Nietrudno zgodzić się z opinią, że fałszywość należy do jednej z najgorszych ludzkich cech. Fałsz rzutuje na relacje osobiste i zawodowe, fałsz jest toksyczny, nie pozwala zbudować czegoś trwałego. Ludzi fałszywych warto umieć rozpoznać, aby móc się wystrzegać, tak w życiu zawodowym, jak i osobistym, ponieważ ich zachowanie i podejście może silnie wstrząsnąć naszym życiem, skomplikować sprawy. Na szczęście, kłamliwe i toksyczne zachowania są dość powtarzalne i relatywnie łatwe do uchwycenia. Oto oznaki, dzięki którym wiesz, jak rozpoznać fałszywych ludzi.
1. Są obok tylko, gdy czegoś potrzebują
To jedno z najbardziej charakterystycznych, fałszywych zachowań. Pewne osoby pojawiają się obok Ciebie tylko wtedy, gdy czegoś chcą i potrzebują. Jeszcze sam fakt sporadycznych kontaktów nie jest oburzający czy dziwny – żyjemy w czasach, gdy z uwagi na liczne obowiązki trudno o pielęgnowanie relacji, gdy codzienność oddala nas od znajomych, przyjaciół czy nawet krewnych.
Są jednak osoby, które nie tylko pojawiają się nagle i niespodziewanie, ale przede wszystkim wykorzystują Twoją ciekawość, Twoje zaangażowanie w rozmowę, aby załatwić swoje interesy. Często przywoływanym w Internecie przykładem jest „znajomy z liceum”, który po latach milczenia pisze wiadomość, chce wiedzieć, co u nas, ale bardzo szybko proponuje spotkanie. W jakim celu? Ma dla nas super interes… najczęściej chodzi o dołączenie do sieci MLM, np. z kosmetykami.
Podobnych sytuacji jest znacznie więcej. Poznajesz kogoś na imprezie i rozmawia się przyjemnie o wspólnych pasjach czy znajomych. Nowe znajomości zwykle są interesujące, zajmują nam czas. Niestety trzeba być czujnym – głównie wtedy, gdy ktoś mimo krótkiej znajomości, chce od nas konkretnej rzeczy – spotkania biznesowego, pieniędzy, kontaktów itp. Mówiąc krótko – próbuje nas wykorzystać. A jeśli odmawiamy, prędko znika. Kończą się SMS-y, wiadomości w social mediach, milknie telefon. Skoro nie udało się nas wykorzystać – jesteśmy już niepotrzebni.
Uważajmy na takich ludzi, a jednocześnie nie zamykajmy się na nowych ludzi w naszym otoczeniu, nauczmy się po prostu budować relacje w bezpieczny sposób, oparty na wzajemnym szacunku. Poza tym budujmy własną pewność siebie – w czym pomaga np. ten darmowy kurs Kar-Group.
2. Gubią się w swoich kłamstwach i opowieściach
Też masz wrażenie, że niektóre osoby, które znasz, są wręcz nałogowymi i patologicznymi kłamcami? Mowa o osobach, które niemal w każdej, nawet najbardziej błahej i niewinnej rozmowie są w stanie przemycić kłamstwo, czy w najlepszym razie „koloryzację”. Co uderzające, robią to bez mrugnięcia okiem, jak gdyby nie miały świadomości, że przecież… znasz prawdę.
Są osoby, które jednego dnia mówią „A”, drugiego „B”. Czasem są za a czasem przeciw. Niekiedy mają różne wersje dla różnych osób, a czasami nawet w tym samym gronie są w stanie przekazywać kilka alternatywnych wersji tej samej historii, czy kilka sprzecznych ze sobą opinii.
Często są to sytuacje banalne, rozmowy na mało istotne tematy, small talk np. przy rodzinnym stole czy w biurowym pokoju socjalnym. „Bajkopisarstwo” może w nas wzbudzać wewnętrzny śmiech, a nawet litość. Pomyśl jednak, że z taką osobą miałyby łączyć Cię większe zażyłości lub zależności. Robić wspólne interesy? Załatwiać ważne sprawy? Zaufać w dyskretnej, intymnej sprawie?
O nie! Wystrzegaj się takich osób, bo najwyraźniej sporo w nich fałszu i powinny jak najszybciej zmienić swoje postępowanie…
3. Jak rozpoznać fałszywych ludzi? Po ich manipulacjach
Osoby fałszywe zazwyczaj próbują nas do czegoś wykorzystać, a co najmniej uprzykrzyć nam życie ze względu na swoje własne zaburzenia i braki. Mówiąc krótko – ich postawa jest dla nas bardzo niebezpieczna i niepożądana.
Najgorzej, gdy fałszywy człowiek ma opanowane rozmaite techniki manipulacji, które wykorzystuje również i wobec nas. Gdy z naszej strony są czyste intencje i brak dostatecznej czujności, zaczynają się kłopoty.
Fałszywi lubują się w manipulacji. Uważaj, jeśli ktoś:
- stosuje wobec Ciebie szantaż emocjonalny, np. twierdzi, że jeśli czegoś nie zrobisz, tej osobie stanie się straszna krzywda, za którą w takiej sytuacji odpowiadasz,
- wzbudza w Tobie poczucie winy, wykorzystując Twoje zaangażowanie, szczerość intencji czy wrażliwość,
- „napuszcza Cię” na innych, tworzy atmosferę skandalu, wzbudza podejrzliwość wobec otoczenia, nieustannie obgaduje za plecami.
To jasne, że nawet w zdrowych relacjach zdarzają się napięcia czy trudności. Ale w tym cała sztuka, by dążyć do pojednania, choć nie za wszelką cenę. Warto wiedzieć, jak rozpoznać fałszywych ludzi tak jak samo jak warto wiedzieć, jak rozwiązywać konflikty, a tego nauczysz się z bezpłatnego szkolenia online Kar-Group.
4. Fałszywi ludzi najgłośniej radzą i krytykują
Kolejnym symptomatycznym zachowaniem pozwalającym rozpoznać fałszywych ludzi jest udzielanie złotych rad i ostentacyjna krytyka – ale tak, jak gdyby to nie ich dotyczył problem. Przykładowo – jedni rodzice (nieproszeni) dają wykład drugim rodzicom, jak należy karmić i pielęgnować malucha. Problem w tym, że sami nie stosują się do żadnej z tych rad, w przeciwieństwie do tych, którzy wysłuchują tego fałszywego wywodu. Fałszywi są też pierwsi do głośnego i jednoznacznego krytykowania zachowań – np. kierowców, którzy doprowadzają do wypadków drogowych. Tymczasem sami notorycznie łamią przepisy dotyczące prędkości, nie dbają o auto i z przerażającą częstotliwością zagrażają pieszym na przejściach.
Łatwo mnożyć kolejne przykłady. Niektóre z nich mogłyby być nawet zabawną anegdotą, gdyby nie to, że fałszywe porady i fałszywa krytyka mogą wytrącić nas z równowagi, zachwiać pewnością siebie czy sprowokować do nierozsądnych kroków. Dlatego zawsze, gdy spotykasz osoby ze złotymi radami i najsurowsze w krytyce innych, upewnij się, że za ich czynami stoją fakty i czyny, a nie tylko hasła, które mają przysłonić własne winy i słabości.
5. Zostawiają Cię w biedzie, która uczy, jak rozpoznać fałszywych ludzi
Jest takie znane powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Idąc tym tropem to właśnie w kłopotach najłatwiej nauczyć się tego, jak rozpoznać fałszywych ludzi. Dopóki idzie dobrze, masz wokół siebie uśmiechniętych, poklepujących po plecach, pozornie życzliwych „przyjaciół”. Jednak gdy zaczynają się kłopoty – np. masz problemy w pracy, ktoś Cię publicznie oskarży lub zniesławi, popełniasz jeden czy drugi błąd w prywatnym życiu, tracisz pracę… nagle telefony milkną, powiadomienia przestają przychodzić, zapada cisza. OK, może nie jest tak źle, nadal są wokół Ciebie bliscy. Ale jest ich mniej niż wcześniej. Dlaczego? To proste. Fałszywi „przyjaciele” w pośpiechu oddalają się od osób, które są w opałach, z którymi z różnych powodów „lepiej się nie zadawać”.
Smutne? Żenujące? Prawdziwe? Niestety, przez całe życie – od pójścia do szkoły po przejściu na emeryturę – łapiemy się na tym, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Ale jeśli kłopoty są okazją, by oczyścić otoczenie z fałszywych osób, może… dobrze się stało?
W ramach podsumowania: nie ma złotego sposobu, jak rozpoznać fałszywych ludzi, trzeba po prostu zachować czujność. Analizować zachowania i wyciągać wnioski. Nie skreślać na podstawie jednego podejrzenia, ale też nie dawać się wykorzystywać. Im szerzej spojrzysz na tę kwestię, tym skuteczniej nauczysz się unikać fałszu i toksycznych relacji.
Zobacz także: