„Jak być szczęśliwym” to jedno z najbardziej uniwersalnych pytań, jakie można zadać – w dowolnych czasach, w dowolnym miejscu, w dowolnym wieku. Jest wiele definicji szczęścia, podobnie jak wiele porad, które mają pomóc w osiągnięciu tego stanu. Postanowiliśmy zebrać w tym artykule 10, które naszym zdaniem stanowią absolutną podstawę. Przekonaj się, że wdrożenie poniższych rad w życie przynosi pozytywne efekty, zmienia życie na lepsze – jakkolwiek banalnie może to brzmieć w pierwszej chwili.
1. W zdrowym ciele zdrowy duch
Powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” jest starą prawdą, którą wciąż warto przypominać. Trudno o pełnię szczęścia, kiedy zły stan zdrowia jest przyczyną dyskomfortu, bólu i kiepskich perspektyw na przyszłość.
Niektórzy mogą upatrywać odpowiedzi na pytanie „jak być szczęśliwym?” w pieniądzach i dobrach materialnych, dlatego za wszelką cenę dążą do ich zdobycia. Niestety, pęd za sukcesem finansowym może być powodem do przedwczesnych problemów ze zdrowiem, podobnie jak niehigieniczny tryb życia czy kompletne lekceważenie niepokojących objawów.
Twoje życie stanie się szczęśliwsze, jeżeli konsekwentnie zadbasz o:
- leczenie wszystkich aktualnych schorzeń,
- regularne badania diagnostyczne,
- rehabilitację,
- zdrowy sen,
- unikanie używek,
- zdrową, zbilansowaną dietę.
Łatwo powiedzieć, prawda? To oczywiste, że leczenie publiczne w Polsce oznacza długie kolejki do gabinetów specjalistów, a prywatne – wydatki ponad miarę dla milionów z nas. Zdrowa żywność również nie należy do najtańszych, a zdrowy sen jest czasami niemożliwy przez czynniki, które trudno nam zmienić, np. skomplikowaną sytuację zawodową. To zrozumiałe, że nie jest łatwo zadbać o zdrowie. Jednak nawet niesprzyjające okoliczności nigdy nie powinny stanowić „usprawiedliwienia” dla zaniedbań. W jakim stopniu możesz, na tyle staraj się walczyć o zdrowie swojego organizmu – na każdym polu, z regularnością i determinacją.
2. Troska o zdrowie psychiczne – sposób na to, jak być szczęśliwym
Jeszcze nigdy świadomość człowieka na szeroko pojęte tematy psychologiczne nie była tak duża – a zarazem jeszcze nigdy na taką skalę nie leczono się w gabinetach psychologicznych, psychiatrycznych i psychoterapeutycznych.
Żyjemy w czasach, w których bardzo łatwo zagubić się w drodze po szczęście. Depresja, nerwica, schizofrenia, dwubiegunowość afektywna, rozmaite uzależnienia… każdy przypadek może być inny, ale w każdym z nich trudno o poczucie szczęścia. Wręcz przeciwnie – przez problemy z psychiką wszystko wydaje się najczarniejszym snem, bez nadziei na lepsze jutro.
Droga do szczęścia czasami musi uwzględnić trasę przez gabinet specjalisty. Niektórym bardziej pomoże odpowiednio dobrana terapia, innym – środki farmakologiczne, a w wielu przypadkach kombinacja obu metod.
W trosce o zdrowie psychiczne, a nawet – konsultowaniu (tylko pozornie) błahych trudności, z którymi się mierzysz, nie ma nic złego, wstydliwego, dziwnego. Raz na zawsze zostawmy za sobą czasy, w których pomoc psychiatryczna czy terapeutyczna była powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie – można być z siebie dumnym, że walczy się o szczęście i otwiera się na specjalistyczną pomoc z zewnątrz, gdy jest to potrzebne.
3. Sport jako źródło endorfin
Trudno przecenić rolę sportu w życiu człowieka. Jego wpływ na społeczeństwo jest socjologicznym i złożonym fenomenem, a przecież oprócz kibicowania możemy zajmować się nim aktywnie. Sport wychowuje, uczy cierpliwości i pokory, hartuje ducha, a wreszcie – przy umiejętnym prowadzeniu – daje korzyści dla zdrowia.
Wreszcie: jest prawdziwym źródłem szczęścia.
To nie opinia, ale fakty. Chemia w ludzkim organizmie. Uprawianie sportu, który się lubi, który satysfakcjonuje, jest źródłem endorfin. Hormonów szczęścia, które w pewnym sensie uzależniają. To właśnie dlatego tak wiele osób w Twoim otoczeniu poświęca wolny czas na bieganie, jazdę na rowerze, amatorską grę w piłkę czy dziesiątki innych aktywności do wyboru.
Dlatego:
- spróbuj swoich sił w różnych dyscyplinach,
- dostosuj obciążenia treningowe do swoich możliwości,
- staraj się nieustannie doskonalić technikę i poszerzać wiedzę,
- traktuj sport jako przyjemny dodatek do codziennego życia,
- odnajdź radość w uprawianiu sportu w miłym towarzystwie,
- stawiaj sobie sportowe cele – np. poprzez udział w zawodach.
4. Jak być szczęśliwym w relacjach z innymi
Czy da się być szczęśliwym człowiekiem, będąc jednocześnie osobą na wskroś samotną? To trudne pytanie, które zmusza do zdefiniowania nie tylko „szczęścia”, ale również „samotności”, która może przybierać różne wymiary i wynikać z różnych czynników.
Jedno jest pewne: człowiek jest istotą społeczną, dlatego z natury potrzebuje dobrych relacji z innymi.
Złe relacje międzyludzkie rodzą stres, napięcie, kłopoty w pracy czy życiu towarzyskim. Są problematyczne i obciążające – zatruwają umysł. Po co nam spory i toksyczny wpływ niewłaściwego otoczenia?
Masz jedno życie, dlatego do szczęścia potrzebujesz szczęśliwych relacji. Czasami wymaga to sporej pracy, czasami pewnych kompromisów albo zmiany perspektywy. Ale warto podjąć ten trud, jeżeli w efekcie czujemy się szczęśliwsi, bo funkcjonujemy wokół tych, którym również zależy na naszym szczęściu.
Nie zawsze oznacza to standardowo rozumiany związek, silną przyjaźń czy zakładanie dużej rodziny. Każdy ma prawo postrzegać szczęście w relacjach z innymi inaczej. Ale zawsze warto do niego dążyć, choć – w zdrowy, bezpieczny sposób, bez nakładania na siebie zbędnej presji.
5. Wiedza to klucz do tego, jak być szczęśliwym
Duży zasób wiedzy wcale nie jest gwarancją szczęścia. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że im więcej dostrzegamy w otaczającej nas rzeczywistości, tym… trudniej nam ją zaakceptować. Niemniej, samoświadomość i wiedza, która ułatwia osiąganie założonych celów, okazuje się bardzo pomocna.
Żyjemy w czasach, w których dostęp do edukacji jest bardzo szeroki – przynajmniej jeśli porównamy to z rzeczywistością, w której żyły poprzednie pokolenia. Abstrahując od różnorodności szkół, szkoleń czy uczelni, mnóstwo wartościowej wiedzy zdobędziesz na własną rękę, np. selektywnym wykorzystaniem darmowych poradników i innych merytorycznych treści.
Zachęcamy do skorzystania z oferty bezpłatnych kursów Akademii Kar-Group. By zapisać się na dowolny z nich, wystarczy podać imię oraz adres e-mail, a także zaakceptować dołączenie do newslettera. Materiały dydaktyczne są w 100% darmowe. Mamy nadzieję, że ich formuła zachęca do sprawdzenia pełnej oferty Kar-Group – atrakcyjnych cenowo, zróżnicowanych tematycznie szkoleń online.
Bezpłatnie możesz wziąć udział w takich kursach jak:
- marketing i reklama,
- psychologia psa,
- poradnik dietetyczny,
- jak i gdzie pozyskać klienta,
- administracja publiczna i samorządowa.
Sprawdź pod adresem Darmowe szkolenia przez internet | Kar-Group!
Podsumowanie
Tytuł tego artykułu to „5 sposobów jak być szczęśliwym”, ale w gruncie rzeczy tych porad może być… 5 razy więcej. Zachęcamy Cię do poszukiwań sposobów, które w największym stopniu uczynią Cię szczęśliwym człowiekiem. Zwróć uwagę m.in. na:
- szeroko pojęty rozwój osobisty i techniki motywacji,
- metody wyznaczania sobie celów,
- teorię work-life balance,
- docenianie szczęścia w chwilach, „małych przyjemnościach”,
- perspektywę „tu i teraz” zamiast rozpamiętywania przeszłości i strachu przed przyszłością,
- zalety postawy, w której nie porównujesz się niepotrzebnie do innych osób.
Widzisz? Istnieje tak wiele wątków do poruszenia. Nie wyczerpie ich jeden poradnik, nie wyczerpie ich jedna dyskusja. Tak naprawdę całe życie poszukujemy odpowiedzi na pytanie: jak być szczęśliwym? Te 5 sposobów i kilka dodatkowych porad pozwalają otworzyć się na pozytywną zmianę. Spróbuj i przekonaj się, że życie może być lepsze dzięki determinacji w kilku zasadniczych sprawach, a sporą zmianą jest już przyjęcie odpowiedniej perspektywy…
Zobacz także: