Jak się zmotywować do działania ? Mowa tu o motywacji – to ona ma popychać ludzkość do rozwoju, a każda z nas z osobna dopingować do codziennej pracy. Czy jednak zawsze przynosi pożądane efekty? Jak ją najoptymalniej wykorzystać? Poznaj kulisy motywacji, która wpływa na zwiększenie efektywności i w rezultacie prowadzi do upragnionego sukcesu.
Blaski i cienie motywacji
Czy motywacja poprawia efektywność? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywiste: tak! A jednak, okazuje się, że nie zawsze – wyłącznie opracowanie i wdrożenie spójnego, przemyślanego systemu motywacji pracowników może przynieść znakomite efekty. Nieumiejętne, przypadkowe działania oraz zbytnie przeciążenie prowadzą do strat, często trudnych do odbudowania. Jak widać, motywacja może być potężnym narzędziem w drodze do sukcesu, ale wymaga sporych kompetencji menedżerskim, o czym wciąż zapomina się w wielu polskich firmach.
Chociaż prawa Yerkesa-Dodsona mają już ponad 100 lat, ich sens nadal powinien wyznaczać kierunek menadżerom odpowiedzialnym za motywowanie pracowników. Według tej teorii, efektywność działań rośnie w miarę pobudzenia, ale do pewnej granicy, tzw. optymalnego poziomu motywacji. Jeśli przesadzimy z dalszą stymulacją, pracownik z niezwykle efektywnego zamieni się w znacznie słabszego. Drugie prawo słusznie podkreśla, że im trudniejszeJak się zmotywować do działania zadanie, tym optymalny poziom pobudzenia jest niższy.
Jak przekuć teorię w praktykę? Przede wszystkim nie wymagaj od siebie i innych zbyt wiele. Pamiętaj, że istnieją naturalne granice efektywności, a motywacja jest naprawdę skuteczna tylko do pewnego poziomu. Jego identyfikacja znacznie ułatwia opracowanie optymalnych rozwiązań.
(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)
Jak motywować, żeby poprawić efektywność
Motywacja pracownika opiera się o pozornie prosty schemat. Zaangażowanie go we wspólny sukces, na przykład poprzez wizję określonego wynagrodzenia, gwarantuje podwójne starania. Chęć osiągnięcia osobistego sukcesu splata się z realizacją zadań niezbędnych dla lepszego funkcjonowania organizacji. Poprawa wyników jest więc jednocześnie korzystna i dla pracownika, i dla całej firmy czy instytucji.
O ile związek pomiędzy motywacją a efektywnością dostrzegają nawet najsłabsi przełożeni, o tyle realizacja teorii w praktyce unaocznia największe błędy nieskutecznego pobudzania. Wielu menadżerów wprowadza pewne nagrody czy wyzwania bez konsekwencji. To błąd – przypadkowe, pozbawione spójności działania nie zmotywują pracowników do stałego wzrostu efektywności.
Podobnie słabe efekty przynosi niesprawiedliwość (np. przydzielanie tych samych nagród wbrew osiągniętym wynikom, po znajomości lub z obawy przed reakcją zespołu). Reguły grywalizacji i systemu motywacyjnego powinny być jasne i czytelne dla wszystkich pracowników. Rozszerzone pakiety medyczne, dodatkowy urlop, awanse, premie, karty multisport czy inne formy motywacyjnego nagradzania za wzrost efektywności są również znakomitym pomysłem na poprawę funkcjonowania organizacji. Stanowią narzędzia do osiągania wspólnego sukcesu.
Skutecznego zarządzania motywacją nauczysz się w trakcie profesjonalnych szkoleń. Znajomość teorii motywacji i praktycznych sposobów na efektywność przydają się w każdej branży. Nauka to klucz do sukcesu zawodowego i osobistego! Zapraszamy do skorzystania z szerokiej oferty biznesowych szkoleń.
Jak się zmotywować do działania ?
Jak wywierać wpływ na ludzi / odbierz poradnik !
Wywieranie wpływu na ludzi – / dostęp limitowany /
Życzymy owocnej nauki w dobrym nastroju !