Marketing w firmie – jak zadbać o skuteczną promocję

Marketing w firmie
Marketing w firmie

Marketing w firmie  – jak zadbać o skuteczną promocję i marketing ?

Nawet najlepsze na rynku produkty i usługi najwyższej jakości nie zapewnią oczekiwanych zysków, jeżeli potencjalni klienci się o nich nie dowiedzą i ich nie wypróbują. Aby skutecznie dotrzeć z ofertą do określonej grupy docelowej, należy zaplanować i wdrożyć odpowiednio dobrane działania marketingowe. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz dzięki lekturze poniższego artykułu.

Rodzaje marketingu / Marketing w firmie

Poniżej przedstawiamy popularne rodzaje marketingu, które z powodzeniem może wykorzystać Twoja firma. Sprawdź, jakie masz możliwości.

Marketing internetowy

Niezależnie od skali i lokalizacji działalności znakomite efekty pod względem promocji można uzyskać dzięki marketingowi internetowemu. Reklamowanie się online przyjmuje różne formy, a mianowicie:

  • pozycjonowanie – zbiór działań, których celem jest wprowadzenie strony WWW na jak najwyższe pozycje na określone słowa kluczowe w wynikach wyszukiwania,

  • linki sponsorowane – usługa polegająca na wykupieniu płatnych reklam tekstowych wyświetlanych ponad naturalnymi wynikami w wyszukiwarkach internetowych,

  • social media marketing – dzięki obecności w mediach społecznościowych można odnieść wiele korzyści w wymiarze marketingowym,

  • e-mail marketing – kampanie e-mail marketingu są skutecznym narzędziem w przypadku firm oferujących produkty i usługi skierowane do szerokiego grona odbiorców,

  • influencer marketing – odpłatne promowanie produktów i usług przez osoby popularne w mediach społecznościowych,

  • marketing szeptany – inicjowanie, podtrzymywanie i moderowanie dyskusji w Internecie w taki sposób, aby wyglądała naturalnie i reklamowała promowaną markę.

Uniwersalnymi formami marketingu online, które warto wykorzystywać niezależnie od branży i specyfiku świadczonych usług czy sprzedawanych produktów, jest pozycjonowanie i prowadzenie kampanii reklamowych. Nie każda marka nadaje się natomiast do promowania w mediach społecznościowych czy w ramach i influencer marketingu.

Content marketing

Content marketing, czyli inaczej marketing treści, również obejmuje działania w Internecie, jednak nie tylko. Jego założeniem jest dostarczanie wartościowych i przydatnych dla odbiorców treści w różnej formie – tekstowej, wideo, audio. Dzięki content marketingowi można skutecznie promować profesjonalny wizerunek firmy. Za sprawą publikowanych regularnie i chętnie czytanych czy oglądanych materiałów potencjalni klienci zaczynają ufać firmie.

Gdzie publikować treści w ramach content marketingu? Odpowiedź na to pytanie zależy od charakterystyki oferty firmy i grupy docelowej, do której jest skierowana. Dostępne są m.in. następujące możliwości:

  • własny blog,

  • strony zewnętrzne (np. serwisy i blogi odpowiadające tematycznie specyfice działalności),

  • prasa drukowana,

  • media społecznościowe,

  • serwisy wideo,

  • podcasty,

  • prezentacje multimedialne,

  • newslettery.

Praca z domu przez internet

Z content marketingu warto korzystać na mniejszą lub większą skalę niezależnie od branży i specyfiki prowadzonej działalności. Sprawne posługiwanie się treścią przynosi korzyści długoterminowe – to inwestycja obliczona na miesiąca i lata, która pozwala zbudować profesjonalny wizerunek firmy i w ten sposób przyciągnąć klientów.

Sprzedaż bezpośrednia

Ten rodzaj promocji jest zwrócony bezpośrednio w stronę klienta i może polegać m.in. na:

  • akwizycji,

  • handlu ulicznym,

  • sprzedaży wśród znajomych i bliskich.

Sprzedaż bezpośrednia najlepiej sprawdza się w przypadku powszechnych produktów i usług pierwszej potrzeby, z których korzysta duża część społeczeństwa, jak np. usługi telekomunikacyjne, kosmetyki, żywność czy odzież. Zastosowanie tego rodzaju marketingu w praktyce wymaga jednak zatrudnienia skutecznych sprzedawców, co – jak pokazuje doświadczenie – jest obecnie największym wyzwaniem dla menadżerów.

Reklama telewizyjna i radiowa

O ile reklama telewizyjna (szczególnie w najpopularniejszych kanałach) jest poza zasięgiem większości firm i korzystają z niej wyłącznie duże przedsiębiorstwa o milionowych obrotach, o tyle reklama radiowa na poziomie lokalnym to świetne narzędzie promocji praktycznie dla każdego podmiotu. Relatywnie małe koszty w połączeniu z szerokim zasięgiem i możliwością dotarcia do określonej grupy docelowej czynią z reklamy radiowej interesującą i wartą uwagi formą marketingu.

Sponsoring

Wbrew pozorom sponsoring nie jest zarezerwowany wyłącznie dla wielkich marek i nie polega tylko na wykładaniu milionowych kwot za ekspozycję logo podczas meczu drużyn z najwyższego poziomu rozgrywek w danej dyscyplinie. Sponsorować można bowiem również znacznie mniejsze wydarzenia, np. na poziomie lokalnym, osiągając w ten sposób założone korzyści przy relatywnie niewielkim nakładzie środków. Przykładowo, dobrym pomysłem dla sklepu oferującego sprzedaż zabawek jest sponsorowanie atrakcji z okazji Dnia Dziecka, a dla producenta rowerów – wyścigu kolarskiego.

Telemarketing

Telemarketing, czyli sprzedaż przez telefon, to kolejna forma marketingu, z której warto korzystać, gdy oferuje się powszechne produkty i usługi przeznaczone dla większości społeczeństwa, jak ubezpieczenia, kredyty, usługi telekomunikacyjne czy finansowe. Duże firmy często tworzą własne działy zajmujące się telemarketingiem, podczas gdy małe przedsiębiorstwa mogą zlecić outsourcing sprzedaży telefonicznej.

Reklama graficzna

Bannery, ulotki, plakaty, billboardy, szyldy, tablice czy wywieszki to tylko niektóre formy reklamy graficznej. Jej dużą zaletą jest elastyczność, ponieważ w zależności od budżetu oraz skali i specyfiki działalności reklamę można umieścić w centrum dużego miasta, gdzie każdego dnia oglądają ją setki tysięcy osób, jak i na uboczu małej miejscowości, gdzie jest dostępna wyłącznie dla niewielkiej grupy mieszkańców.

Event marketing

Na tę formę marketingu składa się zarówno organizacja branżowych wydarzeń, jak i uczestnictwo w nich. Umiejętność wykorzystania eventów do osiągania celów biznesowych pozwala na przyciągnięcie klientów i zainteresowanie ich marką. Kluczowe kwestie to przemyślany wybór formy i tematyki wydarzenia oraz odpowiednia ekspozycja treści promujących firmę, produkt czy usługę.

Strategia marketingowa

Aby nie działać po omacku i móc postępować według dobrze przygotowanego planu uwzględniającego zarówno specyfikę Twojej działalności, jak i warunki zewnętrzne, niezbędna jest strategia marketingowa. To ona wytycza ścieżkę, wyznacza kierunki i wskazuje, jakimi narzędziami warto się posługiwać, żeby w optymalny i możliwie jak najefektywniejszy sposób osiągnąć założone cele marketingowe i sprzedażowe.

Jak stworzyć strategię marketingową? Pierwszym krokiem jest analiza firmy lub innego podmiotu, dla której ma być ona przygotowywana. Na początku zastanów się, do kogo kierujesz swoją ofertę – do wąskiej grupy określonych odbiorców czy większości społeczeństwa? Działasz lokalnie czy na terenie całej Polski? Sprzedajesz niszowe produkty i usługi premium czy konkurujesz przede wszystkim ceną? Określenie grupy docelowej i analiza swojej oferty to kluczowy element strategii marketingowej.

Kolejny krok to analiza własnych zasobów. Zastanów się, jakim budżetem dysponujesz, ile osób zatrudniasz z myślą o promocji i jakie kwoty możesz przeznaczyć na ten cel. Od tego będzie zależał dobór rodzajów i form marketingu, z których następie będziesz korzystać. Również otoczenie konkurencyjne ma wpływ na przyjętą strategię, dlatego dobrze sprawdź, z kim przyjdzie Ci walczyć o klientów. Oczywiste jest bowiem, że jeśli Twoja konkurencja jest silna, przy niewielkim budżecie na reklamę nawet najlepiej prowadzone działania marketingowe nie przyniosą oczekiwanych skutków.

Następnie postaraj się znaleźć wyróżniki Twojej oferty. Przemyśl, z jakiego powodu klienci chcieliby wybierać właśnie Twoje, a nie konkurencyjne produkty czy usługi. Wysoka jakość? Korzystna cena? Szeroka dostępność? Przeanalizuj mocne strony swojej firmy, aby następnie podkreślać je w przekazach marketingowych. Z kolei w celu oddalenia ewentualnych wątpliwości i zarzutów przenalizuj słabe strony swojej oferty.

Dysponując informacjami zebranymi w trakcie analizy firmy, oferty i otoczenia biznesowego, można wybrać rodzaje i formy marketingu, a następnie zaplanować ich wykorzystanie. Zastanów się, jaką część budżetu na promocję możesz przeznaczyć na poszczególne działania reklamowe, a następnie zaplanuj kolejność ich wdrożenia. Tak przygotowana strategia marketingowa ułatwi Ci promocję firmy, zwiększy jej skuteczność i pozwoli na uniknięcie potencjalnie kosztownych błędów.

Wdrożenie działań marketingowych

Dzięki strategii marketingowej możesz optymalnie wykorzystać posiadane zasoby, jednak sama w sobie znaczy ona niewiele. Tworzysz ją po to, żeby na jej podstawie podejmować skuteczne działania zmierzające do promowania Twojej marki, dlatego kluczowe znaczenie ma wdrożenie strategii. Powodzenie na tym polu zależy przede wszystkim od:

  • kompetencji osób, które zajmują się działaniami marketingowymi,

  • sprawności komunikacji w zespole,

  • jakości zarządzania kadrą,

  • motywacją i warunkami pracy.

Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie o to, komu powierzyć realizację strategii marketingowej. Zależy ona przede wszystkim od skali działalności i posiadanego budżetu. Średnie i duże firmy, które dysponują sporym kapitałem na promocję, często decydują się na zatrudnienie specjalistów od marketingu na pełnym etacie lub wyodrębnienie osobnego działu odpowiedzialnego za marketing. Z kolei w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw powszechniejszą praktyką jest korzystanie ze wsparcia zewnętrznych specjalistów i agencji marketingowych.

Profesjonalne wdrożenie jest ważne, ale równie istotną rolę odgrywa kontrola efektów podejmowanych działań. Dlatego bacznie monitoruj zmienne, które świadczą o powodzeniu lub porażce strategii, takie jak np.:

  • liczba klientów,

  • poziom sprzedaży,

  • liczba zapytań ofertowych,

  • ruch na stronie internetowej,

  • liczba zamówień,

  • popularność w mediach.

praca w domuPamiętaj jednak, że strategia marketingowa nie istnieje sama dla siebie – działalności nie może być jej podporządkowywana, a wręcz odwrotnie: to strategia musi być podporządkowana realnej działalności. Dlatego nie obawiaj się wprowadzania do niej ewentualnych korekt, ponieważ nawet najlepiej opracowane plany często są weryfikowane przez życie.

Profesjonalny i efektywny marketing w firmie wymaga kompleksowego, odpowiedzialnego i przemyślanego podejścia oraz uwzględnienia licznych czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. To trudna, ale potencjalnie zyskowna inwestycja, która pod warunkiem przygotowania dobrej strategii i jej efektywnego wdrożenia zapewnia wielokrotny zwrot poniesionych nakładów. Stosując się do porad zawartych w artykule, łatwiej osiągniesz zakładane cele. Powodzenia!

fraza kluczowa: Marketing w firmie, jak zadbać o skuteczną promocję, marketing firmy, marketing dla małych firm, Marketing w firmie, jak zadbać o skuteczną promocję, marketing firmy, marketing dla małych firm, Marketing w firmie, jak zadbać o skuteczną promocję, marketing firmy, marketing dla małych firm, Marketing w firmie, Marketing w firmie, Marketing w firmie, Marketing w firmie

Rating: 10.0/10. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.