Jak prowadzić hotel ? Czyli co każdy Menedżer Hotelarstwa wiedzieć powinien

Jak prowadzić hotel

Jak prowadzić hotel ? 7 praktycznych porad !

Jak zorganizować gościom pobyt, jak prowadzić hotel, który zapadnie im w pamięci? Co sprawia, że niektóre hotele otrzymują maksymalną, a inne najgorszą ocenę? Wiele zależy od menedżera, który powinien zawsze pamiętać o kilku absolutnych podstawach. Zebraliśmy je w jednym miejscu, tworząc małe kompendium czynników wpływających na rozwój obiektu. Sprawdź, o czym nie może zapominać menedżer hotelarstwa.

1. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo jest jedną z absolutnie elementarnych życiowych potrzeb człowieka, którą pragniemy realizować nie tylko w domu, ale gdziekolwiek się znajdujemy. Tym bardziej na wakacjach czy podczas służbowej delegacji.

Jeżeli ktoś płaci za nocleg w obiekcie, którym zarządzasz, Twoim podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie mu bezpiecznego schronienia. Nie ma mowy o jakimkolwiek przyzwoleniu na drobne kradzieże przez personel czy możliwość nieautoryzowanego wejścia do pokoju osoby z zewnątrz. Korytarze, hotelowe lobby, restauracja mają być ostoją spokoju, nawet jeżeli na ulicach dochodzi do zamieszek, częstych przestępstw czy innych zagrożeń.

Postaw na ochronę, nowoczesne technologie zabezpieczeń, a także jasne dla wszystkich pracowników zasady. Liczy się w stu procentach uczciwe podejście do gości, którzy zasypiając w nocy, mogą być ewentualnie zdegustowani kolorem ściany, ale na pewno nie ma prawa towarzyszyć im lęk z jakichkolwiek powodów.

2. Spełniaj standardy

Wielu menedżerów pragnęłoby zapewne zarządzać 6-gwiazdkowym hotelem na Wyspach Kanaryjskich, jednak spełnianie standardów to zadanie, które należy z równym poświęceniem realizować w niewielkim hostelu z ambicjami rozwoju.

Klienci wiedzą, czego chcą. Jedni szukają luksusu, inni najniższej ceny w mieście. Jednych i drugich można zaskoczyć – zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu. Pamiętaj, że oferta noclegowa i usługi hotelarskie to obopólna umowa. Za pieniądze oddajesz klucze do pokoju, który ma spełniać określony standard. Po to wymyślono system gwiazdek, strony internetowe i galerie zdjęć, aby oddawały stan rzeczywisty.

Deklaracja dotycząca jakości obiektu to minimum. Nie można schodzić poniżej. Warto jednak zaskakiwać i 1-gwiazdkowy hotel zorganizować tak, by klient nie odczuwał różnicy w porównaniu z 3-gwiazdkowymi. To możliwe, o czym wielu z nas mogło się przekonać na własnej skórze. Często schludny minimalizm wygrywa z niechlujną przesadą. Nie pozwól, żeby gość poczuł się oszukany i postaraj się dać mu więcej, niż oczekuje. Wcale nie musi się to wiązać z ogromnymi nakładami finansowymi – wystarczą odrobina chęci, przyjazne podejście, sympatyczna atmosfera i pozytywne nastawienie.

4. Dbaj o detale

Chociaż zarządzanie tak dużym obiektem noclegowym jak hotel, SPA czy pensjonat kojarzy się przede wszystkim z rozlicznymi obowiązkami i sporą odpowiedzialnością np. za duże płatności i zamówienia, tak naprawdę klient dostrzega detale.

Pokój może być przestronny, ale odstraszać brudną podłogą. Na wyposażeniu może znajdować się płaski, duży telewizor, ale jeżeli jego pilot wprost lepi się od zanieczyszczeń – nikt po niego nie sięgnie. Zapewniasz gościom czajnik? Niech będzie pozbawiony osadów. Wieszasz obrazy na ścianach? Lepiej tego nie rób, jeżeli mają zupełnie nie pasować do koloru wnętrza.

To tylko kilka z kilkuset podobnych przykładów. Hotelarz z prawdziwego zdarzenia nie powierza klientowi kluczy, jeżeli pokój nie jest przygotowany pod każdym względem. Często wydaje się, że różne drobiazgi tuszują niedoskonałości, jednak jest wprost odwrotnie. One jeszcze pogłębiają negatywny odbiór, szczególnie jeżeli nie dysponuje się doświadczeniem i zmysłem dekoratorskim.

Jeżeli i tak zlecasz pranie pościeli czy zasłon, to niech to będzie zrobione na 100%. Jeżeli poszerzasz ofertę pokoju o dodatkowe wyposażenie – ono musi działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem, inaczej wzbudza jedynie niesmak.

Myśląc nad tym jak prowadzić hotel musimy pamiętać, że markę obiektu można budować stopniowo, pamiętając o racjonalnym budżetowaniu remontów oraz inwestycji. Najważniejsze to na wszystkich etapach zwracać uwagę na drobne szczegóły i w każdym aspekcie zachowywać maksymalną jakość. Wtedy nawet tani pokój może sprawić gościom niezapomnianą niespodziankę i przynieść wysoką ocenę w Internecie.

4. Znajdź pomysł na obiekt

Rolą menadżera hotelu czy innego miejsca noclegowego nie jest wyłącznie zarządzanie. W dużej mierze sukces zależy od umiejętności kreacji – marki, miejsca, usług. Każdy, naprawdę każdy obiekt może się czymś wyróżnić, szczególnie w skali lokalnej. Od lokalizacji, przez wystrój, po niestandardową ofertę dla gości.

Są hotele z browarami restauracyjnymi i możliwością degustacji rzemieślniczego piwa na miejscu. Są agroturystyczne perełki, w których przyspieszony kurs rękodzielniczy jest w cenie pokoju. Są wreszcie noclegi w centrach dużych miast i daleko od szosy, które kojarzy się nawet bez ich odwiedzin – są po prostu wyjątkowe i mają określoną markę.

Sięgnij po to, co wyjątkowe i dostępne. Nawet jeżeli przyjeżdżasz do pracy z innego regionu, poświęć trochę czasu na zgłębienie lokalnych niuansów. Poznaj historię danego obszaru, poszukaj ciekawostek i tradycji. Połącz kuchnię, atrakcje turystyczne i praktyczne względy w ramach jednej oferty. Wtedy nocleg i pobyt w Twoim hotelu będą czymś więcej niż tylko koniecznością przespania się w ciepłym pokoju.

5. Rozwijaj merytoryczną wiedzę

Menadżerem możesz zostać na zasadzie awansu, ale w wielu przypadkach poszukuje się specjalistów z zewnątrz. Wtedy wymagane jest nie tylko doświadczenie, lecz także wykształcenie. Technik hotelarstwa, absolwent turystyki czy specjalista z ukończonym kursem mają, co naturalne, pierwszeństwo podczas większości rekrutacji.

Szkolenia nie wymagają od Ciebie opuszczania miejsca zamieszkania, szczególnie jeżeli jest to daleko od dużego miasta. Wystarczy zapisać się na kurs prowadzony za pomocą platformy e-learningowej, który gwarantuje takie same efekty, a co najważniejsze, pozwala uzyskać certyfikat potwierdzający zdobycie dodatkowej wiedzy.

Im więcej zaświadczeń o rozwoju, tym łatwiej o zdobycie ciekawej pracy i szacunku wśród współpracowników. Poza tym wiedza na temat zarządzania, komunikacji interpersonalnej czy technik sprzedaży przydaje się szczególnie w dzisiejszych czasach, nawet na stanowiskach niekierowniczych.

Szkolenia menadżerskie i gastronomiczne możecie Państwo odbyć w firmach szkoleniowych na specjalistycznych kursach. Warta uwagi jest firma Kar-Group która oferuje możliwość ukończenia szkolenia stacjonarnie i online.

6. Postaw na komunikację

Współczesne możliwości technologiczne niwelują wszelkie bariery pomiędzy klientem a menadżerem obiektu. Nawet jeżeli gość hotelu nie powie Ci w twarz, że nie podobał mu się pobyt, nie zawaha się uczynić tego w Internecie. Budowanie renomowanej marki przy jednoznacznie negatywnych opiniach w Sieci jest więcej niż trudne. Dlatego zawsze trzeba reagować, gdy dzieje się coś nie po Twojej myśli.

Niektórzy właściciele pensjonatów czy specjaliści ds. social media wchodzą w polemikę z krytykami, robiąc to w niewłaściwy sposób – np. odrzucając wszelkie uwagi, obrażając, wystawiając sobie jeszcze gorsze świadectwo. Z kolei doświadczony menadżer wychwytuje z krytyki to, co można i warto zmienić – to różni amatorów od prawdziwych mistrzów w swojej dziedzinie.

Oczywiście, nie każdy przejaw krytyki w Internecie ma słuszną podstawę – wszyscy wiemy, że nie brakuje nienawistników czy złośliwych konkurentów. Jeżeli jednak mądrze wykorzystasz krytykę i odniesiesz się do niej na poziomie, dziękując za wskazówki, deklarując chęć zmian i realizując je w praktyce, uczynisz hotel jeszcze lepszym, a średnia ocen będzie rosnąć z miesiąca na miesiąc.

7. Jak prowadzić hotel ? Garść praktycznych porad

Przy okazji nie zapominaj o podstawach. Obowiązkiem menadżera jest najczęściej zarządzanie stroną internetową oraz kontami na portalach społecznościowych. Tu garść praktycznych porad:

  • aktualizuj wszelkie zmiany i regularnie prowadź komunikację poprzez stronę internetową, blog, konto na Facebooku i Instagramie;

  • współpracuj z takimi stronami jak Booking.com, Trivago, Momondo, HRS itp. – jest to opłacalne pod względem zasięgu i promocji;

  • wprowadzaj interesujące rozwiązania w rodzaju pakietów, zniżek i bonusów dla stałych lub wyjątkowych klientów;

  • współpracuj z lokalnym otoczeniem, zdobądź zaufanie w okolicznej społeczności, nawiąż relacje z firmami i organizacjami;

  • zadbaj o najwyższą jakość zdjęć i materiałów wideo, co jest słabą stroną bardzo wielu obiektów noclegowych;

  • w przemyślany sposób reaguj na krytykę i stymuluj interakcje w komentarzach lub innych formach komunikacji z klientami.

Idealny hotel, hostel, pensjonat? Jeżeli odpowiadasz za jego prowadzenie i nieustannie chcesz się rozwijać, możesz go takim uczynić. Wszystko w Twoich rękach. Postaw na najwyższą jakość i profesjonalizm w każdym działaniu. Ucz się, zdobywaj wykształcenie i realizuj je w praktyce. Powodzenia!

Zrób także kursy hotelarskie

w firmie Kar-Group zrobisz to także online

Jak prowadzić hotelSpecjalista projektowania wnętrz

Kursant może podnieść swoje umiejętności kursem doszkalającym-rozwojowym. Kurs specjalista projektowania wnętrz może pomóc w podjęciu w zdobyciu wiedzy w charakterze: dekoratora, projektanta wnętrz w sklepach, instytucjach, firmach prywatnych. Kurs pomoże przy otworzeniu własnej działalności gospodarczej.

zapisz się          przebieg kursu          program kursu

 

Jak prowadzić hotelMenedżer hotelarstwa

Kursant może podnieść swoje umiejętności kursem doszkalającym-rozwojowym. Szkolenie skierowane jest do właścicieli i menedżerów obiektów hotelarskich ale również pracowników sektora publicznego, samorządu branżowego, odpowiedzialnych za rozwój i promocję turystyki.

zapisz się          przebieg kursu          program kursu

 

Chcesz wiedzieć jak prowadzić hotel ? zobacz artykuł …

Jak reklamować restaurację ? Sprawdzone pomysły !

 

Zapraszamy także na Kurs Menadżera Hotelarstwa

Autor: Firma Szkoleniowa Kar-Group

*artykuł powstał na zapytania użytkowników z zakresu: jak prowadzić hotel, jak zostać menadżerem hotelu.

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.