Cechy dobrego kucharza ! Jak być dobrym kucharzem ? – 9 zasad !

cechy dobrego kucharza

Cechy dobrego kucharza !

Jak być dobrym kucharzem ?  – 9 zasad !

Niewątpliwy sukces programów kulinarnych, wyrastające jak grzyby po deszczu restauracje i bary w wielu miejscowościach, częstsze niż kiedykolwiek dyskusje Polaków o kuchniach świata – tak, zdecydowanie jesteśmy świadkami rewolucji kulinarnej w naszym kraju. Gotowanie stało się modne i każdy z nas może (często bardzo chce) zostać kucharzem. Dowiedz się, jak szlifować swój talent i cechy dobrego kucharza.

Gotuj

Rada najprostsza z możliwych. Kiedy tylko możesz, spędzaj czas w kuchni. Zaczynasz od zera? Zostań ekspertem od kreatywnej jajecznicy lub kosmicznej pizzy, stopniowo poszerzając umiejętności. W dobie internetu znalezienie przepisów na jakiekolwiek danie nie jest żadnym problemem. Wręcz przeciwnie – trudno zdecydować, od czego zacząć. Nawet gazetki z dyskontów handlowych i czasopisma z programem telewizyjnym zawierają mnóstwo ciekawych propozycji potraw. Pamiętaj jednak, że siła polskiej kuchni tkwi w tradycji. Dowiedz się, czy Twoja babcia nie notowała swoich przepisów. A może znajdziesz na jej półce zakurzoną książkę kucharską z okresu PRL lub II RP? To całkiem możliwe!

Nie bój się smaków

cechy dobrego kucharzaZostaniesz profesjonalnym kucharzem tylko wtedy, gdy przełamiesz wewnętrzne opory i odważysz się próbować setek różnorodnych dań. Nie zamykaj się na eksperymenty. Zmieniaj przyprawy, podmieniaj warzywa i dodatki, kombinuj z formą smażenia czy zapiekania. Wiele przepisów jest super, ale dopiero ich złamanie otwiera Twoją kreatywność. Nie znosisz ryb? Może wcale nie znasz ich różnorodności? Nie zapominaj, że kucharze muszą zgłębiać wiele tajników i przełamywać wewnętrzne opory. Możesz nie przepadać za brokułami czy marchewką, ale czy powiesz o tym przyszłym klientom Twojego obiektu?

Zwiedzaj kuchnie świata

Podróże otwierają nas na smaki i gwarantują mnogość inspiracji kulinarnych. Kto choć raz spędził noc w Tajlandii, zajadając się ulicznymi przekąskami lub zjadł pizzę w rodzinnej, neapolitańskiej restauracji, doskonale wie, że niektórych smaków nie da się przenieść poza ich kontekst kulturowy. Z drugiej strony warto uczyć się od kucharzy ze wszystkich kontynentów, aby wprowadzać do Polski unikatową mieszankę zagranicznych pomysłów i rodzimej tradycji. Tylko w ten sposób osiągniesz prawdziwy sukces i zostaniesz oryginalnym dyktatorem smaku. A jeśli nie wyjeżdżasz, zawsze pozostają Ci cenione restauracje serwujące kuchnię danego kraju.

Oglądaj

Oglądanie programów kulinarnych oraz kanałów na YouTube zaszczepia pasję do gotowania. Niejeden młody kucharz złapał bakcyla, oglądając gotowanie Makłowicza, Gessler czy Okrasy. Rosnącą popularność, zasłużoną zresztą, zdobywają również blogerzy. A zatem skorzystaj z dostępu do telewizji oraz Internetu i oglądaj, jak wygląda realizacja danego przepisu. Szczególnie rozwiniesz w ten sposób znajomość kulinarnych technik, np. krojenia czy smażenia różnych składników i dań.

Szkol się

Oczywiście, możesz ukończyć szkołę zawodową lub technikum gastronomiczne i tym samym zostać kucharzem. Z drugiej strony – nie ma takiego wymogu. Potrzebą wiedzę zdobędziesz bowiem także na specjalnych szkoleniach i kursach. To nie koniec. Otóż już jako kucharz, zawsze możesz iść dalej – doszkalać się, rozwijać, a w końcu zdobywać kompetencje menedżerskie, motywacyjne i biznesowe, zostając prawdziwym mentorem kulinarnym, właśnie dzięki dodatkowym szkoleniom.

Praktykuj

Jeśli planujesz karierę restauratora czy kulinarnego blogera, i tak zacznij od podstaw. Na przykład zatrudnij się w restauracji. Im lepsza i ciekawsza knajpa, tym więcej wiedzy i doświadczenia wyniesiesz. Ucz się pod okien lepszych od siebie, by później prześcignąć ich swoim talentem i uporem. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale wielu mistrzów kuchni zaczynało od najprostszych czynności. Dziś z sentymentem wspominają swoje początki, gdy ograniczali się do krojenia cebuli gdzieś w szarym kącie kuchni. Teraz to oni decydują o gustach kulinarnych Polaków.

Poszerzaj horyzonty

Aby zostać komplementarnym kucharzem, nie wystarczy zamiłowanie do patelni, noża i pudełka z przyprawami. Ogromną rolę odgrywają umiejętności zarządzania i przedsiębiorczości. W przerwie od pieczenia, gotowania i smażenia doszkalaj się pod kątem ekonomii, przepisów oraz biznesowej praktyki w Polsce, a szczególnie w Twojej okolicy. Marzenie o własnej restauracji to jedno, utrzymanie na rynku – drugie.

Oceniaj się

Od samego początku kontroluj swoje postępy. Zapisuj przepisy oraz ich modyfikacje. Dokumentuj sukcesy i porażki. Zbieraj rzetelne opinie od bliskich i nieznajomych. Notuj uwagi, wrażenia, pomysły. Wszystko może się przydać. Uzupełnij notatki o fotografie. Może czas poprowadzić kulinarnego instagrama? Czasami liczba serduszek pod zdjęciem oznaczonym odpowiednim hasztagiem może narobić więcej apetytu niż pachnący talerz ulubionych przekąsek!

Baw się dobrze

Gotowanie to pasja i sztuka. Prawdziwy kucharz kocha gotować, nawet gdy odnosi na tym polu porażki i rozczarowania. Jeśli nie czujesz, nomen omen, mięty do tego zawodu, być może przyszedł czas zastanowić się nad innymi szkoleniami i ścieżkami kariery. Jeżeli jednak zdecydujesz się gotować na poważnie, niech to pozostanie Twoją zabawą, pasją, radością. Wtedy zwiększysz efektywność, a pasja wkładana w przygotowanie potraw będzie zawsze widoczna na talerzu. Ku uciesze bliskich i z korzyścią dla Twojej kariery. Smacznego!

Przedstawione elementy są to niektóre cechy dobrego kucharza polecamy pełniejsze artykuły w tej tematyce jeżeli chcesz zgłębić temat gastronomii.

Jak otworzyć restaurację – Punkt gastronomiczny, krok po kroku.

Jak reklamować restaurację ? Sprawdzone pomysły !

 

Autor: Karol Leszczyński

 

 

Rating: 9.5/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.