Gdyby przygotować ranking filmów, których tytuły stały się językowymi powiedzeniami, „Nie lubię poniedziałku” Tadeusza Chmielewskiego z pewnością zajęłoby wysoką pozycję. Czy jednak faktycznie pierwszy dzień po weekendzie musi być przygnębiający, demotywujący i zarazem nieefektywny? Niekoniecznie. Oto 4 praktyczne porady, jak zmienić stereotyp!
Jak polubić poniedziałek
Niedzielny wieczór dla wielu osób to najgorszy moment tygodnia, zaraz obok zbliżającego się poniedziałkowego poranka. Dla wszystkich etatowych pracowników oznacza rychły powrót po pracy. Dlaczego tak bardzo podkreślamy, że poniedziałek jest zły, a o środzie czy czwartku nie mamy tak negatywnej opinii? Jak wskazują badacze, działa tutaj efekt kontrastu, ponieważ porównujemy ostatnie obserwacje. Skoro część piątku i cała sobota z niedzielą upłynęły pod znakiem odpoczynku, poniedziałek siłą rzeczy nie kojarzy się zbyt pozytywnie. Dlatego tak niechętnie wracamy do pracy, choć tak naprawdę często o tym zapominamy już po kilku godzinach! Pora na kilka porad, które odmienią Twój negatywny stosunek do poniedziałku w pracy.
1. Wykorzystaj niedzielę
Nawet, jeżeli w piątkowy wieczór i przez całą sobotę imprezujesz, spacerujesz, podróżujesz czy remontujesz dom, w niedzielę odpocznij po trudach całego tygodnia – w końcu taka jest kulturowa idea tego dnia. Forsując się jeszcze ten jeden dzień, w poniedziałek będziesz nie do życia. Odpuść wyjście na piwo czy oglądanie seriali do rana. Jeżeli zarwiesz nocki z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, przed powrotem do pracy solidnie odpocznij, dobrze się wyśpij i zregeneruj siły. Porządnie naładuj baterie na cały następny tydzień!
2. Wykorzystaj piątek
„Piątek, piąteczek, piątunio”. Kochamy piątki, bo jedną nogą jesteśmy już w domu, na wycieczce lub imprezie; jednym słowem – wszędzie, tylko nie w pracy. Postaraj się jednak nauczyć optymalnie wykorzystywać wolne chwile w czasie piątkowej zmiany. Zrób chociażby listę projektów i zadań na poniedziałek, tak by z jednej strony przygotować się mentalnie, a z drugiej – zacząć tydzień z wcześniej zarysowanym planem, co znacznie poprawia efektywność.
3. Odwróć uwagę
Powrót do pracy kojarzysz wyłącznie z udręką? Zrób coś, co skupi Twoją uwagę na przyjemnościach. Może przez weekend zaplanujesz interesujący strój, którym zachwycisz swoje otoczenie? A może zaplanujesz drobną niespodziankę dla swoich koleżanek i kolegów z pracy, np. koszyk owoców i warzyw z własnego ogródka? Takie drobnostki sprawiają, że idziesz do pracy z ciekawością, a nie rezygnacją. Nowy tydzień to nowe perspektywy. Wykorzystaj je!
4. Naucz się efektywniej pracować
Mimo woli masz problem z poniedziałkową koncentracją, nie umiesz się zmotywować lub nie czujesz się dobrze z podejmowaniem służbowych decyzji. To normalne, a receptą na wszystkie te wątpliwości powinna być nauka. Profesjonalne szkolenia, obejmujące rozwój w dziedzinie komunikowania i planowania, wpływają na wzrost Twoich kompetencji. Ucząc się dobrze pracować i prawidłowo porozumiewać z otoczeniem, unikasz rezygnacji na myśl o powrocie do biura w poniedziałkowy poranek. Wystarczy chcieć – liczba kursów doszkalających i rozwojowych naprawdę zachęca do zapisania się na nie w trybie stacjonarnym lub internetowym. Kto wie, może gdy polubisz poniedziałki w pracy, dzięki odpowiedniemu szkoleniu trenerskiemu też zostaniesz coachem efektywności?
5. Chcesz więcej darmowej wiedzy, poniżej lista darmowych szkoleń:
1. Kurs administracja publiczna i samorządowa
2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?
3. Kurs Marketing i Reklama
4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST
5. Poradnik dietetyczny
6. Psychologia psa
7. Jak schudnąć – poradnik video
Pracuj z uśmiechem i kontroluj swoje pozytywne nastawienie !
Karol Leszczyński
Polecam artykuły które pomogą zgłębić wątki motywacji: