Jak się rozwijać intelektualnie / rozwój osobisty
Jeśli wydaje Ci się, że niekończącą się harówką na sto procent rozwiniesz swoją karierę i osobowość, a przy tym zbliżysz się do upragnionego szczęścia… cóż, szanse są niewielkie. Na rozwój osobisty wpływa nie tylko pracowitość, sumienność i inne cechy dobrego fachowca. To także wiele elementów codziennego dnia, o których zbyt często zapominamy. W tej sytuacji pora podkreślić, które elementy sprawiają, że nasze życie staje się lepsze, a my rozwijamy się nie tylko jako pracownicy.
Jak się rozwijać intelektualnie ?
Od czego zacząć ?
Sen i odpoczynek
Jak to?! My tu o szkoleniach i rozwoju osobistym, a poradnik zaczyna się od promowania snu i odpoczynku?! No jasne, że tak. Odpowiednio długi sen w dogodnych warunkach jest absolutną podstawą udanego dnia. Wcale nie trzeba bić rekordów leniuchowania. Spanie przez około 6 godzin w zupełności wystarczy do regeneracji, tymczasem przesypianie połowy dnia gwarantuje problem ze wstawaniem. Lepiej wstaje nam się także w zależności od fazy snu, dlatego podczas ucinania popołudniowych drzemek (tak, one również wiele dają), nie powinno się przekraczać 15-25 minut, by nie zapaść w zbyt głęboki sen. Naprawdę: drzemka przez kwadrans, a nie godzinę, da Ci więcej sił do dalszych działań! Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń, w których śpisz, o regularnej zmianie pościeli, o wyborze odpowiedniego materaca, o zakupie wygodnej, profilowanej poduszki.
Również warunki pracy determinują naszą efektywność i satysfakcję z życia. Nie, to nie kolejny banał ze szkolenia BHP, ale czysta prawda. Monitor powinien znajdować się na wysokości oczu, klawiatura – wygodnie ułożonych rąk. Kupowanie drogich foteli komputerowych ma sens, jeśli są ergonomiczne i chronią przed bólem kręgosłupa i nieprawidłową postawą. Każdy detal ma znacznie – roślinność w biurze, ochrona przed hałasem… Pamiętaj też o regularnym odpoczynku. Nie chodzi o miganie się od pracy, ale jeśli chcesz funkcjonować efektywnie: jeśli możesz, co godzinę rozciągnij się, spójrz za okno, na chwilę oderwij od zajęć, aby wrócić do nich ze zdwojoną siłą. A po pracy? Choć wspomnimy o wielu pożytecznych aktywnościach, wybieraj te, które dają Ci nie tylko radość i wymierne korzyści, ale także relaks, odpoczynek od pracy i negatywnych myśli.
Odpowiednia dieta
Moda na zdrowy styl życia sprawiła, że przestaliśmy patrzeć na nią wyłącznie jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Również osoby o perfekcyjnych proporcjach potrafią stosować się do restrykcyjnych przepisów i zasad żywienia. Dlaczego? Ponieważ to podstawa zdrowego życia. Wybór odpowiednich dań, spożywanie ich w rozsądnych proporcjach i odstępach czasu, unikanie szkodliwych substancji (a o nie łatwo na każdym kroku) wiąże się z długą listą korzyści. Najważniejsze to: ochrona organizmu przed chorobami i zwalczanie ich, regulowanie pracy wszystkich układów (m.in. nerwowego czy trawiennego), dobre samopoczucie, stały zasób energii, siły do pracy i spędzania dnia zgodnie z planem, radość z odkrywania nowych smaków i technik gotowania oraz wiele innych. Rozwój osobisty wymaga zainteresowania się kuchnią. Zauważ, że wielu ludzi sukcesu przywiązuje wagę do tego, co je – nawet jeżeli samemu nie gotuje, to stosuje dietę pudełkową, chodzi do wybranych restauracji lub korzysta ze wsparcia najbliższych. Jesteś tym, co jesz. Rozwijając się, nie bądź jak fast food czy zupka instant…
Aktywność fizyczna
Kolejny wymóg zdrowego, a przez to szczęśliwszego trybu życia odnosi się do aktywności fizycznej. I spokojnie – wcale nie chodzi o to, by każdego wysyłać na jogging lub siłownię. Jest przecież wiele innych sposobów na ruszanie się, jak jazda na rowerze, dalekie wędrówki, pływanie czy nordic walking. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na realizację planu treningowego w siłowni lub ze znajomymi zawiążesz amatorską drużynę piłkarską – również nie stracisz, a wręcz przeciwnie – zyskasz pasję, która uwalnia energię i pozwala zrzucić z siebie zbędne napięcie. Na samej ambicji daleko nie zajedziesz. By paliwo do rozwijania kariery się nie wyczerpało, ładuj baterie poprzez sport. Oczywiście na tyle, na ile pozwalają Ci obowiązki i zdrowie. Ale nie szukaj zbędnych wymówek.
Kontakt z naturą…
By każdy dzień przynosił pozytywne historie i był owocny w kroki ku upragnionemu celowi, nie zapomnij o tym, że człowiek potrzebuje kontaktu z naturą. Przyroda odrywa nas od szaleńczego pędu za sukcesem, pozwala diametralnie zmienić perspektywę na to, co nie daje nam spokoju. Czytasz ten tekst w siedzibie korporacji, a za oknem widzisz inne biurowce i szarą architekturę, która jedynie przygnębia? Gdzieś za rogiem na pewno znajduje się park. Na pewno znasz kogoś, kto mieszka na wsi, za miastem i można go odwiedzić. Na pewno nie wszędzie musisz jeździć samochodem lub komunikacją publiczną. Na pewno można spędzić urlop w miejscu innym, niż zatłoczony kurort. Na pewno, powtórzmy po stokroć. Tylko trzeba polubić się z tym, co naturalne. A wtedy życie stanie się nie tylko bardziej zielone, ale przede wszystkim lepsze. Choćby w drobnych, codziennych chwilach.
… i kontakt z kulturą
Skoro mówiliśmy o naturze, powiedzmy o kulturze. W niektórych zajęciach muzyka może nam towarzyszyć i w trakcie pracy, wspierając efektywność. W wolnej chwili też warto sprawdzić nowy album lub cofnąć się do klasycznych nagrań, pójść na koncert. Serwisy VOD i rozwój Internetu sprawia, że dostęp do filmów z każdego gatunku jest kwestią kilku kliknięć myszką lub pilotem. Subskrypcja usługi Netflix czy Showmax sprawia, że w każdej chwili możemy obejrzeć serial lub film z wciąż poszerzanych baz. Czytanie? Każdy zapalony czytelnik potwierdzi, że lektura książek czy prasy to obowiązkowy element dnia, który nie tylko daje odprężenie i wiedzę, ale przede wszystkim rozwija jako człowieka. Ważne w tym wszystkim, by o kulturze dyskutować, rozmawiać. Wymieniać się poglądami z rodziną i znajomymi, by z jednej strony rozwijać kompetencje komunikacyjne, a z drugiej – patrzeć na świat szeroko, mądrze.
Wychodzenie do ludzi
Współczesny świat zdaje się nagradzać silny indywidualizm, czasami cynizm lub egoizm. I oczywiście, poczucie własnej wartości i skupienie na własnych celach są wręcz niezbędne, aby rozwinąć się w życiu zawodowym i osiągnąć stabilizację w życiu towarzyskim. Ale, no właśnie, potrzebujemy drugiego człowieka. Nie chodzi już wyłącznie o budowanie stałej relacji w formie związku, ale ogólnie – chęć do życia w społeczeństwie. Zamiast zamykać się na świat, weźmy choć odrobinę przykładu z narodów południowej Europy. Tam codzienne spotkania przy kawie, kolacji czy drinku nie są wyłącznie efektem kultu sjesty i długich wieczorów. My również możemy poświęcać dużo czasu rodzinie, przyjaciołom lub osobom, z którymi dzielimy pasję lub zainteresowania. Nie każda relacja musi się wiązać z konkretnym interesem lub przymusem chwili. Pracując nad sobą, rób to także dla innych. Wtedy zauważysz, jak rośnie satysfakcja z wielu czynności.
Szkolenia i kursy dla rozwoju
Schemat polegający na zdobyciu określonego wykształcenia, fachu, a następnie wykonywaniu tej samej czynności do końca życia dawno przeszedł do lamusa. W tym świecie często zmieniamy pracę, otoczenie, wciąż musimy się przystosowywać do nowych warunków i okoliczności. Dlatego warto nieustannie poszerzać horyzonty i zdobywać nowe kompetencje, dokumentując je certyfikatami czy dyplomami.
Jak się rozwijać intelektualnie ❓ zapraszamy na szereg darmowych kursów w celu poszerzenia horyzontów !
1. Kurs administracja publiczna i samorządowa
2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?
3. Kurs Marketing i Reklama
4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST
Twój dzień jest wypełniony obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi, a do tego dochodzą wspomniane wyżej założenia zdrowego stylu życia i realizowania pasji? W takim układzie wydaje się, że nie ma już miejsca na naukę. Nic bardziej mylnego. Kto powiedział, że trzeba się uczyć godzinami? Formuła e-learningu pozwala przyswajać wiedzę w małych, ale efektywnych dawkach. Czytanie krótkich opracowań, oglądanie niedługich filmików czy realizowanie planu w aplikacji – to wszystko jesteś w stanie zrobić przed snem, w podróży czy po prostu: jednej, wolnej chwili. W ten sposób czujesz, że każdego dnia się rozwijasz. Idziesz do przodu, nieustannie. Powodzenia!
fraza kluczowa artykułu: jak się rozwijać intelektualnie, jak sie rozwijac w domu, jak się rozwijać intelektualnie, jak się rozwijać intelektualnie, jak się rozwijać intelektualnie, jak sie rozwijac w domu, jak się rozwijać intelektualnie, jak sie rozwijac w domu, jak się rozwijać intelektualnie