Jak zostać menedżerem ? 5 porad dla nowoczesnego menedżera

Jak zostać menedżerem ?

Pełnisz funkcję kierowniczą, menedżerską? To nie lada wyzwanie – szczególnie w dobie dynamicznych przemian na rynku pracy. Dziś przedstawiamy 5 porad, które pomogą Ci wejść na jeszcze wyższy poziom zarządzania, pozytywnie rokując Twojej karierze, a jednocześnie pomogą Twoim współpracownikom i przedsiębiorstwu, które Cię zatrudnia.

Jak zostać menedżerem ? 5 porad dla nowoczesnego menedżera

Jak zostać menedżerem

1. Bądź liderem

Właśnie tak: liderem. Zespołu, pionu, projektu – w zależności, jakie zadanie zostało Ci powierzone. Nie szalejącym dyktatorem, nie zagubionym kumplem, ale po prostu liderem, który naturalnie kieruje całym przedsięwzięciem. To trudne? Oczywiście! Ale Twój awans jest przecież wyzwaniem. Wydaje się, że niektórzy mają wrodzone geny lidera. Obojętnie, czym się zajmują, zawsze zdobywają posłuch w swoim otoczeniu. Być może dla części osób wejście w buty menadżera w firmie nie będzie więc problemem, ale pozostała większość ma sporo do nadrobienia.

Warto mieć świadomość, że wbrew stereotypom menedżer może być jednocześnie wymagający, ale i lojalny wobec pracowników. Zdecydowany, gdy podejmuje ważne decyzje, a zarazem wysłuchujący konstruktywnej krytyki. Otwarty na koncepcje, ale zamknięty na niekorzystne dla firmy i zespołu wpływy. Modelowy, idylliczny obraz? Być może, jednak poradnik musi wskazywać najlepsze praktyki, do których warto dążyć.

W każdym przedsięwzięciu, na czele którego stoi lider, taki prawdziwy jak wyżej, łatwiej o efektywność, motywację, ewaluację. Polecenia przychodzące z góry są rozdysponowywane w oparciu o rzeczywiste rozpoznanie sytuacji. Podział pracy nie wydaje się podejrzany, wątpliwy czy niesprawiedliwy. Pojawia się zaufanie pracowników, a to gwarantuje lepszą pracę. Nie chodzi o sztuczne wkupywanie się w ich łaski. Jeżeli również są profesjonalistami, najbardziej cenią uczciwą, zdecydowaną, kompetentną postawę.

Kompetencje to słowo-klucz wszelkich działań, które mają na celu rozwój. Nic nie przychodzi bez nauki lub samorodnie. Na sukces trzeba pracować. Wiadomo, że w wielu firmach trudno zdobyć szacunek, gdy zła struktura zarządzania i brak dobrych praktyk oraz wzorców z góry skutkują kompletnym rozprężeniem. Jednak Ty jesteś tą osobą, która ma szansę to zmienić. Dąż do bycia liderem, a wtedy zadania menadżerskie okażą się o wiele łatwiejszym i przyjemniejszym kawałkiem chleba.

2. Ucz się

Rozwińmy myśl postawioną w punkcie pierwszym. Chodzi o ciągłą naukę, rozwój oparty o zorganizowane szkolenia i kursy. Wiele umiejętności nabywasz poprzez zawodową praktykę, kolejne realizowane praktyki. Na swój sposób przestajesz przejmować się podręcznikami, skoro wiele sytuacji przerabiasz na co dzień i wiesz, co przynosi pożądane efekty. Ale im wyżej jest się w hierarchii, im więcej zdobywa się doświadczeń, tym łatwiej o iluzję efektywności i wpadnięcie w pułapkę samozadowolenia. Dlatego niezależnie od tego, na którym etapie rozwoju kariery jesteś, ucz się dalej. Nawet gdy uczysz innych w ramach seminariów czy nawet wykładów akademickich. Doskonale wiesz, jak szybko zmienia się Twoja firma, branża czy cała gospodarka.

Nawet gdy pracujesz wiele, zawsze znajdzie się choćby odrobina czasu na rozwój. Wiele szkoleń, szczególnie w tak newralgicznych i specyficznych dziedzinach jak zarządzanie, organizuje się albo w terminach dogodnych dla menedżerów, albo przez Internet, z możliwością edukacji i zdawania egzaminów online. Tak wygodna, przystępna forma nauki powinna sprzyjać zdobywaniu kolejnych certyfikatów, które odzwierciedlają zdobyte umiejętności w zakresie komunikacji, motywacji, zarządzania zasobami ludzkimi, prowadzenia projektów… Jest się czego uczyć.

Analizuj nie tylko swoje błędy, ale i sukcesy. Zwracaj uwagę na metody, które pozwoliły Ci zrealizować konkretne założenia. Nie czuj zrezygnowania, gdy nie wszystko idzie po Twojej myśli. Do wielu umiejętności dochodzi się przecież poprzez nieustanną praktykę. Jeżeli potrafisz oceniać umiejętności oraz przygotowanie swoich pracowników, rób to samo wobec siebie. Wtedy masz szansę jak najszybciej uzupełnić wiedzę o niezbędne aspekty.

3. Dbaj o interes organizacji

Twój sukces w roli menadżera to jedno, a zobowiązania wynikające z umowy i zawodowej etyki – drugie i… jeszcze ważniejsze. Nie możesz przedkładać własnych interesów całkowicie ponad dobro organizacji, w której piastujesz kierownicze stanowisko. Nie po to płaci Ci się więcej, abyś w czasie pracy pilnował tylko swoich spraw.

Na szczęście, dobre praktyki dla menadżerów niejako wymuszają optymalną postawę. Troska o projekt, efektywność, odpowiedni poziom motywacji – oto, co pozytywnie działa i na Twoją karierę, i na losy organizacji, który Cię zatrudnia. Nie zapominaj o tym, że zarządzasz w konkretnym celu. Zresztą, przysłowiowa „góra” na pewno nie zapomina o przypominaniu Ci, jakie są konkretne wymagania i oczekiwania. W dzisiejszym świecie liczą się przede wszystkim wyniki, a choć czasami to niezbyt sprzyjające dla jednostki… cóż. Właśnie kierownicy mogą umiejętnie połączyć ambitny plan, skuteczną realizację oraz zadowolenie wszystkich zainteresowanych stron.

To wszystko wymaga nie tylko umiejętności i kluczowych kompetencji, ale również ludzkiej, moralnej i empatycznej postawy. Żaden poradnik nie nauczy Cię, jak „być w porządku”. Do tego dochodzi się swoimi drogami, dzięki wyznawanym wartościom. Nie mówmy więc o tym, skoro to kwestie oczywiste i wymykające się usystematyzowanej wiedzy. Po prostu miej tego świadomość.

4. Utrzymuj motywację

Rolą nowoczesnego menedżera jest stworzenie takich warunków, aby jak najskuteczniej zrealizować postawione zadania. Efektywnie, sprawnie, z konkretnymi, mierzalnymi wynikami. Jednak kierownik ma zarządzać, powierzając realizację przede wszystkim podwładnym. Aby wywiązali się ze swojego zadania, muszą być po prostu dobrze zmotywowani.

Jak zostać menedżerem

Jedni cenią przede wszystkim perspektywę finansową, drudzy fakt, że mogą się rozwijać. Jeszcze inni po prostu potrzebują odpowiedniego, merytorycznego wsparcia, żeby rozwinąć swój potencjał dla dobra organizacji. Twoim zadaniem jest umiejętne, indywidualne podejście. Rozmawiaj, sonduj, analizuj. Postawa pracownika dużo mówi o jego predyspozycjach oraz oczekiwaniach. Nie chodzi bynajmniej o to, żeby spełniać abstrakcyjnie zachcianki, ale po prostu wiedzieć, co motywuje daną osobę do efektywnej pracy.

Zespół, w którym wszystkim „się chce” – mniej ważne z jakich pobudek – po prostu robi swoje i gwarantuje lepsze wyniki. Wszyscy, od najniższego do najwyższego szczebla, tworzą swoisty, jedyny w swoim rodzaju konstrukt. Maszynę, która działa w oparciu o pojedynczych pracowników, ale również wspólne interesy i możliwości. W tym obrazie posłużmy się wygodną analogią. Motywacja jest paliwem wspólnych działań. Kierownik odpowiada za częste wizyty na stacji benzynowej i wybór najlepszego produktu.

5. Stawiaj na rozwój pracowników

Trudno wymagać od pracownika, że będzie pracował wydajnie, efektywnie i jeszcze z uśmiechem na ustach, skoro po prostu nie jest do końca przygotowany do swojej roli. Nikt z nas nie rodzi się z mózgiem zaprogramowanym do nieustannych sukcesów. Wielu rzeczy trzeba się uczyć na bieżąco, łącząc to z pracą zawodową.

Zanim więc zaczniesz krytycznie spoglądać na zespół, którym zarządzasz, zaplanuj szkolenia i kursy, które pozwolą Twoim podwładnym zdobyć niezbędne umiejętności. Zastanawiasz się, czy to opłacalne? Czy przypadkiem nie skorzystają na tym, zdobywając certyfikat, a potem odchodząc do innej firmy? Pewne ryzyka są wpisane w każdą wizję rozwoju. Dlatego przede wszystkim kieruj się tym, na jakich kompetencjach najbardziej zyska firma.

Zapewnij pracownikom kursy stacjonarne lub internetowe, które odpowiadają na ich indywidualne zadania, ale i predyspozycje. To również świetna motywacja, żeby aktywnie działać na rzecz firmy, która spogląda na potencjał i potrafi go docenić. Jednym zdaniem: ucz się jak najwięcej, ale daj tę możliwość również współpracownikom!

Dziękujemy za uwagę !

Zapraszamy na kursy online i stacjonarne.

Wybierz kursy dla siebie !

Techniczne i gastronomiczne

Kursy rozwoju osobistego

Trenerskie, instruktorskie

 

 

fraza kluczowa artykułu: Jak zostać menedżerem, Jak zostać menedżerem, Jak zostać menedżerem, Jak zostać menedżerem, Jak zostać menedżerem, Jak zostać menedżerem, Jak zostać menedżerem, Jak zostać menedżerem

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.