Jak napisać dobry list motywacyjny do pracy
Poradnik 10 skutecznych przykładów !
Jak napisać dobry list motywacyjny do pracy
Chociaż w większości firm podstawowym wymogiem podczas rekrutacji jest złożenie CV, nadal zdarzają się organizacje oczekujące napisania listu motywacyjnego. Nawet gdy nie jest to konieczne, istnieje szereg przykładów, że warto taki dokument przygotować samodzielnie, prezentując się szerzej niż za pomocą suchych informacji z Curriculum Vitae. Oto 10 rad, które pomagają w napisaniu idealnego listu motywacyjnego.
1. Postaw na kreatywność
Tysięczny list o tym, że masz szczery zapał do pracy i idealnie nadajesz się na to stanowisko, ponieważ jesteś profesjonalistą zwyczajnie wieje nudą. Opisz to samo, ale na konkretnym przykładzie. Szukasz pracy w branży, która stanowi Twoją prywatną pasję? Podziel się swoim zaangażowaniem, zaprezentuj doświadczenia, przedstaw się w interesujący sposób. Nie bój się opowiedzieć historii i posłużyć sytuacjami z życia.
2. Opisz, co możesz dać firmie
Pracodawcę interesuje Twój wkład w rozwój organizacji. Twoje pojawienie się w firmie powinno nie tylko wypełnić lukę w zatrudnieniu, ale przede wszystkim dać nową jakość i przynieść zyski. List motywacyjny jest znakomitą formą podzielenia się kilkoma pomysłami dotyczącymi rozwoju firmy. Oczywiście nie zachęcamy do dzielenia się wszystkimi koncepcjami, skoro nie masz pewności, że dostaniesz tę pracę, ale na pewno warto zasygnalizować swoją ambicję i pomysłowość.
3. Uzasadnij swoje dotychczasowe wybory
Dotychczasowe stanowiska wypisane chronologicznie w CV nie zawsze układają się w logiczną całość. Czasami mogą dawać wrażenie chaosu, niezdecydowania i przypadkowości. Pisząc list, możesz wykazać, że jest przeciwnie – w jego treści możesz podkreślić, że zmiany branż i pracodawców były świadomą drogą, która doprowadziła Cię do tej firmy, w jakiej chcesz teraz pracować.
4. Udowodnij, że znasz firmę i branżę
To zdumiewające, ale rekruterzy wciąż opowiadają nam historie, które obrazują kompletny brak profesjonalizmu niektórych osób ubiegających się o pracę w poważnych firmach. Na rozmowie kwalifikacyjnej często okazuje się, że aplikanci niejednokrotnie nie mają pojęcia o organizacji, do której chcą się dostać. Szokujące, a jednak prawdziwe. Dlatego w liście motywacyjnym warto w dyskretny sposób zasugerować znajomość działalności firmy, a także sytuacji, w jakiej znajduje się branża. Pracodawcy szukają bowiem świadomych specjalistów, a nie osób z przypadku i bez niezbędnej wiedzy.
5. Użyj technik perswazji
Jedną z technik, które możesz poznać na specjalistycznych szkoleniach i kursach komunikacyjnych, jest umiejętność posługiwania się językiem perswazji. Chodzi o to, by w prosty i przystępny, w ale żadnej mierze nachalny sposób przekonać do siebie osobę odpowiedzialną za rekrutację. List motywacyjny nie może brzmieć jak błagalna prośba lub chaotyczny zbiór przypadkowych argumentów. Umiejętności sprawnej komunikacji nauczysz się w ramach szkoleń, dlatego zanim poszukasz pracy marzeń, rozwiń swoje kompetencje, na przykład w wygodnej formie elearningowej.
6. Dbaj o czytelny układ i formę
List motywacyjny nie jest lekturą, na którą Twój ewentualny pracodawca poświęci cały swój wolny czas. Prawda jest taka, że jedynie rzuci okiem na ten dokument. Dlatego tak istotny jest czytelny i skrócony format. Pamiętaj, aby nie przekroczyć długości kartki A4. Jeśli chodzi o kolejność prezentowania argumentów, zastosuj złoty standard: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Stosuj akapity, wypunktowanie i pogrubienia, żeby treść dało się łatwo skanować wzrokiem i natychmiast odnaleźć interesujące informacje.
7. Zachowaj konsekwencję…
…zarówno w treści, jak i w formie. Stosuj identyczną czcionkę w CV i liście motywacyjnym, a przy kreatywnym wzorze pomyśl o jednorodności stylu. Co do treści, pamiętaj aby to, co sygnalizujesz w CV, np. pasje i dodatkowe kompetencje, rozwinąć w liście motywacyjnym np. za pomocą przykładów i wiarygodnych, rozszerzonych informacji.
8. Dbaj o język
Pamiętaj, że list motywacyjny to Twoja wizytówka i jednocześnie wstęp przed rozmową kwalifikacyjną. Dlatego zadbaj o poprawność językową. Jeżeli ortografia, interpunkcja i gramatyka nie są Twoimi mocnymi stronami, poproś o pomoc kogoś biegłego w posługiwaniu się polszczyzną na papierze. Dobrze znać również żargon danej branży. Aplikując do firmy bankowej, musisz sprawnie posługiwać się nomenklaturą charakterystyczną dla tego środowiska – podobnie w innych specjalizacjach. Wykażesz w ten sposób znajomość realiów.
9. Zaadresuj list
List, jak przystało na korespondencję, jest kierowany do konkretnego adresata. Dlatego dowiedz się, do kogo piszesz swoją wiadomość. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale wiele informacji znajdziesz w Internecie lub od osoby z wewnątrz firmy.
10. Trzymaj się prawdy
Pamiętaj, nigdy nie kłam w listach motywacyjnych. Nie wymyślaj historii ani nie sugeruj kompetencji, których tak naprawdę nie posiadasz. Skup się na swoich rzeczywistych walorach i logicznej argumentacji. Tak naprawdę masz niewiele miejsca, by wyrazić swoje aspiracje. Dlatego liczy się każde słowo. I każde musi być prawdziwe, bo wszystko będzie zweryfikowane na rozmowie kwalifikacyjnej lub już w trakcie pracy, o ile uda Ci się ją zdobyć.
Oto kilka wskazówek jak napisać dobry list motywacyjny, życzymy teraz wiele inspiracji do pisania 🙂
11. Stale się rozwijaj ….
Na koniec podajemy link do darmowego szkolenia online o tym jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej – link kliknij.
Powodzenia ! 🙂
Polecamy artykuł: Zarządzanie czasem w pracy / 9 zasad planowania !
Autor: Karol Leszczyński
Fraza kluczowa artykułu: Jak napisać dobry list motywacyjny do pracy, Jak napisać dobry list motywacyjny do pracy, Jak napisać dobry list motywacyjny do pracy, Jak napisać dobry list motywacyjny do pracy