Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej ?
— 3 wskazówki —
Czy wiesz, że rekruterzy odrzucają 80 % CV na etapie wstępnej selekcji? Skoro to twój życiorys przykuł uwagę przyszłego pracodawcy, odniosłeś pierwszy sukces. Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej i jakich błędów unikać?
Pamiętaj o zasadach savoir – vivre
Odpowiedzialność to najbardziej pożądana cecha w każdym zawodzie, nie zaczynaj więc starań o nową pracę od spóźnienia. Choć wydaje się to oczywiste, wciąż wielu kandydatów przychodzi na rozmowę o pracę spóźnionych, a potem tłumaczą się z nagłych zdarzeń losowych. Być może podświadomie wydaje im się, że nie zasługują na sukces i sami utrudniają sobie jego osiągnięcie. Taki kandydat od razu traci zaufanie i nawet niesamowite kompetencje w CV nie zatrą złego wrażenia, lepiej przyjść o pół godziny za wcześnie niż o minutę za późno! Innym błędem, który nie powinien mieć miejsca, ale często się powtarza, jest traktowanie rozmowy o pracy jako okazji, by założyć masę biżuterii, wykonać zjawiskowy makijaż, czy założyć zbyt krótką spódniczkę. Pamiętaj, że strój ma być neutralny, stonowany, a uroda delikatnie podkreślona. Nie może odwracać uwagi od twoich kompetencji. Unikaj zbyt intensywnych perfum, zadbaj w szczególny sposób o dłonie – użyj przezroczystego lakieru, skróć paznokcie.
Bądź sobą, poznaj firmę i rekrutera
Pamiętaj o mowie ciała. Wejdź na spotkanie wyprostowany, uśmiechnij się przyjaźnie i nie krzyżuj ramion. Staraj się trzymać dłonie w zasięgu wzroku rekrutera – to budzi zaufanie. Im lepiej poznasz firmę, dla której chcesz pracować i osobę, która przeprowadza z tobą rozmowę, tym swobodniej i pewniej będziesz się czuć. Możesz w tym celu przejrzeć profile na LinkedIn, Goldenline, publikacje rekrutera na blogach i portalach, jeśli prowadzi on ekspercki blog, zapoznaj się z treściami. Wspominając, że znasz i śledzisz jego artykuły, zbudujesz przyjazną atmosferę. Wykaż swoje zaangażowanie i pasję do zawodu, który chcesz wykonywać.
Jakie błędy popełniają kandydaci podczas rozmów rekrutacyjnych?
Traktują rozmowę o pracę w kategoriach wszystko albo nic. Takie myślenie powoduje nerwowość, która może zmniejszyć twoją pewność siebie i sprawić, że zaczniesz zachowywać się nadgorliwe czy desperacko. Potraktuj spotkanie jako szansę.
Z drugiej strony, niektórzy kandydaci są zbyt pewni siebie, odwracają role na rozmowie o pracę i przepytują rekrutera. Niedopuszczalne jest skupianie się tylko na przyszłej pensji. Zamiast pytać, ile pracodawca jest gotowy ci zapłacić, skup się na przedstawieniu wartości i korzyści, jakie twoja wiedza i kompetencje wniosą w rozwój jego firmy.
Unikaj gadulstwa, odpowiadaj rzeczowo i konkretnie. Zwróć uwagę na język, niedopuszczalne są kolokwializmy. Rozmowa o pracę ma przebiegać w przyjaznej atmosferze, ale nie może stracić formalnego charakteru.
Chcesz więcej wskazówek ?
Odbierz pełny poradnik za darmo tutaj – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej
Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej
fraza kluczowa: jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, rozmowa kwalifikacyjna co mówić, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, rozmowa kwalifikacyjna co mówić, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, rozmowa kwalifikacyjna co mówić