Zastanawiasz się, gdzie leżą przyczyny Twoich błędnych decyzji, złych wyborów i niektórych nieudanych działań? Być może problem tkwi w braku asertywności. Jeśli nauczysz się odpowiadać „nie!”, Twoje życie zmieni się o 180 stopni. Przekonaj się sam!
Asertywna postawa
Umiejętność odmawiania okazuje się tylko jednym z elementów szerszej postawy, jaką jest asertywność. Ujmując temat najogólniej, w sztuce asertywności chodzi o własne zdanie – nie tylko o jego wyrobienie, ale także wyrażenie. Wszak nasze życie sprowadza się do nieustannych interakcji społecznych, które decydują, jak ono wygląda.
Jeśli nauczysz się wyrażać opinię (także krytyczną), swoje potrzeby, skruchę oraz inne emocje, uczucia i oczekiwania, poznasz metody na odmawianie w taki sposób, żeby nie ranić nawet najbliższych. Osiągniesz również właściwy dystans, a także zidentyfikujesz swoje wady i zalety. Staniesz się osobą asertywną – a świat należy właśnie do nich!
Co znaczy być asertywnym ?
Pamiętaj: nie chodzi o odmawianie pomocy, arogancję wobec innych, wieczną rywalizację i zaprzeczanie własnym poglądom. Celem jest skuteczne komunikowanie tego, co leży nam na sercu lub tego, czego wymaga od nas praca, relacja, sytuacja. Niektórym asertywność wydaje się cechą wrodzoną. Cóż, w rzeczywistości jest nabyta, dlatego szkolenia w jej zakresie są jak najbardziej uzasadnione i potrzebne.
Jak być asertywnym
Nie ma jednego, prostego przepisu na stanie się człowiekiem asertywnym. To nie tylko kwestia deklaracji i chęci, ale również, a raczej przede wszystkim ciężkiej, codziennej pracy nad sobą. Efekty przynoszą jednak wiele satysfakcji. Szybko zauważysz, że stając się asertywnym, zyskujesz w pracy i relacjach z bliskimi – zarówno w prozaicznych, jak i niecodziennych sytuacjach.
W budowaniu asertywnej postawy bezsprzecznie pomagają zasady sformułowane przez psychologa-behawiorystę Herberta Fensterheima. Według nich, masz prawo robić wszystko, dopóki nie krzywdzisz innych osób (brzmi znajomo?). Masz prawo do zachowania godności, nawet raniąc, ale tylko, jeśli kieruje Tobą asertywność, a nie agresja. Możesz komunikować innym swoje potrzeby, dyskutować na wszystkie, nawet najoczywistsze sprawy.
Jak być asertywnym ?
Nauka asertywności
Sztuka asertywności bazuje przede wszystkim na dogłębnym poznaniu własnej osobowości. Uczysz się wysłuchiwać drugiej strony, dyskutować na dowolne tematy, walczyć o swoje interesy. Jesteś sobą i potrafisz powiedzieć to na głos. Rozróżniasz krytykę od krytykanctwa. Wiesz, jaki jest Twój cel i jakich środków użyć do jego realizacji.
Asertywność nie jest zarezerwowana dla nielicznych jednostek. Również Ty możesz się jej nauczyć. Zacznij od zaraz, analizując codzienne sytuacje i własne postawy. Profesjonalne szkolenie wzbogaci Twoją wiedzę i przeniesie ją na sukces w życiu zawodowym i osobistym.
Stale się rozwijaj i edukuj
Przygotowaliśmy poniżej trzy darmowe szkolenia edukacyjny z dziedzin które są ważne w rozwoju. Skorzystaj chociaż z jednego szkolenia i postaw kolejny krok w swoim rozwoju osobistym Budowanie Pewności Siebie lub Jak rozwiązywać konflikty ?
Karol Leszczyński
Firma Szkoleniowa Kar-Group
Fraza kluczowa: asertywność w pracy, asertywność w praktyce, co to asertywność, jak być asertywnym, Jak być asertywnym, asertywność w pracy, asertywność w praktyce, co to asertywność, jak być asertywnym, Jak być asertywnym, asertywność w pracy, asertywność w praktyce, co to asertywność, jak być asertywnym, Jak być asertywnym