Jak pracować w domu, czyli poradnik dla freelancera

Jak pracować w domu

Jak pracować w domu ? Praca online !

Dla młodych matek czy osób niepełnosprawnych praca w domu jest realną szansą na aktywizację zawodową, jednak to tylko część społeczności zainteresowanej taką formą działalności. Dziś dosłownie setki milionów ludzi na całym świecie zarabiają, nie wychodząc z domu (i nie mamy na myśli jedynie wideoblogerów czy zawodowych graczy). Czy Ty również masz szansę i chcesz tak pracować? A jeśli tak, to co zrobić, aby być efektywnym, skutecznym i zadowolonym? Przedstawiamy poradnik oparty na osobistych doświadczeniach!

Jak oni zarabiają

Zasadniczo istnieje kilka form zarabiania w domu – nie każdy pracuje w ten sam sposób. Otrzymywane wypłaty mogą być podobne, ale warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne sposoby.

Łatwo sobie wyobrazić pracownika, który wykorzystuje własny dom do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Jeżeli projektujesz strony internetowe, szyjesz na zamówienie czy wykonujesz ozdoby handmade, nie musisz zakładać biura, wynajmować ogromnych przestrzeni. Wystarczy osobny pokój, w którym spokojnie poświęcasz się zdobytym zleceniom. Praca na własny rachunek ma wiele zalet, choć jest wymagająca. Konieczność opłacania ZUS-u i innych składek, wiele formalności, samodyscyplina i dobra organizacja – to nie dla każdego. Jednak nas interesuje bardziej fakt, że prawo nie zakazuje prowadzenia firmy we własnym domu. Jeżeli wystarczą Ci własne cztery ściany, możesz rozkręcić swój biznes, nie ruszając się z mieszkania. Nie tylko Bill Gates zaczynał w garażu!

Z roku na rok rośnie popularność zatrudnienia w formule „home office”, czyli domowego biura. Jest to wykorzystywane m.in. w korporacjach. Niektóre firmy traktują możliwość częściowego lub całościowego przenoszenia pracy do domu jako rodzaj gratyfikacji, element awansu. Faktycznie, jeżeli masz do wyboru „siedzenie na słuchawce” w dużej hali i w domowym fotelu, raczej skusisz się na to drugie…

Jak wspomnieliśmy we wstępie, home office pozwala także wykorzystać potencjał osób, które z niezależnych przyczyn nie są w stanie przychodzić do biura w regularnych godzinach, na przykład ze względu na opiekę nad małym dzieckiem, niepełnosprawność czy daleki wyjazd. Firmy, które umożliwiają pracownikom wykonywanie zadań w domach, zwracają uwagę na takie detale jak przygotowanie ergonomiczne zgodne z normami stanowiska pracy oraz wykorzystują technologiczne udoskonalenia kontrolujące, czy praca jest faktycznie wykonywana w ustalonym zakresie.

Jak pracować w domu
Jak pracować w domu

Wreszcie: pracę w domu wybiera wielu freelancerów, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej i funkcjonują w oparciu o umowy cywilnoprawne, łapiąc się różnych zleceń. Mówimy o przedstawicielach wielu zawodów – dziennikarzach, copywriterach, grafikach, muzykach. Od pracy w domowych warunkach można także zaczynać zawodową karierę, na przykład w szkole średniej lub na studiach. Jak łapać zlecenia? To temat na osobny artykuł, ale na pewno można wskazać kilka źródeł:

  • specjalistyczne portale dla freelancerów, jak UseMe.com;

  • tematyczne, zawodowe grupy na Facebooku;

  • oferty z OLX i serwisów ogłoszeniowych;

  • własna strona internetowa lub blog;

  • prywatna sieć kontaktów i znajomości.

Jeżeli prowadzi się działalność gospodarczą, można oszacować poziom przychodów i wydatków. Gdy jest się zatrudnionym w ramach home office, wszystko jest jasne. A co z freelancerami? Cóż, raz są zlecenia, czasem ich nie ma. Na szczęście Internet stwarza nieznane wcześniej możliwości.

Jak pracować w domu ? / Indywidualny etos pracy

Kto pracuje w domu, potwierdzi, że to niełatwe. Jest tyle bodźców, które odciągają od wykonywania zadań… Szczególne trudności mogą odczuwać osoby, których narzędziem jest komputer z dostępem do Internetu. Szukasz informacji, analizujesz dane… i znów klikasz w wyskakujące okienka, zaglądasz do mediów społecznościowych, a w chwilach kryzysu docierasz do legendarnego końca Sieci.

Dlatego jeżeli chce się zarabiać dobre pieniądze, a przy okazji nie tracić zbędnie czasu, trzeba wypracować swoisty etos pracy. Brzmi patetycznie? Cóż, prawda jest bardziej przyziemna. Trzeba po prostu wziąć się w garść. Jasne, aż się prosi, żeby wykorzystać pobyt w domu do zrobienia zakupów, posprzątania czy ugotowania obiadu. Czasami nawet to idealna forma przerwy od pracy! Jednak musisz nauczyć się przede wszystkim skupiać na pracy.

Pomocne okazują się aplikacje, które pilnują czasu, porządkują zlecenia i pozwalają odznaczać zrealizowane projekty. Dzięki nim masz czytelny podgląd, jak wygląda sytuacja. Wiesz, ile zarabiasz na godzinę, widzisz, ile czasu pozostało do deadline’u wyznaczonego przez zleceniodawcę. Im lepiej wykorzystasz aplikacje mobilne i narzędzia internetowe, tym efektywniej wykorzystasz czas spędzany w domu.

Osobnym tematem zdaje się wstawanie. Chodząc do pracy, jesteśmy rozliczani ze spóźnień i zwyczajnie mamy motywację, żeby wstawać o świcie. Jeżeli natomiast sami ustalamy sobie grafik pracy, łatwiej o wpadkę. Nastawiasz budzik na 7, żeby pracować od 8, tak samo jakoreszta Twojej rodziny? Cóż, jako jedyny masz okazję wyłączyć alarm i przewrócić się na drugi bok. Wstawania bez bezpośredniego przymusu warto i można się nauczyć. Na pocieszenie możemy dodać, że takie czynności wchodzą ludziom w nawyk. Jeżeli przez kilka tygodni przestawisz się na inne godziny funkcjonowania, później przyzwyczaisz się i nie będziesz nawet potrzebować budzika.

A propos alarmów… Jak już wspomnieliśmy, nie zawsze są skuteczne. I tu warto wykorzystać technologiczne możliwości XXI wieku. Zarówno w systemach Android, jak i iOS oraz Windows Mobile możesz znaleźć aplikacje, które dzwonią o ustalonej godzinie, a żeby wyłączyć dźwięk, musisz wykonać określone działanie – na przykład potrząsać telefonem, rozwiązać proste równanie matematyczne lub logiczną gierkę. To skutecznie rozbudza, minimalizując ryzyko powtórnej drzemki. Jasne – niektórym freelancerom pasuje spanie do 12, a później praca do późnej nocy. Jeżeli przynosi to zarobki i zadowolenie, wszystko gra. Gorzej, gdy chce się prowadzić życie rodzinne i towarzyskie. Wtedy tak nietypowe godziny pracy zaczynają uwierać, przeszkadzać.

Jeszcze jedna, niemniej ważna sprawa. Otóż wiele zadań da się wykonywać w domu, ale potrzebna jest do tego odpowiednia aranżacja wnętrza – osobne pomieszczenie, dodatkowe meble i sprzęty, ergonomiczne stanowisko. Jeżeli nie masz do tego warunków albo zaczynasz nie znosić własnego domu przez skojarzenie z pracą, być może jedynym wyjściem jest wynajęcie biura. Pamiętaj, aby decydować pod kątem indywidualnych predyspozycji, tak żeby być zadowolonym z pracy, która jest przecież bardzo ważną częścią życia codziennego.

Higieniczny tryb życia

Kto pracuje w domu, ten powinien jeszcze silniej przywiązać wagę do kwestii zdrowia i aktywności. Łatwo złamać dietę, jeżeli siedzi się w pobliżu lodówki i barku. Trudniej o choćby podstawowy ruch, jeżeli nie wychodzi się z domu. Dlatego zachęcamy do uprawiania sportu, gimnastyki, biegania, pływania, jazdy na rowerze, gry w dyscypliny drużynowe. Ruch i kontakt ze świeżym powietrzem są absolutnymi podstawami zachowania zdrowia i odpowiedniego poziomu motywacji. Praca w domu nie powinna być więzieniem ani przyczyną chorób. Pamiętaj też, żeby w trakcie kilkugodzinnej pracy znaleźć czas – najlepiej co godzinę – na rozciągnięcie się, spojrzenie za okno, wywietrzenie, uzupełnienie płynów. Detale, ale jakże ważne dla zdrowia i Twojego samopoczucia!

Trudny temat

Niestety, ale praca w domu, szczególnie freelancera, nie zawsze jest odbierana pozytywnie. Albo inaczej: nie każdy ją rozumie. W przypadku starszych pokoleń może pokutować przeświadczenie „praca w domu to nie praca”. Również przedstawiciele młodszych generacji, rodzice czy znajomi nie zawsze rozumieją, na czym polega fenomen pracy zleceniowej czy charakter wolnego zawodu.

Jeżeli projektujesz aplikacje, recenzujesz gry albo tworzysz treść na zamówienie, zapewne możesz opowiadać o tym godzinami, wydaje Ci się to naturalnym zajęciem, szczególnie w dzisiejszych czasach. Nie zdajesz sobie jednak sprawy, że dla znacznej części społeczeństwa Twoja aktywność w żadnym razie nie kojarzy się z „normalną pracą”. Wiemy, to przykre, ale trudno znaleźć na to receptę. Co z tego, że zawodowy gracz zarabia więcej niż jego ojciec na kierowniczym stanowisku. Przecież siedzi cały czas przed komputerem, we własnym pokoju…

Dlatego mentalnie przygotuj się na niezrozumienie. Nie każda osoba z Twojego otoczenia pojmie Twój wybór drogi zawodowej. Cierpliwie tłumacz, ale nie denerwuj się z powodu nieświadomości innych. Nowoczesne zawody mają to do siebie, że stanowią swoistą niszę. A bliscy? Cóż, chyba najlepiej przyswoją sens Twojej aktywności, jeżeli pokażesz im dochody i konkretne efekty. Potraktuj to jako motywację. Otoczenie mówi Ci, że to bez sensu, lepiej rozejrzeć się za „normalnym zajęciem”? Udowodnij, jak bardzo się mylą! Twoja praca ma przyszłość!

Czas na naukę

Przechodząc powoli do podsumowania artykułu, zastanówmy się nad jeszcze jedną, niezmiernie istotną kwestią. Praca w domu nie powinna zniechęcać do nauki. Warto kończysz szkołę średnią oraz studia, jeżeli ma się określony pomysł na siebie, bo dyplom uczelni jest w stanie pomóc w osiągnięciu zawodowego sukcesu.

Dla freelancera mogą mieć jednak znaczenie również inne formy nauki, takie jak kursy i szkolenia. Jeżeli odbywają się w trybie stacjonarnym, to przynajmniej dobry pretekst, żeby wyjść z domu i na chwilę przewietrzyć głowę. Istnieją jednak także formuły internetowe, specjalne szkolenia na platformach e-learningowych, dzięki którym możesz uzyskać konkretny certyfikat, który świetnie wygląda w CV. Takie kursy organizujemy w Kar-Group – przejrzyj nasze propozycje i wybierz odpowiednie dla Ciebie szkolenie.

Jeżeli chcesz budować swoistą markę, jako jednoosobowa firma lub zleceniobiorca, dbaj o kolejne zaświadczenia swoich kompetencji. Poszukuj kursów, które rozwiną Twoje umiejętności. Nawet gdy dane szkolenie nie dotyczy bezpośrednio Twojej działalności, może przydać się w przyszłości lub zainspirować do poszerzenia zakresu zleceń, które przyjmujesz. Pamiętaj, że jako freelancer nie masz nad sobą szefa, który czuwa nad rozwojem swoich podwładnych. Musisz samodzielnie dowiadywać się, jakie są trendy, co jest potrzebne do rozwoju, gdzie należy poszukiwać nowych szans. Jednym słowem: bierzesz sprawy w swoje ręce. Wymaga to samokontroli i codziennej dawki lektury, a przede wszystkim chęci rozwoju. Ale w końcu: jak nie my, to kto?

Praca w domu nie każdemu przypadnie do gustu, ale z pewnością jest ciekawą perspektywą zawodową. Przy odpowiedniej motywacji i wypracowanych metodach zwiększających efektywność jesteś w stanie zarobić duże pieniądze, nie wychodząc z mieszkania. Powodzenia!

Polecane przez nas programy partnerskie do zarabiania online:

1. ZłoteMyśli.pl,

2. Ebookpoint

3. CashInPills.pl,

4. PP.Selkar.pl,

 

Jak pracować w domu
Jak pracować w domu

Na koniec prezent !

Szkolenie z pozyskiwania Klientów

Prezent od firmy szkoleniowej Kar-Group. Darmowe szkolenie jak pozyskać klienta ! Odbierz kurs (dostęp limitowany, sprawdź czy jest jeszcze miejsce ! Będziesz dostawać od nas inne porady i wskazówki marketingowe. Posiadasz także prawo do wypisania z newsletera w każdym momencie.

Jak pracować w domu

fraza kluczowa: Jak pracować w domu, poradnik dla freelancera, jak pracować przed komputerem, Jak pracować w domu, poradnik dla freelancera, jak pracować przed komputerem, Jak pracować w domu, Jak pracować w domu, Jak pracować w domu, Jak pracować w domu, Jak pracować w domu, Jak pracować w domu

Rating: 10.0/10. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.