Jak się nie stresować – 13 SPOSOBÓW

Jak się nie stresować
Jak się nie stresować

JAK SIĘ NIE STRESOWAĆ – 13 SPOSOBÓW

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, choć współcześnie terminu tego nadużywamy, określając nim trudności, napięcia i przeciwności. Opisujemy nim większość, o ile nie wszystkie, niewygodne dla nas stany, związane z nieprzyjemnymi uczuciami i emocjami. Stres sam w sobie jest tak naprawdę pozytywną siłą, która napędza nas do działania, odpowiadając na stawiane nam wymagania. Kiedy staje się szkodliwy?

Jak się nie stresować ?!

W momencie, gdy nie możemy poradzić sobie z tymi wymaganiami. Pojawiają się wtedy napięcia fizyczne, emocjonalne i umysłowe. Co prawda, posiadamy system przeznaczony do wspomagania nas w takich sytuacjach. Siłę do walki lub ucieczki dostarczają wówczas mięśnie oraz organy wewnętrzne, zawieszające i zmieniające na ten czas swoje typowe funkcje. Ciało wycisza się, hormony neutralizują, a układ trawienny ponownie rozpoczyna normalne funkcjonowanie dopiero po zakończeniu sytuacji stresowej. Następuje odpoczynek i regeneracja. Dziś nie potrzebujemy już aż tak błyskawicznej i automatycznej odpowiedzi organizmu na zagrożenia i presje. Szybka pomoc była przydatna w niebezpieczeństwach fizycznych, ale współcześnie doświadczamy zwykle obciążeń natury psychologicznej i emocjonalnej. Trwają one znacznie dłużej i wyczerpują bardziej, utrzymując nasze ciało w stanie ciągłej, podwyższonej gotowości, prowadząc nierzadko do powstawania chorób wywołanych stresem.

Jak się nie stresować – 13 SPOSOBÓW

Warto zatem wiedzieć, jak radzić sobie z nim radzić, żeby nie był naszym wrogiem, tylko sprzymierzeńcem.

1. Zacznij od integracji oddechem, czyli świadomego nabierania i wydychania powietrza, aby wprowadzić się w stan głębokiego relaksu. Dzięki oddychaniu pozbywamy się 70% toksyn, ale także uruchamiamy pamięć komórkową ciała, dzięki czemu nie tylko oczyszczamy się, ale też regenerujemy. Poprzez głęboki oddech możemy dotrzeć do naszej podświadomości i źródła stresu.

Dlatego następnym razem, zanim w przypływie negatywnych emocji wywołanych sytuacją, która Cię przerasta, zaczniesz impulsywnie działać, zatrzymaj się, weź kilka głębszych oddechów i wycisz negatywne emocje. Innym ćwiczeniem oddechowym, łatwym do powtarzania w ciągu dnia, jest proste siedzenie (aby przepona nie była uciśnięta), nabieranie powietrza przez nos i zatrzymywanie go na około 5 sekund. Oddychaj w ten sposób, jeśli chcesz poczuć spokój i kontrolę.

Po pracy pozwól sobie na relaksację oddechową w pozycji leżącej. Połóż się na podłodze, zamknij oczy i zacznij wdychać powietrze nosem, unosząc ręce nad głowę. Wydychając je dwa razy wolniej, opuszczaj ręce, aż dłonie znajdą się w normalnym położeniu.

2. Narzuć sobie nawyk sypiania w stałych porach. Nie jest to łatwe, jeśli pracujesz w systemie zmianowym, ale konieczne dla zachowania równowagi. W nocy rozciągaj się często, a po przyjściu do domu, zadbaj o zaciemnienie pokoju, w którym będziesz odsypiał przynajmniej 8 godzin.

3. Wywołuj uśmiech i śmiej się. To naturalny sposób na rozładowanie napięcia i dodatkową porcję tlenu. Już sam ruch kącików ust do góry, daje mózgowi sygnał do produkcji endorfin.

4. Felinoterapia i dogoterapia to metody walki z przewlekłym stresem przy pomocy zwierząt. Głaskanie ich i przytulanie, ale nawet sama obecność zwierzaka obniża poziom lęku, dając pozytywne odczucia.

5. Zajmij czymś ręce. Może to być jojo lub powerball, których monotonne ruchy wymagają koncentracji i wytrzymałości, co odwraca uwagę od stresujących myśli. Zrób sobie „gniotka” z balonika wypełnionego mąką lub kup piankową piłeczkę terapeutyczną i ściskaj, kiedy poczujesz zdenerwowanie. Podobny rezultat uzyskasz, bawiąc się kolorową, plastikową sprężynką, przelewającą się pomiędzy dłońmi. Jeśli potrafisz – żongluj piłeczkami. To ćwiczenie również koi stargane nerwy.

6. Trenuj swój umysł w stresowych sytuacjach poprzez rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku, wykreślanie słów, łączenie kropek lub układanie kostki Rubika. Pomocne są też proste gry typu tetris czy sneak, ale należy pamiętać, że nadmiar światła niebieskiego, emitowanego przez telefony komórkowe, telewizory lub inny sprzęt elektroniczny, pobudza, dlatego stosujmy je z umiarem.

7. Postaw na kreatywną i twórczą ucieczkę od źródeł stresu i zajmij się tworzeniem rękodzieła. Lepienie w glinie, rzeźbienie w drewnie, szydełkowanie, robienie na drutach, haftowanie, modelarstwo, rysowanie oraz malowanie – wszystkie te zajęcia sprowadzają się do powstrzymania negatywnego myślenia, ponieważ wymagają skupienia lub precyzji. Podobną pomoc niosą antystresowe kolorowanki dla dorosłych, w tym malowanie po numerach.

Jak się nie stresować
Jak się nie stresować

8. Postaw na aktywność fizyczną. Najlepiej sprawdzą się wszelkie formy ruchu przyspieszające tętno i oddech. Ćwiczenia aerobowe powinny trwać około 60 minut, najlepiej 2-3 razy w tygodniu, ale jeśli nie możesz sobie na nie pozwolić – absolutnym minimum jest 30 minut każdego dnia. Nordic walking, bieganie, jazda na rowerze lub rolkach, skakanie na skakance, łyżwy, narty, ale nawet zwykły spacer po terenach zielonych świetnie Cię odstresują, pomimo fizycznego zmęczenia.

Wraz z potem wydalisz znaczną część toksyn skumulowanych w spiętych mięśniach i narządach. Jeszcze więcej korzyści przyniosą Ci gry zespołowe: siatkówka, koszykówka, i piłka nożna oraz skoncentrowanie na precyzyjnych ruchach w tańcu.

9. Ćwicz jogę, streching, pilates lub wykonuj ćwiczenia izometryczne. Są to specyficzne formy ruchu, często połączone z pracą nad oddechem, zwiększające tolerancję na ból. Podczas ich wykonywania zostają rozciągnięte przykurczone przez stres mięśnie całego ciała. Daje to efekt masażu narządów wewnętrznych, do których nie można bezpośrednio dotrzeć z ruchem. Możesz też zapisać się na trening TRE, który polega na wywołaniu wibracji neurogenicznych. Są to kontrolowane drżenia, w jakie zostaje wprowadzone nasze ciało.

10. Skorzystaj z babcinych sposobów, czyli zaparz sobie ziółka. Do picia lub kąpieli relaksująco działają: melisa, lawenda, rumianek, mięta, chmiel, dziurawiec, zielona herbata. Na pewno ukoją nerwy poduszki łuskowo-ziołowe, dobrze dopasowane do karku, relaksacyjnie szeleszczące i ułatwiające zasypianie. Podobnie sprawdzi się aromaterapia, czyli wykorzystanie zapachu ziół i olejków w postaci kąpieli, kominków zapachowych, kadzidełek, saszetek. Te dobroczynne wonności można też wetrzeć w przeguby rąk lub skronie.

11. Wykorzystaj wizualizację i dźwięki, by przy pomocy zmysłu słuchu odstresować całe ciało. Służą temu monotonne, jednorodne i powtarzalne dźwięki, tzw. biały szum, niezwykle skuteczny w bezsenności i leczeniu migren lub odgłosy przyrody – deszcz, wodospad, morze, las, śpiewające ptaki. Połączeniem dobrych dźwięków i drgań odbieranych przez ciało są misy tybetańskie i gongi. W świat harmonii i powtarzalnego rytmu wprowadzą nas muzyka klasyczna i relaksacyjna, stosowane w muzykoterapii.

12. Zadbaj o odpowiednią dietę. Spożywając odpowiednie grupy produktów i eliminując niekorzystne, możemy zmniejszyć poziom hormonów stresu. Jedzmy pieczywo wieloziarniste, razowe makarony, ciemny ryż, orzechy, pistacje i migdały, rośliny strączkowe, pijmy kakao. Nie zajadajmy niepowodzeń batonikiem, lepiej sięgnijmy po jabłko, gruszkę lub marchewkę, których chrupanie rozluźnia nawet mięśnie twarzy.

Niezwykle ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, nie zapominaj o kilku szklankach tego płynu. Możesz dodać cytrynę, dzięki czemu, dodatkowo przywrócisz zasadowość Twojemu organizmowi, który zakwaszany jest toksynami zgromadzonymi podczas sytuacji stresowych. Zaproponowane tu formy radzenia sobie ze stresem nie wyeliminują go całkowicie z Twojego życia, ale na pewno pozwolą szybciej nad nim zapanować.

13. PORADA: Wykorzystaj tą wiedzę ale także ciągle się rozwijaj i na edukuj darmowych szkoleniach. Poniżej podpowiadamy z jakich darmowych kursów możesz skorzystać i bez żadnych kosztów.

1. Kurs administracja publiczna i samorządowa
2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?
3. Kurs Marketing i Reklama
4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST
5. Poradnik dietetyczny
6. Psychologia psa
7. Jak schudnąć – poradnik video

 

Jak być szczęśliwym człowiekiem
Jak być szczęśliwym człowiekiem

 

fraza kluczowa: Jak się nie stresować, jak przestać się stresować, jak sie nie stresowac, jak się nie stresować przed egzaminem, jak się mniej stresować, jak się nie stresować w pracy, jak się przestać stresować, Jak się nie stresować, Jak się nie stresować

Rating: 10.0/10. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.