Jak skutecznie szukać pracy – poszukiwania pracy bez tajemnic + darmowy poradnik !

Jak skutecznie szukać pracy
Jak skutecznie szukać pracy

Jak skutecznie szukać pracy + darmowy poradnik w artykule !

Jak skutecznie szukać pracy ?

Choć wskaźnik bezrobocia spada, a coraz częściej dyskutujemy o konieczności zatrudniania wręcz milionów cudzoziemców, nie zmienia to faktu, że wielu z nas poszukuje pracy. Niekoniecznie ze względu na brak możliwości jakiegokolwiek zatrudnienia – po prostu chcemy zarabiać więcej, spełniać się w nowych branżach, zmieniać otoczenie. Znalezienie nowego pracodawcy nie jest najłatwiejszym zadaniem, a na ostateczne powodzenie wpływa wiele czynników, również… szczęście, przypadek. Dowiedz się, co możesz zrobić, by zwiększyć swoje szanse.

Cel poszukiwań

Najpierw trzeba zdefiniować, co jest dla nas najistotniejsze. Praca w konkretnej branży? A może znalezienie jakiegokolwiek źródła dochodu? Jeśli skupiamy się na trafieniu do konkretnej organizacji, część tego poradnika nie będzie potrzebna. Ale załóżmy, że chcesz po prostu wejść na rynek pracy (np. po ukończeniu szkoły lub studiów, w celu pełnego usamodzielnienia) albo Twoja dotychczasowa firma upadła lub zrobiła redukcję, więc najwyższa pora rozejrzeć się za czymś nowym.

Kwestia CV i listu motywacyjnego

Jak skutecznie szukać pracy
Jak skutecznie szukać pracy

W Internecie bez trudu znajdziesz wiele sprawdzonych poradników i wzorów, które pomagają w przygotowaniu idealnego CV. Czasami firmy nie oczekują przesłania własnego pliku, ale proszą o wypełnienie gotowego formularza. Przejdźmy jednak do sytuacji, w której masz stworzyć własne CV. Pamiętaj o schludności i czytelnym układzie. Wskaż wykształcenie, doświadczenie i umiejętności oraz certyfikaty, które mogą działać na Twoją korzyść. Przy stanowisku warto streścić, czym się zajmowało, najlepiej hasłowo („prowadzenie dokumentacji firmowej”, „sprzedaż bezpośrednia”, „projektowanie w programie X” itp.). Przy podawaniu dodatkowych zainteresowań warto być szczerym i wskazać na swoje prawdziwe, największe pasje. Kłamstwa i nadużycia w CV zawsze wychodzą na jaw w rozmowach kwalifikacyjnych, np. jeśli chodzi o znajomość języków. Pamiętaj, że aplikując o pracę w firmach w różnych branżach, CV powinno się różnić, np. pod względem eksponowanych umiejętności, certyfikatów i doświadczeń zawodowych.

Jak zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej ? (darmowy kurs)

Dostęp ograniczony / zapisz się

Jak się zachować na rozmowie kwalifikacyjnej

Prezent od firmy szkoleniowej Kar-Group

W niektórych firmach i organizacjach nadal przyjmuje się listy motywacyjne. Ich pisanie ma sens, o ile mamy coś ciekawego do przekazania. Sama deklaracja chęci podjęcia pracy nie wystarczy. Warto zaskoczyć czymś rekrutera i w zwięzły, niebanalny sposób umotywować swoją decyzję i przedstawić korzyści wynikające z ewentualnej współpracy.

Szkolenia i kursy

Zarówno jeżeli myślimy o zmianie pracy, aktywnie jej poszukujemy lub w dotychczasowej szukamy możliwości awansu i podwyżki – warto zastanowić się nad podjęciem dodatkowej nauki i wcale nie chodzi o zapisywanie się na kolejne studia licencjackie, magisterskie czy podyplomowe (chyba, że to konieczne). W krótszym czasie można zdobyć certyfikaty potwierdzające konkretne, specjalistyczne umiejętności, zapisując się na kurs. Szkolenia odbywają się dziś często nie tylko stacjonarnie, ale również przez Internet. E-learning pozwala elastycznie dopasować się do planu dnia i obowiązków. Nauka wtedy, kiedy Ci pasuje, w dawkach i bez dodatkowych, niekorzystnych czynników – tak, zdecydowanie warto ją rozważyć. W Internecie nie brakuje szkoleń darmowych i tanich. Wcale nie trzeba wydawać równorzędności pensji, by zdobyć dyplom dobrze wyglądający w CV, a przede wszystkim poszerzającym nasze kompetencje.

W dzisiejszych czasach z jednej strony warto posiadać wąską specjalizację, dzięki której mamy szansę na sukces w niszy, ale z drugiej – konieczna jest także wiedza z różnych dziedzin, aby w razie konieczności szybko przystosować się do nowego stanowiska, innych wyzwań zawodowych. Dodatkowe kursy są idealną formą wdrażania się w kolejne zagadnienia, być może z zupełnie innej branży, niż ta, w której pracujemy lub szukamy pracy.

Gdzie szukać pracy

Ogłoszenia

Co robić w trakcie poszukiwań pracy? Cóż, przede wszystkim sprawdzać ogłoszenia. Obok Internetu nie można zapominać o bardziej tradycyjnych formach, jak ogłoszenia w gazetach, w komunikacji miejskiej (tak rekrutują często duże firmy produkcyjne), wywieszane kartki, ulotki. Jednak to właśnie w sieci można wygodnie i szybko znaleźć oraz wyselekcjonować interesujące oferty. Ogłoszenia znajdują się zarówno na wyspecjalizowanych portalach, jak i stronach w rodzaju OLX. Dobrego pracodawcę poznaje się po klarownie i wyczerpująco opisanej ofercie, która każdym elementem zachęca do wysłania CV lub telefonu.

Media społecznościowe

Popularne social media służą nam nie tylko do rozrywki i komunikacji, pomagają także w znajdowaniu pracy. Na Facebooku warto dodawać się do tematycznych i branżowych grup, których regulaminy pozwalają na ogłaszanie się pracodawców oraz osób poszukujących zatrudnienia. W niektórych specjalizacjach ciekawym wyborem jest Twitter. Być może wśród obserwujących masz osoby, które po Twoim tweecie będą miały ciekawą propozycję.

Wokół życia zawodowego koncentrują się LinkedIn oraz GoldenLine. Z roku na rok są ulepszane pod kątem rekrutacji i poszukiwania pracy. To właśnie tam działają profesjonalni rekruterzy, tzw. „headhunterzy”, mogący zaproponować naprawdę dobre ciekawe warunki pracy. Pamiętaj, że profil na wspomnianych wyżej portalach wymaga uzupełnienia wielu informacji zawodowych, niczym w CV. To Twoja publiczna wizytówka, ale otwierająca szersze perspektywy kariery. W ogóle warto przeglądać media społecznościowe – oferty pracy pojawiają się nawet na Instagramie.

BIP

Jednostki samorządowe regularnie publikują informacje o poszukiwaniach na konkretne stanowiska w Biuletynach Informacji Publicznej. Warto sprawdzać strony internetowe, a także zaglądać do siedzib. Praca w „budżetówce” ma swoje plusy i minusy, ale i tam zdarzają się rotacje, niekoniecznie związane z politycznym przetasowaniem. Być może tam zrealizujesz swoje ambicje i plany? Pamiętaj o BIP, gdy szukasz zatrudnienia.

Znajomi i rodzina

Praca przez znajomych i rodzinę? Temat-rzeka. Od razu należy uściślić, że nie chodzi o zjawiska nepotyzmu czy potocznie „kolesiostwa”. Wiemy, jakie są realia, wiele rekrutacji tak naprawdę nie polega na wyborze najlepszego kandydata, tylko osoby, która jest polecona, posiada referencje. I… w gruncie rzeczy nie ma się czemu dziwić. Zapewne jako przedsiębiorca również chciałbyś nawiązywać współpracę z kimś, za kim stoi dobra opinia, polecenie kogoś, komu ufasz. Ważne jednak, by dany pracownik sprawdził się, nie nadużywał zaufania, rzeczywiście zasługiwał na etat czy zlecenie.

Dlatego szukając pracy miej uszy szeroko otwarte. Być może w luźnej, towarzyskiej pogawędce pojawi się wątek poszukiwań do pracy w danej firmie. Czasami pracownicy mają informacje z wewnątrz, wiedzą, że będą poszukiwania na konkretne stanowisko, co nie zostało jeszcze publicznie ogłoszone. Szeroka sieć znajomych i opinia fachowca bardzo pomagają w znalezieniu dobrej pracy. Ważne jednak, by odwdzięczać się za pomoc… profesjonalną postawą. W pracy „po znajomości” nie będzie nic złego, jeśli faktycznie sprawdzimy się na danym stanowisku.

„Działania wyprzedzające”

Być może istnieje organizacja, w której widzisz się na konkretnym stanowisku, ale problem w tym, że… na ten moment nie jest prowadzona rekrutacja. Jeżeli naprawdę zależy Ci na tej firmie, udaj się do niej i zostaw CV, namiar, informację. Gdy nadejdzie czas poszukiwania pracownika, otrzymasz informację szybciej, niż inni. Być może rozwiążesz problem rekrutera, który zamiast organizować żmudne poszukiwania, po prostu zadzwoni do Ciebie i zapyta o dalszą chęć pracy.

To dobry pomysł na poszukiwania pracy także w miejscach, gdzie z różnych względów panuje duża rotacja. Z tym zjawiskiem mamy do czynienia np. w sklepach, restauracjach czy barach, gdzie często pracują studenci i osoby, które przychodzą i odchodzą, czasami z dnia na dzień, co powoduje konieczność szybkiego znalezienia zastępstwa. To Twoja szansa!

Podsumowując:

  • nie załamuj się niepowodzeniami, samo szukanie pracy to także budowanie doświadczenia;

  • korzystaj z różnych źródeł, nie sprawdzaj ofert tylko w jednym miejscu;

  • nie bój się nowych wyzwań – w dzisiejszych czasach zmiana branży jest czymś normalnym;

  • szkolenia i kursy, także w formie e-learningu, z pewnością pomogą rozszerzyć Twoje kompetencje i uatrakcyjnić CV.

 

Dziękujemy za uwagę, zapraszamy na szereg darmowych kursów w celu poszerzenia horyzontów !

 

Darmowe kursy / online

szkolenia wiedzowe od Kar-Group

Kursy i poradniki

1. Kurs administracja publiczna i samorządowa
2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?
3. Kurs Marketing i Reklama
4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST

5. Wywieranie wpływu na ludzi – / dostęp limitowany /

Szkolenia sportowe i trenerskie

6. Kurs Trener Personalny – / dostęp limitowany /
7. Kurs Instruktor Biegania
8. Kurs Instruktor Fitness

Podając swój mail zgadzasz się na wysłanie materiałów edukacyjnych w postaci darmowego szkolenia wiedzowego oraz wyrażasz zgodę abyśmy mogli wysyłać Tobie ważne informacje o promocjach, darmowych materiałach edukacyjnych, artykułach experckich. Posiadasz także prawo do wypisania (bycia zapomnianym).

 

 

 

 

fraza kluczowa: Jak skutecznie szukać pracy, Jak i gdzie szukać pracy, szukanie pracy przez internet, Jak skutecznie szukać pracy, gdzie szukać pracy, Jak skutecznie szukać pracy, gdzie szukać pracy forum, Jak skutecznie szukać pracy

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.