Ambicja i życiowe plany nie pozwalają Ci stać w miejscu? To dobrze, jednak im wcześniej zdasz sobie sprawę z tego, co tak naprawdę chcesz robić w życiu i zacznie się realizować, tym szybciej wystawisz się na różne formy krytyki. Osoby, które pragną się rozwijać i nie boją się wdrażać swoich planów, są na nią narażone najczęściej. W takim razie jak radzić sobie z krytyką?
Opinie innych na temat Twoich działań oraz postaw potrafią być niesprawiedliwe, co może prowadzić do kłótni, pogorszenia relacji z bliskimi czy problemów zawodowych. W wielu przypadkach zdania krytyki i uwagi są jednak budujące. Umiejętność odróżnienia krytyki destruktywnej od konstruktywnej przyda się każdemu, kto chce poszerzać swoje horyzonty. Niezależnie od Twojej płci, wieku czy tego, czym zajmujesz się na co dzień, warto umieć przewidywać intencje innych osób, znać swoje silne strony oraz słabostki. Rozsądnie jest więc spodziewać się różnego rodzaju opinii na temat swoich działań – nie tylko tych przychylnych, ale i krytycznych.
Jak radzić sobie z krytyką? Zachowaj dystans do samego siebie
Osoby narcystyczne, zapatrzone w siebie, które nie wykazują najmniejszych oznak empatii, najgorzej radzą sobie z przyjmowaniem krytyki. Zwróć uwagę na to, że z opiniami środowiska na swój temat musisz mierzyć się w zasadzie od najmłodszych lat. Jeżeli ktoś już jako dziecko dobrze radzi sobie z krytyką otoczenia, istnieje duża szansa, że łatwiej będzie mu osiągać sukcesy, budować swoją pewność siebie oraz autorytet w oczach innych. Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z krytyką, należy jednak pamiętać, aby zachować odpowiedni balans pomiędzy pewnością siebie a wyrozumiałością wobec innych.
Dobrym przykładem, którym można się w tym przypadku posłużyć, jest zawód menedżera. Osoba pełniąca tę funkcję niezależnie od branży musi zarządzać na co dzień grupą pracowników i gdyby nie analizowała dokładnie ich potrzeb i nie przyjmowała konstruktywnej krytyki, gorzej wywiązałaby się ze swoich zadań. Niezależnie od tego, czym zajmujesz się na co dzień, warto zdać sobie sprawę, że negatywna krytyka jest trudna do zniesienia dla każdego i tom, jak będziesz ją odbierać, powinno zależeć od intencji osoby, która ją wyraża.
Dokładnie słuchaj i analizuj, co mówią do Ciebie inni
Zastanawiając się, jak radzić sobie z krytyką, nie ignoruj jej samej w sobie, gdyż może się okazać, że zamiary osoby wyrażającej zdanie na temat Twój bądź Twojego zachowania zostaną przez Ciebie mylnie odebrane. Krytyka konstruktywna może bowiem zostać wyrażona nieumiejętnie, ponieważ ludzie często nie potrafią pod wpływem chwili ubrać swoich myśli we właściwe słowa. W każdej sytuacji trzymaj nerwy na wodzy i zanim przerwiesz niepotrzebną rozmowę lub kulturalnie z niej zrezygnujesz, dokładnie się zastanów, co Twój rozmówca tak naprawdę chciał Ci przekazać.
Bardzo dużo zależy od tego, kim otaczasz się na co dzień. Jak radzić sobie z krytyką, gdy spotykasz się z nią już od najmłodszych lat w domu czy wśród znajomych, towarzyszy Ci ona przez całą edukację, a także później, w pracy oraz w życiu prywatnym? Odpowiedni ludzie wokół to nie tylko osoby, które będą klepać Cię po plecach i chwalić Twoje zalety, lecz również dostrzegać Twoje wady i potrafić Ci o nich powiedzieć. Zauważ, że pochwała potrafi zadziałać na ambitnego pracownika w podobny sposób jak negatywne zdanie na temat jego pracy. Zarówno jedna, jak i druga opinia jest krytyką skierowaną w jego stronę, która sprawia że zaczyna się bardzie starać i poprawiać swoje wyniki.
Oczywiście zdarzają się czasem sytuacje, w których nie ma sensu prowadzić z kimś dyskusji. Jeżeli posiadasz istotne dowody na to, że czyjeś argumenty są nieprawdziwe, a ta osoba wciąż upiera się przy swoim, to czasami lepiej po prostu odpuścić konwersację. Gdy ktoś krytykuje Cię, używając obraźliwych słów bądź np. znacząco podnosi głos i jest nieuprzejmy, to tym bardziej nie warto brnąć w taką dyskusję. Światopogląd niektórych osób może diametralnie różnić się od Twojego i lepiej zdawać sobie z tego sprawę, podejmując jakiekolwiek działania.
Rozważnie dobieraj towarzystwo
Ludzie, z którymi spędzasz na co dzień czas w swoim domu i w pracy, są niejednokrotnie zmuszeni do krytykowania Twoich zachowań i postaw. Od tego, w jaki sposób to robią, zależy Twój wewnętrzny spokój oraz samopoczucie w danym środowisku. Niektórzy kiepsko radzą sobie z informowaniem innych o ich złych cechach i przebywanie w towarzystwie takich osób może w dłuższej perspektywie obniżyć Twoją samoocenę. Jak radzić sobie z krytyką? Trzymaj się jak najbliżej tych, którzy mówią Ci prawdę niezależnie od okoliczności. Jeżeli czujesz, że czyjeś towarzystwo nie jest dla Ciebie odpowiednie, czasem lepiej zrezygnować z toksycznej znajomości i pójść w swoją stronę. Opinia człowieka niemającego odpowiednich kompetencji w dziedzinie, na temat której się wypowiada, nie powinna zbyt wiele dla Ciebie znaczyć – tym bardziej jeśli sam jesteś znawcą danego tematu.
Godne znoszenie krytyki innych osób jest ważne, jednak pamiętaj również o tym, żeby samemu nie komentować zachowań i postaw ludzi ze swojego otoczenia bez ich odpowiedniej weryfikacji. A jeśli już to robisz, zachowaj odpowiednią klasę.
Znaj swoje mocne i słabe strony, jeśli chcesz wiedzieć, jak radzić sobie z krytyką
Często zdarza się, że ktoś nie rozumie intencji swojego rozmówcy i odbiera dobrą radę jako negatywną opinię. Jeżeli doskonale znasz swoją wartość i wiesz, w czym jesteś mistrzem, a co wychodzi Ci nienajlepiej, z pewnością łatwiej jest Ci znosić różnego rodzaju opinie na temat swoich poczynań. Ktoś zwrócił Ci uwagę, że zrobiłeś coś w niewłaściwy sposób? Jak radzić sobie z krytyką tego rodzaju? Zanim wdasz się w dyskusję, spytaj najpierw samego siebie, czy na pewno rzetelnie wykonałeś zadanie. Przedstaw swoje zdanie dopiero wtedy, gdy będziesz mieć absolutną pewność, że zrobiłeś wszystko, jak należy.
Grunt to znać swoją wartość. Rób rzeczy, które wychodzą Ci najlepiej i nie staraj się na siłę zaspokoić wymagań innych, udając kogoś, kim nie jesteś. Asertywność to bardzo ważna cecha, więc jeśli dążysz do jakiegoś celu i potrafisz postawić na swoim, rzetelne opinie innych na Twój temat mogą pomóc Ci w rozwoju.
Nie poddawaj się pod wpływem cudzych opinii
Ludzie, którzy przez dłuższy czas narażeni są na negatywną krytykę, mogą odbierać ją na różne sposoby. Zdarza się, że niektórzy pod wpływem presji zamykają swoje biznesy, przerywają kariery i rezygnują z marzeń. Krytyka nazywana także coraz częściej informacją zwrotną czy „feedbackiem” potrafi w niektórych przypadkach całkowicie zmienić czyjeś życie.
Kiedy wpadniesz na jakiś pomysł, to musisz liczyć się z tym, że zawsze znajdzie się grono osób, które będą chciały Cię od niego odwieźć, więc zawsze warto wiedzieć, jak radzić sobie z krytyką. Z drugiej strony spotkasz na swojej drodze ludzi, którzy będą Cię wspierać i dopingować Twoje działania. Rozmawiaj z wszystkimi, wysłuchuj wszelkich opinii i dopiero potem podejmuj przemyślane decyzje. W większości sytuacji to właśnie Twoje własne zdanie okaże się najważniejsze.
Agresywna krytyka w miejscu pracy może nosić znamiona mobbingu. To zjawisko, z którego powagi nie każdy zdaje sobie niestety sprawę. Ze względu na hierarchię panującą w wielu firmach ciężko poradzić sobie we własnym zakresie z takimi problemami. Jeżeli znajdujesz się w tego typu sytuacji, konieczne może okazać się zgłoszenie sprawy do odpowiednich służb. Tu nie ma miejsca na dywagacje nad tym, jak radzić sobie z krytyką.
Innym niezwykle popularnym źródłem problemów ludzi ze wszystkich stron świata jest dziś internetowy hejt. Nie jest to tak naprawdę zjawisko nowe, ewoluowało ono po prostu na przestrzeni lat i w dużej mierze przeniosło się właśnie do Internetu. Dlaczego tak wiele osób obraża innych przez Internet? Odpowiedź jest prosta – dlatego, że wydaje się to im bezpieczne. Hejterzy oraz trolle internetowe potrafią dziś przyczyniać się do wielu tragedii. Grożą, obrażają, doprowadzają do upadku dobrze prosperujących niegdyś interesów i wielu innych przykrych sytuacji. To współczesna forma natarczywej krytyki, przed którą niezwykle trudno się chronić. Jeżeli w jakiś sposób dotknął Cię ten rodzaj agresji, pamiętaj, że hejtujące osoby są niedowartościowane i atakując innych, wylewają własną frustrację.