Jak szybko się uczyć ? Skuteczna metoda !
Na szybkość i skuteczność uczenia się wpływa kilka czynników: twoja motywacja, zainteresowanie tematem, a przede wszystkim styl uczenia się. Ludzie dzielą się na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Jeśli odgadniesz, który styl dominuje u ciebie, dobierzesz odpowiednie metody, które pozwolą ci szybko przyswoić materiał.
Czy jesteś wzrokowcem?
Często używasz sformułowań: „Widzę, że…”, „Z tego co widzę”, „Stanęło mi to przed oczami”. Lubisz czytać, patrzeć, rysować i pisać. Wolisz czytać materiał, niż słuchać wykładu, jesteś zorganizowany, łatwo rozpraszasz się w hałasie.
Metody efektywnego uczenia się dla wzrokowców
Wzrokowcy uczą się przez patrzenie i czytanie, jest to jednocześnie najpopularniejszy model uczenia się. W ich przypadku skuteczne jest: podkreślanie notatek, czytanie, przepisywanie i powtarzanie w myślach. Istnieje zasada, że najlepiej zapamiętujemy to, co na początku (efekt pierwszeństwa) i to, co na końcu – zasada świeżości. Gdy już opanujesz część materiału, skup się tylko na brakujących elementach, następnie powtórz cały proces: odłóż te notatki, które pamiętasz i przeglądaj te, w których masz luki. Możesz stworzyć mapę myśli z brakujących elementów, przypinać karteczki samoprzylepne na tablicy korkowej lub na drzwiach łazienki czy lodówki (wszędzie tam, gdzie często przebywasz), ta metoda sprawdza się podczas przyswajania krótkich informacji, np. dat.
Czy jesteś słuchowcem?
Często używasz sformułowań: „Czy ja dobrze słyszę?”, „Brzmi nieźle”, „Słuchaj…”. Łatwiej zapamiętujesz to, co wykładowca mówi, niż to, co prezentuje na tablicy lub ekranie. Wolno czytasz, lubisz muzykę i zwracasz uwagę na efekty dźwiękowe w filmach. Nie masz oporu przed publicznymi wystąpieniami, nie lubisz milczeć.
Metody efektywnego uczenia się dla słuchowców
Odsłuchuj materiał, możesz nagrać go w formie pliku Mp3, samo nagrywanie stanowi pierwszy kontakt z materiałem. Czytaj na głos, opowiadaj własnymi słowami to, czego musisz się nauczyć. Słuchowcy źle znoszą całkowitą ciszę, dlatego podczas nauki mogą włączyć jednostajną muzykę. Skuteczne dla słuchowców jest uczenie się w czyimś towarzystwie, gdy na zmianę powtarzacie głośno materiał. Opowiadaj domownikom przyswajane informacje.
Czy jesteś kinestetykiem?
Lepiej zapamiętujesz to, czego doświadczyłeś, a nie suchą teorię. Żywo gestykulujesz podczas rozmowy. Lubisz taniec, sporty, trudno ci usiedzieć w miejscu podczas zajęć. Twoją wyobraźnię i zdolności zapamiętywania wzmacnia ruch oraz możliwość dotykania. Lubisz tworzyć coś rękami, jesteś entuzjastą DIY.
Metody efektywnego uczenia się dla kinestetyków
W trakcie przyswajania notatek, możesz chodzić, bujać się na fotelu lub obracać w ręku jakiś przedmiot. Odsłuchuj i powtarzaj materiał w czasie jazdy na rowerze, joggingu czy spaceru.
Jak szybko się uczyć – Porada
Niezależnie od tego, jaki styl uczenia się dominuje u ciebie, możesz wykorzystać poniższą sztuczkę:
w trakcie nauki zapal w kominku kilka kropel olejku eterycznego, np. eukaliptusowego (używa się go w trakcie przeziębień, więc nie wzbudzi podejrzeń na egzaminie), a następnie rozetrzyj kilka kropel olejku tuż przed egzaminem. Takie wrażenie zmysłowe sprawi, że szczegóły wiedzy zdobywanej w zaciszu domu, szybko ci się przypomną. Włącz do diety orzechy, które wspomagają pracę mózgu.
Stała edukacja to podstawa
Poniżej lista darmowych kursów i szkoleń możesz skorzystać i poszerzać swoje możliwości.
1. Kurs administracja publiczna i samorządowa
2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?
3. Kurs Marketing i Reklama
4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST
5. Poradnik dietetyczny
6. Psychologia psa
7. Jak schudnąć – poradnik video
Przeczytaj także:
Jak być dobrym pracownikiem – 13 sposobów -” href=”https://www.poradnik-edukacyjny-kargroup.eu/jak-zostac-dobrym-pracownikiem/” rel=”bookmark”>Jak być dobrym pracownikiem – 13 sposobów –
Marta Szyszko
Firma Szkoleniowa Kar-Group