Własna firma a praca na etacie – co wybrać?
Marzeniem wielu przedsiębiorców jest wyjście z pracy o 17.00 i bycie wolnym człowiekiem, z nutką nostalgii wspominają pierwszych przełożonych, a jednak, choć przecież mogą, nie decydują się na powrót na etat. Pracownicy etatowi snują wizje rzucenia przełożonemu wypowiedzenia na biurko i bycia sobie szefem. Jeśli zastanawiasz się, co wybrać: pracę na etacie czy prowadzenie biznesu, poznaj plusy i minusy każdego z rozwiązań.
Zdobywanie pierwszych doświadczeń na etacie
W takich zawodach jak serwisant komputerowy, kosmetyczka czy fryzjer zdobycie wiedzy teoretycznej to dopiero początek. Najważniejsze jest doświadczenie zawodowe i budowanie bazy klientów. Jeśli jesteś nowicjuszem w zawodzie, zacznij od pracy na etacie i rozkręcaj biznes po godzinach – przyjmuj klientów wieczorami i w weekendy, zaprojektuj stronę firmową, prowadź działania w social mediach lub specjalistycznego bloga. Gdy masz stałą pensję, możesz więcej czasu spędzić na spokojnym budowaniu marki i zrezygnować z etatu wtedy, gdy będziesz gotowy.
Dla kogo własna firma?
Jeśli cenisz niezależność, elastyczny czas pracy, nie chcesz zarabiać stałej pensji, ale kwotę zależną od liczby zleceń, jesteś zdyscyplinowany i nie boisz się dodatkowych zobowiązań, własna firma może dać ci większe spełnienie i zarobki.
To niestety mit, że jeśli jesteś zmęczony pracą na etacie, odpoczniesz prowadząc własną firmę. Być może po kilku miesiącach lub latach, gdy masz już wyrobioną markę, wracających klientów i wysokie stawki, faktycznie tak się stanie. Początki własnego biznesu to jednak praca ponad siły. Nie tylko skupiasz się na pracy z klientami, ale musisz ich jeszcze zdobyć, wystawić faktury, prowadzić działania marketingowe, odpowiadać na maile i zachować płynność finansową, a w tym wszystkim mieć siłę na kolejne miesiące pracy.
Rady dla początkujących przedsiębiorców
Chcesz więcej ?
Zasubskrybuj nasz kanał i odbieraj wszystkie darmowe poradniki !
Pozbądź się myślenia etatowego. Nie skupiaj się na tym, by zarobić pensję. Gromadź poduszkę finansową na czas, gdy będziesz chory. Pracuj projektowo, np. kilka dni wzmożonego wysiłku i okresy względnej ciszy. Zaplanuj cały rok z góry, a nie tylko przyszły miesiąc.
Nie panikuj, gdy masz przestój w zleceniach. Własny biznes nie zapewnia stałej pensji, przewidywalnych godzin pracy, będą okresy posuchy i wzmożonego wysiłku. Daj sobie prawo do odpoczynku i regeneracji sił po intensywnej pracy nad zleceniami.
Nie bój się dużych pieniędzy… i nie wydawaj ich od razu! W niektórych okresach, takich jak gorąca sprzedaż przedświąteczna, możesz zarobić kwoty, które starczą ci na kilka miesięcy spokojnego życia. Pamiętaj, że dzięki temu przetrwasz czas, gdy masz mniej zleceń.
Dbaj o pozytywne relacje z klientami. To dzięki nim płacisz swoje rachunki. Najlepszą wizytówką twojej firmy jest praca najwyższej jakości. Nie sztuką jest mieć klienta na jeden raz, a terminowość, wysoka jakość, miła komunikacja sprawią, że klienci będą cię polecać.
Zarówno karierę na etacie, jak i w roli przedsiębiorcy możesz zacząć od zrobienia kursów specjalistycznych. Które mogą pomóc w dofinansowaniu z UE lub Urzędu Pracy.
Dodatkowo zapisz się na darmowe szkolenie o marketingu i reklamie !
W szkoleniu otrzymasz darmową i praktyczną wiedzę w PDF oraz Video
Autor: Marta Szyszko
Firma Szkoleniowa Kar-Group