Efektywna praca w zespole ! Jak być liderem ?

Efektywna praca w zespole ! Jak być liderem ?

Zbudowanie dobrego zespołu wymaga dużo pracy. Aby móc wykonywać efektywnie swoje zadania warto pamiętać, że praca w zespole wymaga:

1. zrozumienia celów grupy i zaangażowania, dlatego:

– cele powinny być jasne i zrozumiałe dla wszystkich, szczegółowo omówione przez wszystkich,

– każdy z członków grupy powinien rozumieć i akceptować dany cel,

– ważne jest poczucie obowiązku do efektywnej pracy.

Efektywna praca w zespole
Efektywna praca w zespole

2. wykorzystywania zdolności wszystkich osób w zespole, dlatego należy:

– angażować osoby, które posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz osoby, które będą w dalszym etapie uczestniczyć w realizacji projektu, ponieważ udowodniono, że jeśli bierze się udział w podejmowaniu decyzji lepiej i chętniej się ją później wykonuję,

– zadbać o to, by w grupie znalazły się odpowiednie osoby.

3. elastyczności, wrażliwości na potrzeby zespołu i kreatywności, dlatego warto pamiętać o tym, że:

– im więcej osób w zespole, tym więcej pomysłów,

– w przypadku zaistnienia problemów większa liczba osób może szybciej znaleźć rozwiązanie,

– burza mózgów i stymulacje przez inne osoby może wpłynąć na lepszą pracę osób,

– należy zachęcać do wzajemnego wsparcia i zrozumienia, a wyzbyć się wrogości i obojętności,

– walka o pozycję i swoje racje rzadko przynosi dobre efekty.

4. dzielenia się przywództwem, co zwiększa efektywność pracy w zespole. Jest to możliwe dzięki:

– ustaleniu jasnych zasad i reguł według, których grupa musi postępować,

– zachęcania do działania zespołowego – poszczególne osoby mogą zarządzać w różnym czasie, w zależności od potrzeb i wykonywanego zadania.

5. efektywnych procedur ustalania różnic, dlatego należy pamiętać o tym, że:

– różnice nie zawsze są szkodliwe, mogą natomiast przynosić korzyści,

– głosowanie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem,

– nie warto czasem tracić czasu na dążenie do jednomyślności,

– kompromis zawsze doprowadza do tego, że jedna ze stron nie jest w pełni zadowolona, każdy bowiem musi z czegoś zrezygnować,

– najlepszą metodą jest konsensus – grupa musi zgodzić się na kolejne etapy, w razie jakiś zastrzeżeń akceptuje się testowanie podjętej już decyzji; zajmuje to sporo czasu, ale jest opłacalne.

6. zrozumienia zadania, wypełniania powierzonych funkcji oraz nieustannego uczenia się, dlatego warto pamiętać, że:

– ważna jest motywacja,

– stosunki międzyludzkie w grupie,

– jasność celu,

– zaangażowanie i powód bycia w grupie,

– poczucie przynależności do grupy.

7. sprzyjającego klimatu, który zależny jest od tego:

– w jaki sposób zachowują się starsi pracownicy w grupie, jeśli w zespole szanowane są decyzje tylko strasznych członków, nie jest możliwe nauczenie się podejmowania decyzji przez młodszych kierowników,

– wykorzystywanie potencjału wszystkich osób, nie tylko tych, co są już od długiego czasu w grupie.

8. zaufania i otwartego komunikowania się, warto pamiętać, że

 – zaufanie buduje się długo, ale szybko można je stracić,

– jeśli w grupie jest zaufanie, członkowie jej łatwiej będą się ze sobą komunikować, będzie panować większa tolerancja dla poglądów i osób.

9. poczucia przynależności do grupy indywidualnych jednostek, jest to możliwe, jeśli pamiętamy, że:

– każdy jest odpowiedzialny wobec grupy i ma zobowiązania wobec zadań,

– powinien panować wzajemny szacunek,

– łatwiej się pracuje, jeśli chce się z kimś współpracować, nie zawsze musi to oznaczać konieczność lubienia wszystkich osób.

Zbudowanie trwałego i dobrego zespołu można poprawić poprzez dokonanie prze każdego z jego członków oceny grupy. Można przeanalizować każdy z powyższych punktów, ocenić na jakim poziomie obecnie znajduje się grupa i w jaki sposób można poprawić jej funkcjonowanie. Warto zastanowić się nad różnicami, które występują, z czego wynikają. Należy sobie zdawać sprawę, że spotkamy się na pewno z różnymi powodami i problemami, ale warto nad nimi pracować.

TYPY OSÓB W GRUPIE

Efektywna praca w zespole
Efektywna praca w zespole

Podczas spotkań, omawiania jakiś zadań możemy zaobserwować przeróżne typy osobowości członków grupy. Zapoznanie się z nimi oraz przeanalizowanie zachowań takich typów osób pozwala na poradzenie sobie z nimi w momencie współpracy i konfrontacji. Każdemu rodzajowi osobowości zostało przypisane zwierzę, które posiada charakterystyczne cechy, jakie możemy zaobserwować również u ludzi.

Typ kłótliwy – buldog

Taka osoba charakteryzuje się agresywnym zachowaniem, zależy jej na wygranej. Często takie zachowanie wynika z tego, że „buldog” nie rozumie tego, co się dzieje. Stąd tak ważne jest, by pozostali członkowie grupy potrafili wpłynąć na taką osobę i przekonać do swoich racji. Warto nie zwracać uwagi na zaczepki. Najlepsze miejsce dla takiego typu osoby jest w tzw. martwym punkcie, czyli po swojej lewej stronie. Udawaj, że nie słyszysz, co mówi. Pamiętaj, by zachować spokój. Jeśli buldog” mówi coś konstruktywnego, zachęć go do dyskusji.

Typ wszystkowiedzący małpa

Warto pamiętać, że ten typ osoby może być bardzo przydatny w grupie. Dzięki takiej osobie możemy przedstawiać zagadnienia, które pozostali mają zrozumieć. Warto czasami wszechwiedzącego” ignorować i nie zauważać, w razie konieczności dopytuj o, co chodzi, tak by poczuł się niej pewnie.

Typ pozytywny – koń

Osoba o typie pozytywnym, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się zapałem, inteligencją i entuzjazmem. Jedną z niewielkich wad jest jego gadatliwość. Sposobem na przerwanie jego wypowiedzi może być nawiązanie do jakiś jego uwag. Nie pozwól, by zbytnio się wyróżniał, ponieważ pozostali członkowie grupy mogą być o to zazdrośni. Jasno określ kiedy może się wypowiadać, a kiedy nie.

Typ gadatliwy – żaba

Typ gadatliwy mówi bardzo dużo, przerywa innym, często robi dygresję nie na temat. Przerywaj jego wypowiedzi stwierdzeniem, że mówi ciekawie, ale omówicie to następnym razem. Pozwalaj na wypowiadanie się innym osobom.

Typ nieśmiały gazela

Taka osoba jest nieśmiała, skromna. Warto postarać się o to, by „gazela” mogła poczuć się ważna. Zwracaj się do niej bezpośrednio, zdawaj pytania, na które zna odpowiedź, zachęcaj do udziału w dyskusji.

Typ oporny – jeż

Osoba z osobowością „jeża” jest sceptycznie nastawiona do innowacyjnych i nowych rozwiązań, pomimo tego, że posiada często umiejętności i doświadczenie. Nie lubi pomagać, dlatego istotne jest, by pokazać takiej osobie, jak cenna jest jej wiedza i doświadczenie, które mogą przynieść same korzyści grupie. Pozwalaj do przedstawiania pomysłów, ale również zachęcaj, by słuchał innych, współpracował. Nie zapominaj, żeby go pochwalić, gdy coś zrobi.

Typ przebiegły, dociekliwy lis

Osoba ta jest dociekliwa i sprytna. Często wprowadza innych w błąd, dlatego nie warto walczyć z taką osobą. W stosunku do „lisa” należy zachować spokój i rozwagę. Zawsze warto współpracować z grupą i spytać ją o to, co sądzi o jego wkładzie w pracę grupy.

Typ gruboskórny, nudny – hipopotam

Ten typ nie ukrywa, że nic go nie interesuje. Nie chce współpracować z innymi i nie ukrywa tego faktu. Warto nakłonić taką osobę do mówienie o tym, co robi, jakie jest jego zadanie do wykonania.

Typ intelektualisty – żyrafa

Człowiek o typie intelektualisty jest obserwatorem, który uważa się za lepszego od innych. Warto podkreślać, że nie wszystkie jego rozwiązania sprawdzą się w każdej sytuacji. Żyrafy” są wrażliwe i łatwo się obrażają.

Efektywna praca w zespole – Zakończenie

    To „już” koniec. Na łamach niniejszego artykułu zawarliśmy sporą dawkę wiedzy. Kurs Zarządzanie Zasobami Ludzkimi będzie dla Ciebie solidną bazą do dalszego rozwijania Twoich zainteresowań i zdobywania nowych umiejętności. Jesteśmy przekonani, że kompetencje i kwalifikacje uzyskane przez Ciebie dzięki ukończeniu naszego kursu, pomogą Ci w spełnieniu Twoich zawodowych i biznesowych aspiracji.

Rafał Karaś

Firma Szkoleniowa Kar-Group

fraza kluczowa: efektywna praca w zespole, Jak być liderem, efektywna praca w zespole, Jak być liderem, efektywna praca w zespole, Jak być liderem, efektywna praca w zespole, Jak być liderem, efektywna praca w zespole, Jak być liderem, efektywna praca w zespole, Jak być liderem

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.