Jak wynegocjować podwyżkę ? Sekrety negocjatora
Nie ma pracowników niezastąpionych, ale są tacy, o których warto walczyć. To podwładni, którzy posiadają unikalne umiejętności, np. potrafią przyciągnąć lojalnych klientów lub są produktywni, a ich obecność w firmie przekłada się na większe zyski. Pracodawca, który dostrzegł potencjał w pracowniku i zainwestował w jego rozwój zawodowy, zawsze znajdzie budżet, by docenić go finansowo.
Jak wynegocjować podwyżkę ? Najlepszy pracownik to taki, który nie szuka pracy
Są na rynku specjaliści, o których zabiegają head hunterzy. O wiele szybciej i taniej jest zaproponować wyszkolonemu pracownikowi stanowisko w innej firmie, za lepszą pensję, niż uczyć i szkolić niekompetentną osobę bez doświadczenia zawodowego. Dlatego, jeśli chcesz być pracownikiem, którego praca sama znajduje, inwestuj w rozwój zawodowy.
Wymagaj od siebie, nawet gdy nikt inny nie wymaga, nie poprzestawaj na najniższym stanowisku, wnoś coraz większą wartość w rozwój firmy. Zgłaszaj się do szkoleń lub inwestuj w nie na własną rękę. Przykładowo, jeśli pracujesz w gastronomii, możesz zacząć jako kelner lub kucharz, a w perspektywie awansować na stanowisko menadżera gastronomii.
Buduj bazę lojalnych klientów, którzy zostaną z tobą, nawet jeśli rozstaniesz się z pracodawcą. Pracujesz jako kosmetyczka? W tym zawodzie przydadzą się nie tylko specjalistyczne szkolenia, ale także kompetencje miękkie, czyli umiejętność tworzenia bliskich relacji z klientkami. Gdy masz grono zaprzyjaźnionych klientek, nie tylko pobliskie salony kosmetyczne mogą proponować ci lepsze warunki współpracy, ale też obecny przełożony będzie miał wszelkie podstawy, by odpowiednio cię wynagrodzić. Kontakty otwierają także furtkę do prowadzenia własnego biznesu.
Strategia wszystko albo nic
Argumentami, które słyszą najmniej wyróżniający się pracownicy, gdy próbują negocjować podwyżkę, są: „Na twoje miejsce czekają dziesiątki innych”, „Nie mamy budżetu na przyznanie podwyżek”, „Siłą nikogo tu nie trzymamy”. Choć to niemiłe słowa, wynikają z nieugiętych praw rynku. Dlatego, gdy negocjujesz podwyżkę i stawiasz na szali obecne zatrudnienie, miej na oku inną propozycję pracy.
Nigdy nie stosuj strategii wszystko albo nic, gdy nie masz innej propozycji, pomysłu na własny biznes, czy poduszki finansowej na najbliższe miesiące. Pamiętaj, że im łatwiej cię zastąpić, im mniej potrafisz, tym bardziej twoje odejście może być na rękę obecnemu przełożonemu, który podwyżkę przyzna osobie kompetentnej i ambitnej, a ona przejmie twoje obowiązki.
Jak przygotować się na rozmowę z szefem?
– udokumentuj swoje osiągnięcia, wyniki pracy, nadgodziny
– zbierz działania i kwalifikacje, którymi wyróżniasz się na tle pozostałych pracowników
– miej świadomość, co wnosisz do firmy i jaką to ma wartość rynkową;
„To, że zasługujesz na podwyżkę lub nie miałeś jej od wielu lat, nie jest żadnym argumentem. Twardym argumentem są fakty i liczby dotyczące twoich działań.” Mika Brzezinski („Znaj swoją wartość”)
Dodatkowo stale się rozwijaj
Poniżej lista darmowych kursów wiedzowych online w których możesz skorzystać w swojej edukacji:
1. Kurs administracja publiczna i samorządowa
2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?
3. Kurs Marketing i Reklama
4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST
5. Poradnik dietetyczny
6. Psychologia psa
7. Jak schudnąć – poradnik video
Marta Szyszko
Firma Szkoleniowa Kar-Group
fraza kluczowa: jak dostać podwyżkę, Jak wynegocjować podwyżkę, podwyżka w pracy, jak dostać podwyżkę, Jak wynegocjować podwyżkę, podwyżka w pracy, jak dostać podwyżkę, Jak wynegocjować podwyżkę, podwyżka w pracy