Kalendarz ogrodniczy – Wiosna w ogrodzie
Kalendarz ogrodniczy na marzec, kwiecień, maj !
To najpiękniejsza a zarazem i najpracowitsza pora roku dla każdego ogrodnika. W tym czasie zakwitają drzewa owocowe, większość krzewów oraz roślin cebulowych. W marcu zakwitają między innymi przebiśniegi, krokusy, prymulki, forsycje a jeśli pogoda dopisze to nawet dzikie odmiany tulipanów oraz szafirki. Kwiecień to pora kwitnienia szachownic, żonkili i narcyzów, hiacyntów, magnolii. W maju swój pełny rozkwit przeżywają tulipany oraz „królowe” tego miesiąca: azalie i rododendrony, kwitną też pięknie pachnące bzy i konwalie.
Prace niezbędne do wykonania
Zgrabienie resztek po zimie z trawnika, nawożenie jeśli jest to konieczne, przekopanie grządek, wysiew letnich kwiatów, sadzenie i przycinanie drzew i krzewów owocowych(marzec).W kwietniu można sadzić krzewy kwitnące; np. róże oraz krzewy iglaste. W tym miesiącu rozmnaża się (np. poprzez podział starszych okazów) i sadzi byliny. Z kwiatów letnich wysiewa się w kwietniu nasturcje, słoneczniki,aksamitki, nagietki i fasolę ozdobną. W maju sadzi się w dalszym ciągu iglaki; jest to również chyba najlepszy okres na sadzenie różaneczników – szczególnie jeśli chodzi nam o konkretny kolor i odmianę. Najlepiej kupić krzew właśnie kwitnący – daje to gwarancję, że posadzony okaz prawdopodobnie zakwitnie w przyszłym roku i napewno w kolorze jaki zaplanowaliśmy. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Po przekwitnięciu bzów należy ściąć ich kwiatostany, które szpecą roślinę i niepotrzebnie osłabiają. Z kwiatów letnich w maju wysiewamy nasturcje. Na wiosnę najlepiej również tępić chwasty zanim zaczną kwitnąć a potem się rozsiewać.
MARZEC
Rozpoczyna się nowy sezon. To dobra pora na sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście (w tym róż) oraz krzewów owocowych takich jak maliny czy jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brozskwinie. Wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów należy zdjąć warstwę ochronną z miejsc obsadzonych roślinami cebulowymi.
W tym miesiącu należy wysadzić lilie oraz dzielić starsze rośliny. Można również zacząć sadzić byliny. Należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne takie jak; przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost, przeprowadzić nawożenie trawnika – jeśli to konieczne. Z grządek usunąć warstwę ściółki, glebę spulchnić i przekopać z kompostem. Pod koniec miesiąca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody takie jak nagietek, mak polny, chaber, maczek kalifornijski czy ślazówka. Należy przeflancować siewki kwiatów dwuletnich takich jak bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki. Bardziej zapaleni ogrodnicy mogą wysiać do inspektów lub do pojemników i trzymać w chłodnym pomieszczeniu kwiaty letnie np. nasturcje, tytoń ozdobny, aksamitki, szałwię, cynie, lwie paszcze, portulaki czy astry letnie, żeniszki.
Jeżeli pogoda dopisze to pod koniec marca można już sadzić krzewy róż.
Pod koniec marca zakwitają narcyzy i sasanki .
Krzewy kwitnące w marcu: oczary, wawrzynek wilczełyko, wierzba iwa, forsycje, wrzośce.
Kwiaty kwitnące w marcu: ranniki zimowe, przebiśniegi, przylaszczki, krokusy, pierwiosnki, kaczeńce, cebulice, śnieżniki lśniące i tulipany botaniczne.
KWIECIEŃ
To już wiosna w pełni! Najwyższa pora aby zabrać się za wiosenne porządki. Przede wszystkim należy zagrabić i usunąć zanieczyszczenia na trawniku i grządkach oraz przeprowadzić nawożenie. Rozkwitają rabaty z różnokolorowymi roślinami cebulowymi, które należy odchwaścić, spulchnić ich glebę a po przekwitnięciu zasilić saletrą amonową lub azofoską.
Należy również, gdy się nieco ociepli, usunąć okrycia zimowe z krzewów oraz bardziej wrażliwych bylin i traw. Z krzewów róż usunąć kopce, okopać je oraz przyciąć usuwając jednocześnie uszkodzone i chore pędy. Kwiecień to pracowity miesiąć w ogrodzie; czas sadzenia, krzewów i bylin. Jest też to pora wysiewu nasion wielu kwiatów i warzyw.
Zabiegi pielęgnacyjne: W kwietniu należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne takie jak; przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych, nawożenie gleby, usuwanie osłon zimowych. Przy okazji dokonujemy przeglądów pod kątem uszkodzeń oraz ataków chorób i szkodników. W przypadku stwierdzenia problemów jak najszybciej przystępujemy do ich zwalczania.
Jeżeli trawnik jest pokryty filcowatą, martwą warstwą to najpierw próbujemy poprawić jego kondycję poprzez grabienie, a jeśli to nie pomoże to trzeba napowietrzyć murawę nakłuwając ją np. widłami. Puste miejsca wypełniamy dosiewając odpowiednie nasiona traw.
Porządkujemy rabaty bylinowe. Przygotowujemy glebę na rabatach, na nowe nasadzenia, przekopując ją z kompostem, torfem i obornikiem. Przesuszoną glebę nawadniamy. Jeżeli w marcu nie zdążyliścmy rozłożyc kompostu pod drzewami, krzewami i na grządkach to można to jeszcze zrobić na początku kwietnia. W kwietniu można nawozić drzewa, krzewy i byliny, rozsypując wokoło roślin nawóz, na przykład kompost a następnie glebę płytko przekopujemy, tak by nie uszkodzić korzeni.
Cięcie drzew i krzewów : Cięcie róż należy przeprowadzić tak by najwyższe oko pędu było skierowane na zewnątrz.
W kwietniu przeprowadza się również cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające innch krzewów i drzew. Przycinamy takie drzewa owocowe jak śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny oraz krzew winorośli i jeżyn. Można jeszcze prześwietlać krzewy jagodowe takie jak porzeczki, agrest i maliny. Usuwamy stare pędy malin – najlepiej wyciąć je i spalić, gdyż często są miejscem zimowania szkodników oraz źródłem chorób. Usuwamy także część pędów rocznych.
Cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów – wyciąć należy gałęzie uschnięte, przemarznięte, połamane i dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy łatwo zauważyć, bo o tej porze zdrowe pędy mają już spore pączki. W przypadku przemarznięcia uszkodzone pędy wycinamy tnąc parę centymetrów pod miejscem przemarznięcia ale nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony.
Miejsca cięć zabezpieczmy maścią ogrodniczą. Krzewy kwitnące wiosną należy ciąć zaraz po przekwitnięciu. Przycinamy żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem, takie jak budleja, tawuła japońska, hortensje czy powojniki.
Walka ze szkodnikami : Przeglądamy świerki i modrzewie czy nie zostały zaatakowane przez ochojniki – w razie potrzeby opryskujemy odpowiednim preparatem.
Co 3-4 lata przeprowadza się opryski wczesnowiosenne drzew owocowych i krzewów jagodowych.
Z roślin użytkowych należy sprawdzić krzewy czarnej porzeczki czy nie zaatakował je wielkopąkowiec porzeczkowy – usunąć zaatakowane pąki.
Wysiew nasion : Kwiecień to miesiąc wysiewów. Na początku miesiąca moża wysiać do inspektu lub skrzynek tytoń ozdobny, aksamitki, szałwię, cynie, diaskię, lwie paszcze, portulakę wielkokwiatową, astry letnie, żeniszki, kapustę ozdobną, arktotis (niedźwiedzie ucho).
W kwietniu możemy wysiać na miejsca stałe, prosto do gruntu bardziej wytrzymałe na chłody rośliny jednoroczne takie jak : nasturcje, smagliczkę, maciejkę, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, czarnuszki, kufeę, maczki kalifornijskie, szarłaty, ślazówki, ułudki, lepnicę i słoneczniki, mak polny czy kocanki. Z pnączy jednorocznych wysiewamy w kwietniu groszki pachnące i wilce.
Kwiecień to pora wysiewu wielu warzyw. Sukcesywnie, co 10-14 dni wysiewamy niewielkie partie nasion rzodkiewki, rzerzuchy i rukoli. W ten sposób zapewniamy sobie ciągły zbiór warzyw w przyszłości. Z ziół wysiewamy pietruszkę, koper, kminek i kolendrę. Więcej informacji na stronie wysiew nasion roślin użytkowych…
Pielęgnacja rozsady : Młode siewki uprawiane na parapetach okiennych należy regularnie podlewać i powoli przyzwyczajając je do warunków panujących na zewnątrz – w ciepłe dni odkrywamy siewki i uchylamy lekko okno.
Należy przeflancować siewki kwiatów dwuletnich takich jak bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki.
Sadzenie : Jeśli planujemy wysadzenie drzew lub krzewów owocowych należy to zrobić najpóźniej w II połowie kwietnia – wtedy są większe szanse, że dobrze się przyjmą. O tej porze można sadzić drzewa pestkowe takie jak wiśnie, śliwy, morele. Przez cały miesiąc można sadzić krzewy róż – sadzenie wiosenne jest najbardziej optymalne dla tych pięknych roślin.
Kwiecień ostatni dzwonek na sadzenie ozdobnych drzewek i krzewów zrzucajacych liście i optymalny dla drzew i krzewów wiecznie zielonych. Pod koniec miesiąca należy posadzić cebule mieczyków, acidantery dwubarwnej zwanej mieczykiem abisyńskim i krokosmii. Pora też zająć się bulwami begonii – najlepiej na pocżątek wkładamy je do pojemników z wilgotnymi trocinami, nakrywamy folią i umieszczamy w ciepłym pomieszczeniu. Co jakiś czas zwilżamy. Gdy bulwy zaczną kiełkować wysadzamy je do doniczek, tak by były całkowice przykryte ziemią. Doniczki ustawiamy na dobrze oświetlonym parapecie i podlewamy.
Rozmnażanie roślin :
Przede wszystkim rozmnażamy przez podział byliny, wyjątkiem są tylko gatunki wcześnie kwitnące, które dzielimy na przełomie lata i jesieni.
Możemy również rozmnażać krzewy porzeczek i agrestu poprzez ukorzniane w ziemi odkładów.
Można jeszcze rozmnażać rośliny balkonowe poprzez ukorzenianie sadzonek pędowych.
Kwiaty kwitnące w kwietniu: krokusy, narcyzy, pierwiosnki, puszkinie, ziarnopłon wiosenny, hiacynty, cebulice, szachownice, śnieżniki, tulipany, bratki, sasanki , bergenie, fiołki wonne, stokrotki. Pod koniec kwietnia zakwitają floksy szydlaste, goryczki i serduszka okazałe.
Krzewy kwitnące w kwietniu: forsycje, magnolie gwiaździste, pigwowiewc, złotlin, mahonia pospolita, krzewinki barwinka, tawuła wczesna (II połowa miesiąca), porzeczka krwista (przełom IV i V).
Drzewa kwitnące w kwietniu: wiśnia piłkowana, wiśnia różowa no i oczywiście na przełomie kwietnia i maja kwitną drzewa i krzewy owocowe a efekt jest taki, że jeśli nam warunki pozwalają warto posadzić parę egzemplarzy !
MAJ
To chyba najpiękniejszy miesiąc w roku – zakwita dosłownie prawie wszystko a przede wszystkim najpiękniej kwitnące krzewy – azalie i rododendrony. Kwitną też pachnące lilaki i tulipany.
W maju przypadają tzw. „zimni ogrodnicy” (12-14 maja), po których w naszym klimacie nie powinny już występować przymrozki. Po tym czasie można już wysadzić do gruntu sadzonki roślin wrażliwych na chłody. W maju kontynujemy wiosenne porządki w ogrodzie, wysiew nasion, trzeba też zająć się trawnikiem.
Druga połowa maja to wiosna w pełni, można więc sadzić i wysiewać do gruntu te z roślin, które gorzej znoszą chłody. W czasie prac w ogrodzie nie zapominajmy o chwilach relaksu i zostawmy sobie trochę czasu na podziwianie rozkwitającej przyrody.
Zabiegi pielęgnacyjne : W maju należy przeprowadzić prace porządkowe i zabiegi pielęgnacyjne takie jak; przycinanie krzewów ozdobnych wcześnie kwitnących, nawożenie gleby, zwalczanie szkodników i chwastów, pielimy więc rabaty a glebę użyźniamy najlepiej przez domieszkę dobrze rozłożonego obornika lub kompostu. Ozdobnym krzewom i iglakom pomagamy przez nawożenie preparatami specjalnie dla nich przygotowanymi.
Cięcie: Po przekwitnięciu można przyciąć krzewy kwitnące wiosną takie jak forsycja, tawuła wczesna, wierzba iwa, migdałek czy porzeczka krwista.
Prace porządkowe: Należy również usunąć zwiędłe kwiaty wcześnie kwitnących roślin cebulowych takich jak : hiacynty, narcyzy, krokusy, cebulice, śnieżnikow czy wcześnie kwitnących odmian tuliapnów zanim zawiążą się nasiona co osłabia cebulki.
Sadzenie: Można jeszcze sadzić drzewa i krzewy oraz byliny, zwłaszcza jeśli były sprzedawane w pojemnikach. Maj to najlepsza pora na sadzenie iglaków oraz azalii i rododendronów. Warto kupować krzewy azalii i rododendronów z dobrze wykszatałconymi pąkami – mamy wtedy pewność, że zakupiona roślina będzie miała takie kwiaty jak powinna.
W drugiej połowie tego miesiąca, po zimnych ogrodnikach, można wysadzić sadzonki kwiatów jednorocznych wrażliwych na chłody oraz najpopularniejsze rośliny balkonowe takie jak pelargonie, petunie, werbeny, lobelie czy surfinie lub bakopy i scewole. Przed wysadzeniem na miejsca stałe, warto na początku maja zahartować rozsady kwiatów i kiełkujace już bulwy i cebulki.
Wysadza się również bulwy i cebulki kwiatów letnich takich jak dalie, mieczyki, acidantery dwubarwne, krokosmie, brodie, pacioreczniki (kanny), szczawik Deppego, tygrysówki pawie i begonie bulwiaste, które nadają się zarówno do ogrodów jak i do pojemników, na balkony i tarasy.
Siewy: Można wysiać do gruntu nasiona roślin szybko rosnących takich jak nagietki, kosmosy, aksamitki, maciejkę, chabry, powoje, czarnuszki czy maczki kalifornijskie. Można w ten sposób „załatać” dziury w rabatach powstałe po przekwitnięciu wczesnowiosennych roślin cebulawych.
W drugiej połowie maja, kiedy skończą się nocne przymrozki można wysiać bezpośrednio do gruntu nasiona niektórych warzyw: fasoli, groszku, rzodkiewki, dyni cukinii lub kabaczków. Nasiona przed wysiewem można moczyć przez kilka godzin w letniej wodzie. Najlepiej wysiewać warzywa partiami w odstępach czasowych około 10 dni – wtedy zapewnimy sobie ciągłość plonów.
Czas też na pierwsze zbiory – już w maju możemy cieszyć się kwaskowatym rabarbarem.
Inne prace: Maj to odpowiednia pora na zakładanie trawnika lub łąki kwietnej.
Można też w maju założyć ogródek ziołowy dla własnych potrzeb. Bazylię, estragon, szałwię, melisę, pietruszkę i lubczyk wysadzamy do gruntu z doniczek lub wysiewamy nasiona.
W tym miesiącu jest też odpowiedni czas na zakładanie oczka wodnego lub stawu. Najlepiej umieścić go w pewnej odległości od drzew, aby nie wpadały do wody liście czy igły. Zbiornik nie powinien być też nadmiernie nasłoneczniony by woda zbyt szybko nie odparowywała i nie namnażały się glony. Jeżeli chcemy w zbiorniku wodnym hodować ryby, głębokość powinna wynosić przynajmniej metr. W innym przypadku ryby mogą zimą zamarznąć. Jeżeli zależy nam tylko na roślinach to wystarczy głębokość 40 cm. Wokoło oczka warto posadzić roślinnośc bagienną i strefy wilgotnej łaki a w zbiorniku umieścić rośliny pływające i o korzeniach znajdujących się na dnie takich jak np. grzybień zwany potocznie lilia wodną.
Kalendarz księżycowy na miesiąc maj
Siewy roślin ozdobnych i warzyw – pierwszy dobry majowy termin na siewy to okres od od 18 do 24 maja oraz po 28 maja, w kwadrze liścia, kiedy dobrze jest wysiewać rośliny jednoroczne owocujące nad ziemią oraz kwiaty i zioła. Kolejny dobry termin to od 4 do 11 maja – wtedy do gruntu wysiewamy rośliny ciepłolubne, szczególnie motylkowe i korzeniowe. Szczególnie korzystny do siewu i sadzenia roślin cebulowych i warzyw korzeniowych jest dzień 7 i 11 maja. Do wysiewu ziół i warzyw liściowych dobre są dni 13 i 23 maja. Na wysiew fasoli, grochu, ogórków, cukinii, słoneczników i kukurydzy dobry jest dzień 7 maja. Wysiew kwiatów jednorocznych – najlepszy termin 2 i 20 maja.
Wysiew roślin dwuletnich: malw, goździków brodatych, bratków, naparstnic, niezapominajek i stokrotek najlepiej wykonać po 31 maja.
Unikać siewów w terminie od 12 do 17 maja.
Sadzenie i przesadzanie roślin – terminy podobne jak przy siewach. Wysadzanie do gruntu sadzonek roślin wrażliwych na przymrozki, takich jak pomidory, papryka czy ogórki, najlepiej przeprowadzać od 18 maja do 31 maja.
Unikać sadzenia w terminie od 12 do 17 maja.
Lepiej wstrzymać się od siewów i sadzenia również w dniach 3 i 17 maja.
Prace uprawowe, pielęgnacyjne – najlepszy termin od 4 do 16 maja : szczególnie korzystny termin to okres od 12 do 16 maja. W tych terminach najlepiej niszczyć chwasty oraz szkodniki. W maju chwasty są jeszcze słabo zakorzenione i łatwiej je usunąć w tym miesiącu. Później się rozrosną i będą konkurować z roślinami, które uprawiamy w ogrodzie. W tym okresie przypada też najlepszy okres na cięcia drzew, krzewów i cięcie żywopłotów.
Zbiory ziół – majowe zioła są najbardziej wartościowe, popularną pietruszkę czy szczypiorek najlepiej zbierać zanim wejdą w okres kwitnienia. Przed kwitnieniem w liściach gromadzi się najwięcej cennych składników. Najlepszy termin zbioru ziół od 1 do 2 maja i po 25 maja, dobry jest też termin zbioru od 18 do 24 maja.
Zbiory roślin wieloletnich – takich jak szparagi, rabarabr czy szczaw można przeprowadzać w terminie od 4 do 10 maja – nadają się wtedy do dłuższego przechowywania, można przygotowywać z nich przetwory. Szczególnie korzystny jest dzień 8 maja.