Jak zostać coachem – zacznij inspirować !
Zauważasz kariery trenerów personalnych i nie wiesz, skąd bierze się ich fenomen? Przecież jeszcze kilka lat temu słowo „coach” było w Polsce praktycznie nieznane, przynajmniej w tym znaczeniu, które dziś odnosi się do szkoleń, seminariów i kursów. Zapewne zastanawiasz się, jak zostać coachem, a przy okazji zarobić nieco gotówki. W takim razie zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się, jak to zrobić.
Porywająca historia
Coach porusza się w wielu dziedzinach. Generalnie ma motywować, ale w zależności od specjalności może uczyć różnych rzeczy – np. fitnessu, planowania, pokonywania własnych słabości czy robienia kariery w biznesie. Za coaching bierze się dziś wiele osób – od dawnych sportowców i znanych aktorów, poprzez videoblogerów, skończywszy na pozornie zwyczajnych ludziach, z których część staje się wzorami do naśladowania dla tysięcy widzów.
Oczywiście, proces nie jest tak oczywisty. Coaching opiera się na autorytecie trenera. Żeby stać się swoistym mistrzem dla innych ludzi, powinieneś umieć zaprezentować porywające, autentyczne, inspirujące historie. Jeśli ciężkim treningiem i wymagającą dietą zrzucisz 40 kilogramów, pozbywając się problemu nadwagi lub otyłości, masz mandat do mówienia innym o chudnięciu. Jeżeli w pojedynkę udało Ci się dotrzeć na Biegun Północny, również przekonująco możesz przekonywać innych, że wszystko jest możliwe.
Współcześnie, przy tak dużej popularności różnych znanych coachów, zwykły wykład „uwierz w siebie” nie przyciągnie niczyjego zainteresowania. Aby zrobić karierę w tym charakterze, zazwyczaj najpierw osiągasz sukces w innej materii, czy to osobistej, czy zawodowej.
Merytorycznie, ale z pasją – Jak zostać coachem ?
Zanim Ewa Chodakowska stała się najpopularniejszą fitnesserką w Polsce, otrzymywała prywatne wiadomości przez Internet i układała osobiste plany treningowe. Dziś nawet średnio zaawansowani kulturyści reklamują się w mediach społecznościowych jako trenerzy personalni. Łukasz Jakóbiak nigdy nie prowadziłby drogich seminariów o spełnianiu marzeń i wizualizacji, gdyby nie fenomen jego videobloga. Mateusz Kusznierewicz od lat zachęca do profesjonalizacji w świecie sportu, opowiada o motywowaniu, znoszeniu porażek i pracy zespołowej, ponieważ tego wszystkiego doświadczył w swojej olimpijskiej karierze.
Nie zmienia to faktu, że Ty również możesz zostać coachem. Chociażby dzięki osobistym trudnościom, które zwalczone ciężką pracą, przekuły się w sukces, satysfakcję, szczęście. Wtedy możesz spieniężać swoje doświadczenie, zarażając pozytywną energią osoby zdeterminowane do poznania Twojej recepty na zmianę. Jest jedno „ale”. Obok prywatnych przemyśleń, lwią częścią profesjonalnego coachingu jest wiedza merytoryczna.
Obojętnie, czy znasz się na modelowaniu sylwetki, bieganiu, warzeniu piwa, pracy zespołowej, motywowaniu pracowników, czy zarządzaniu w kryzysie – nie będziesz dobrym coachem bez merytorycznego, a nie tylko empirycznego podłoża. Kariera w roli mentora wymaga znajomości psychologii, prawa, socjologii, kultury, medycyny i wielu innych dziedzin mniej lub bardziej pokrewnych danej dyscyplinie, w której działa coach.
Jeśli więc masz jakąś pasję, o której chcesz uczyć innych – cały czas wytrwale edukuj się także w ogólniejszych dziedzinach. Interdyscyplinarną, erudycyjną wiedzę uzupełnij szkoleniami i kursami. Interesujący profil na Instagramie i wielu obserwujących na Twitterze to jedno, inspirująca historia życie zaś drugie, a certyfikaty i dyplomy, którymi poświadczasz swoje przygotowanie, to trzecie i, co pokazuje praktyka, równie ważne. Dlatego zapisz się na kurs online lub stacjonarny, aby stać się trenerem personalnym z papierem.
Pierwsze kroki coacha
Historia każdego dobrze zarabiającego coacha biegnie innymi ścieżkami, każdy w nieco inny sposób dochodzi do momentu, w którym działalność zaczyna przynosić finansowe profity i coraz więcej osób wyczekuje kolejnego motywującego seminarium lub premiery książki. Mimo tego można wyróżnić kilka kroków, które ułatwiają Ci zdobycie zainteresowania:
-
poszukaj zatrudnienia w branży szkoleniowej;
-
zdobądź doświadczenie w wystąpieniach publicznych, np. na konferencjach naukowych i dyskusjach;
-
twórz rozbudowaną sieć kontaktów, szczególnie w obrębie Twoich zainteresowań;
-
cały czas szukaj niszy w dziedzinie, na której się znasz i masz coś do przekazania;
-
załóż blog i konta na portalach społecznościowych, dawkując wiedzę;
-
zaproś do kontaktu swoich pierwszych potencjalnych podopiecznych – zanim staniesz się bohaterem na scenie, zapewne udzielisz wielu rad zupełnie za darmo;
-
nieustannie czytaj inspirujące książki i słuchaj ciekawych wykładów doświadczonych trenerów personalnych;
-
w komunikacji, choćby na blogu czy koncie społecznościowym, zwracaj się bezpośrednio do odbiorców, staraj się nawiązywać bliższe relacje, rozwiązuj realne problemy.
Powodzenia!
Kurs savoir vivre w biznesie online
Jak wywierać wpływ na ludzi / odbierz poradnik !
Wywieranie wpływu na ludzi – / dostęp limitowany /
Życzymy owocnej nauki w dobrym nastroju !
fraza kluczowa: Jak zostać coachem, Jak zostać coachem, Jak zostać coachem, Jak zostać coachem, Jak zostać coachem, Jak zostać coachem, Jak zostać coachem, Jak zostać coachem