W pracy Twoje powieki mimowolnie opadają, a zamiast o awansie, marzysz o drzemce. Masz dosyć nieustannego zmęczenia od poniedziałku do piątku ?
Przedstawiamy 7 praktycznych porad, które zminimalizują Twoje zmęczenie. Właśnie przez ciągle chce Ci się spać w pracy!
Jak nie zasnąć !
1. Aktywnie odpoczywaj
To, że w czasie pracy należy sobie robić krótkie przerwy, na przykład co godzinę lub dwie, jest oczywiste. Jednak krótka regeneracja nie powinna polegać wyłącznie na wypalaniu kolejnego papierosa lub przesiadywaniu na fotelu. Czymś, co zminimalizuje Twoje poczucie senności, będzie seria ćwiczeń. Prostych i podstawowych – nie chodzi o to, by się spocić i jeszcze bardziej wykończyć. Po prostu pospaceruj, pogimnastykuj się, rozciągnij, zrób kilka skłonów, obrotów ramionami, pajacyków czy przysiadów. W ten sposób pobudzisz krążenie organizmu, przyspiesz bicie serca, rozgrzejesz się i „nakręcisz” do pracy. Zdrowo i efektywnie!
2. Zamień się w DJ-a
Oczywiście, nie w każdej pracy można słuchać muzyki, ale w wielu zawodach jest to coraz powszechniejsza praktyka. Jeśli masz możliwość założenia na uszy słuchawek lub dysponujesz własnym gabinetem i parą głośników, pora na skompilowanie odpowiedniej playlisty. Już sam fakt włączenia dźwięków wybudza. Dynamiczne tempo, na przykład muzyki elektronicznej (dubstep, trap, drum’n’bass, minimal techno) nie pozwoli Ci zasnąć. Swoją drogą, przy niektórych soundtrackach praca idzie jak z nut! Jednak nic na siłę – jeśli Twoja praca wymaga najwyższego skupienia, a Ty czujesz, że z muzyką nie potrafisz się maksymalnie skoncentrować, zrezygnuj z niniejszej porady.
3. Napij się
Gdy głowa mimowolnie opada Ci w czasie pracy, pora na wypicie czegoś odpowiedniego. Kawa, herbata czy yerba mate mają właściwości pobudzające, z których z pewnością warto skorzystać w godzinie kryzysu. Zawarte w nich związki, takie jak tymina i kofeina, podnoszą ciśnienie i zwiększają napięcie mięśniowe, dając ożywczego kopa do pracy. Oczywiście nie warto przesadzać ze spożyciem kawy i herbaty – jedna, maksymalnie dwie filiżanki w ciągu dnia wystarczą do lekkiej stymulacji.
4. Włącz światło
Pracujesz w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu? Nie dziw się, że masz ochotę położyć się do łózka. Najlepszym sposobem wybudzenia się z letargu i zmobilizowania do efektywnej pracy jest odsłonięcie rolet, a po zmroku lub przy ograniczonej widoczności – włączenie światła. Prawidłowo dobrane i ustawione lampy i żarówki naprawdę zmieniają warunki pracy, nie tylko biurowej. Nie rezygnuj ze światła, a zachowasz siły do wykonywania codziennych obowiązków.
5. Otwórz okno
Kolejna, zdawałoby się, banalna porada, a jednak tak wielu z nas często o tym zapomina. Nic dziwnego, że chce się spać tym, którzy nie wietrzą pomieszczeń! Wpuszczanie do wnętrza świeżej porcji tlenu stymuluje bowiem mózg do pracy i pozytywnie działa na cały organizm. Nawet kilka minut wietrzenia pozwala na zapomnienie o senności.
6. Ucz się zarządzania czasem
Jeśli notorycznie odczuwasz w pracy senność, to niechybny znak, że coś szwankuje w Twoim zarządzaniu czasem, codziennymi obowiązkami i pracą. Dlatego dobrym pomysłem jest refleksja nad trybem życia. Wielu cech takiego „automanagera” nauczysz się na specjalistycznych szkoleniach. Inwestycja w samorozwój przekłada się na efektywność pracy i nowe kompetencje. Naprawdę, jeden kurs jest w stanie zmienić Twoje życie i sposób, w jaki nim zarządzasz. A docenianym pracownikiem zostaniesz tylko wtedy, gdy nie będziesz kojarzyć się z niewyspaniem, ziewaniem i przysypianiem przy biurku.
7. Smak i aromat
Czy wiesz, że istnieje wiele zapachów (np. ziołowych), które skutecznie likwidują poczucie senności i zmęczenie? Wiele osób pobudza nie tyle smak, co zapach zaparzonej kawy! Tak dzieje się często, dlatego pomyśl nad aranżacją stanowiska pracy i zastosowaniem albo olejków eterycznych albo naturalnych źródeł pobudzającego zapachu. Co do posiłków, nadmierne objedzenie wysyła sygnał do organizmu, że pora na drzemkę. Głodzenie się również nie pomoże, bo powoduje brak sił. Dlatego jedz niewiele, ale regularnie, np. co 3 godziny.
Kolejna sprawa – odrzuć słodycze, fast foody i tłuste potrawy, które długo trawią się w organizmie i podnoszą poziom insuliny, zmuszając go w ten sposób do nadwyrężonej pracy i powodując tym samym zmęczenie, które z kolei przekłada się na senność. Zamiast niezdrowych przekąsek w przerwach spożywaj lekkostrawne potrawy, takie jak warzywa, owoce czy chude mięso, a zamiast napojów gazowanych popijaj wodę. Wyjdziesz na tym dobrze zarówno z punktu widzenia energii do pracy, jak i zdrowia.
Polecam także artykuł: „Zarządzanie czasem w pracy / 9 zasad planowania !”
Dziękuję za uwagę Karol Leszczyński