Jak się rozwijać w domu ? Poradnik rozwojowy !
Ktoś mówi: „zmień swoje życie”, a Ty myślisz: „Taa, jasne. Bo zawsze jest to takie proste”? Cóż, ogólnikowe i banalne slogany nie mają swojej mocy w świecie, w którym presja sukcesu i udanego życia jest tak silna. To zrozumiałe, że tak wiele osób, niezależnie od miejsca zamieszkania, pozycji społecznej czy wieku traci zapał do życia, gdy wszystko wydaje się beznadziejne. Faktycznie przydałby się osobisty rozwój. Ale jak to zrobić? Najlepiej w kilku krokach.
Jak się rozwijać w domu ?
Podpowiadamy skuteczne sposoby, dalekie od pseudo-coachingu oderwanego od rzeczywistości.
Uporządkowany dzień – dniem udanym
Wiele frustracji czy problemów ma swój początek w… braku zajęć lub chaotycznym zarządzaniem czasem. Tymczasem choćby zdrowy sen jest podstawą efektywności i radości z życia. Warto odnaleźć swój własny rytm, w którym funkcjonuje się najlepiej. Jedni wolą posiedzieć do późnej pory, ale mogą rozpocząć dzień niekoniecznie o świcie. Innym odpowiada wstawanie z kurami i korzystanie z uroków dnia, a nie nocy. Najważniejsze to dopasować się do obowiązków, ale i własnych preferencji. Regularny sen, około 6 godzin, zgodny z fazami snu, w wygodnym łóżku i przewietrzonym wnętrzu jest podstawą do jakiejkolwiek aktywności, która ma przynosić satysfakcję. Zaczynamy od prostych, podstawowych spostrzeżeń, ale uwierz, że sukces ma swoje źródło w drobnych krokach. Dla wielu – nieznaczących, ale pora spojrzeć na swoje życie w szerszej perspektywie.
(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)
Im więcej mamy na głowie – tym trudniej znaleźć czas na gorzkie przemyślenia. Nie zachęcamy do uciekania od problemów i tworzenia mydlanej bańki, która w każdym momencie może pęknąć z bolesnym skutkiem. Przyznaj jednak, że wielogodzinne, codzienne rozpamiętywanie porażek, zawodów czy przykrych sytuacji nie ma większego sensu. Naprawdę szkoda tracić na nie czas. A skoro pojawiają się mimowolnie w trakcie niezbyt angażujących czynności lub wprost –
„nic-nie-robienia”, pora wziąć się za efektywniejsze wykorzystanie doby.
Masz pracę? Rozwijaj się w niej. Szukasz jej? Szukaj dalej i pomyśl, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Rozejrzyj się dookoła. Może ktoś bliski potrzebuje Twojej pomocy? Może dom wymaga sprzątania lub remontu? Może warto zagrzebać negatywne myślenie w ziemi, uprawiając ogródek? Czasami zwykły spacer czy jogging albo pozbycie się zbędnych, zalegających po kątach i szafach przedmiotów staje się pierwszym bodźcem do pozytywnej zmiany.
W uporządkowanym i bardziej uregulowanym świecie łatwiej o szczęście, niż w samym centrum chaosu. Myślowego i materialnego.
W zdrowym ciele…
Trudno myśleć o rozwoju kariery zawodowej czy perfekcyjnej efektywności w wykonywanych zadaniach, jeśli nie dba się o swoje zdrowie. Wspominaliśmy już o zdrowym śnie, ale odpowiedz sobie na pytanie, kiedy ostatni raz Twój organizm był przebadany przez lekarza? Nie warto bagatelizować pierwszych objawów – zarówno problemów psychicznych, jak i fizycznych. Wizyta u psychologa czy lekarza pierwszego kontaktu, a następnie specjalisty może się wiązać ze stresem, długim czasem oczekiwania czy lękiem. Jednak by zmienić życie na lepsze, trzeba zacząć od podstaw, a elementarną potrzebą jest zdrowie. Serce, kończyny, mózg, organy wewnętrzne – przecież potrzebujesz ich, by mieć siłę na postawienie kolejnych kroków.
Lepsza dieta
Z uporządkowanym dniem i zdrowym życiem jest związana kolejna kwestia: żywienia. I nie chodzi w tym miejscu o promowanie wymagających diet, które mają zmienić każdego w szczupłą osobę dzięki wielu wyrzeczeniom. Chodzi przede wszystkim o zdrowie i lepsze samopoczucie. Otyłość czy cukrzyca są chorobami.
(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)
Zrzucenie zbędnych kilogramów, a przede wszystkim uporządkowanie swojego koszyka na zakupy i talerza to ważny krok do zmiany na lepsze. Jeśli od dziś zrezygnujesz z nocnego podjadania, słodkich przekąsek między posiłkami, bardzo tłustych potraw, a do tego uregulujesz pory jedzenia (np. 5 lekkich posiłków co 3 godziny) i włączysz do diety dużo warzyw i owoców, a także zwykłej wody mineralnej – naprawdę zauważysz efekty. Każdy dzień, w którym zwycięża u Ciebie rozsądek żywieniowy, jest powodem do zadowolenia i dowodem, że potrafisz realizować swoje zamierzenia. Pamiętaj też, że dieta powinna być maksymalnie spersonalizowana pod kątem aktywności, wieku, wzrostu, wagi, ewentualnych schorzeń i ograniczeń, a także oczekiwań, jeśli chodzi o efekt końcowy.
Aktywność dla każdego
Sport jest dla każdego – naprawdę. Popatrz na seniorów, którzy wolny czas spędzają na basenach, nordic walking, rowerach, bieżniach czy zewnętrznych siłowniach. A teraz zestaw to ze zjawiskiem nastolatków, którzy przy pełnej akceptacji rodziców migają się od zajęć Wychowania Fizycznego i w ogóle nie dbają o choćby szczątkową aktywność.
Znacznie lepiej wychodzą na tym seniorzy, którzy przy okazji odkrywają siebie na nowo, wzmacniają organizm i z pasją przeżywają jesień swojego życia…
Nie każdy z nas ma „papiery” na wybitnego piłkarza, maratończyka czy napakowanego kulturystę. Jednak aktywność fizyczna ma wiele oblicz. Jednym najbardziej podoba się skakanie na trampolinach, innym pomaga regularne pływanie, dla jeszcze innych dzień musi się zacząć lub skończyć na siłowni. W procesie zmiany życia na lepsze nie chodzi o rzucanie się na głęboką wodę, a o spróbowanie swoich sił i nie zrażanie się po pierwszym wysiłku. Po jednym treningu z Chodakowską czy przebiegniętym kilometrze nie staniesz się z miejsca wysportowaną, silną, wytrzymałą osobą. Dopiero regularny trening szlifuje umiejętności, zwiększa kondycję i rzeźbi ciało. A przede wszystkim – mózg otrzymuje zastrzyk endorfin, które uwalniają się dzięki pokonywaniu własnych słabości.
Wiemy, że niektórzy ze względu na stan zdrowia czy tuszę nie są w stanie wykonać pewnych ćwiczeń. Ale są przecież aktywności, które uprawiają osoby niepełnosprawne lub rehabilitowani pacjenci. W takim razie Ty masz nie dać rady? Na pewno jest jakaś forma ruchu i aktywności idealnie dopasowana do Twoich potrzeb…
Zbieranie doświadczeń
Cały czas krążymy wokół zdrowia i dobrego samopoczucia, ale przecież bez tego trudno myśleć o sukcesie choćby na niwie zawodowej. Przechodząc do tego zagadnienia również obalmy pewien mit: zawsze są umiejętności, które możesz zdobyć lub udoskonalić. Popatrz na największych ludzi sukcesu, niezależnie od wykonywanej profesji. Na szczycie utrzymują się tylko Ci, którzy nie spoczywają na laurach, a wciąż poszukują nowych wyzwań.
W twoim codziennym, zwyczajnym życiu jest miejsce nie tylko na pracę, która przynosi dochody. Możesz rozwijać się poprzez wolontariat, działalność społeczną (choćby w najbliższym otoczeniu), warsztaty czy staże. Na rynku jest tak wiele kursów i szkoleń, z których certyfikaty pozwalają wzbogacić CV, a przede wszystkim rozszerzyć zakres kompetencji. Wiele z nich znajdziesz za darmo lub w niskiej cenie, także przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Stopniowo, krok po kroku, możesz odkrywać swoje nowe zasoby, które ułatwiają awans, zdobycie nowej pracy, założenie własnej firmy czy po prostu czerpanie z życia pełnymi garściami, bez poczucia, że jest się wykorzystywanym lub niedocenianym.
Rezygnacja ze zgubnych nawyków
By zrobić krok do przodu, trzeba się w pewien sposób poświęcić, choćby rezygnując ze zbędnych i szkodliwych nawyków. W grach komputerowych, aplikacjach czy mediach społecznościowych nie ma nic złego, ale jeśli poświęcasz im większość dnia, najwyraźniej nie wszystko jest tak, jak być powinno… Warto przełamywać lęki i nieśmiałość, np. ucząc się załatwiania swoich spraw. Życie staje się lepsze, gdy przestajemy się lenić i dbamy o regularne sprzątanie swojego najbliższego otoczenia. I tak dalej, i tak dalej, by wspomnieć chociażby zgubne nałogi, które opłaca się wyeliminować.
Drobne cele i do przodu…
Czujesz, że te wszystkie porady dałoby się przełożyć na Twoje życie, ale masz w sobie sił do działania? Spokojnie, najlepiej wyznaczać sobie drobne, ale za to konkretne cele. Jeśli staniesz przed lustrem i wyrzucisz z siebie listę postanowień, np. „od dziś jem regularnie, ćwiczę, chodzę na szkolenia, oszczędzam pieniądze, rzucam palenie i picie, zaczynam inaczej odnosić się do ludzi”… cóż, może się nie udać, bo najmniejsze odejście od choćby jednego punktu oznacza w głowie porażkę całego planu dobrej zmiany. Dlatego działaj metodycznie, stawiając sobie małe wyzwania i dając sobie za to małe nagrody. Krok po kroczku możesz stać się człowiekiem, który odnosi więcej sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym. Nie stanie się tak od jednego kursu czy jednego treningu, ale… warto przemyśleć wszystkie elementy swojego życia i po prostu ruszyć z miejsca!
Dowiedziałeś się czegoś ciekawego ?
Chcesz więcej ? Już teraz odbierz od nas darmowy kurs
Kursy i poradniki
1. Kurs administracja publiczna i samorządowa
2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?
3. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST
4. Poradnik dietetyczny
5. Psychologia psa
6. Jak schudnąć – poradnik video
Podając swój mail zgadzasz się na wysłanie materiałów edukacyjnych w postaci darmowego szkolenia wiedzowego oraz wyrażasz zgodę abyśmy mogli wysyłać Tobie ważne informacje o promocjach, darmowych materiałach edukacyjnych, artykułach experckich. Posiadasz także prawo do wypisania (bycia zapomnianym).
fraza kluczowa: jak się rozwijać w domu, Jak się rozwijać by odnieść sukces, jak się rozwijać zawodowo,jak się rozwijać w domu, Jak się rozwijać by odnieść sukces,Jak się rozwijać w domu,Jak się rozwijać w domu,Jak się rozwijać w domu,Jak się rozwijać w domu,Jak się rozwijać w domu,jak się rozwijać zawodowo, jak się rozwijać w domu, Jak się rozwijać by odnieść sukces, jak się rozwijać zawodowo