Jak zostać trenerem personalnym ? Kurs na trenera personalnego
Moda na aktywność fizyczną nie przemija i z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że powoli wkracza także w nowe rejony – nie chodzi nie tylko o szczupłą sylwetkę, ale również o samorozwój i motywację. Co za tym idzie, zapotrzebowanie na trenerów personalnych i instruktorów na rynku pracy jest naprawdę duże. Podpowiadamy, jakie kursy są godne uwagi i dlaczego podnoszenie kwalifikacji w tym zawodzie jest tak istotne.
POPULARNOŚĆ SPORTU NAPĘDZA RYNEK
Stale powstające kluby fitness, siłownie czy kluby sportowe to najlepsza oznaka tego, że jest to branża, na którą obecnie jest bardzo duży popyt. Warto spojrzeć na zawód trenera personalnego lub instruktora fitness w kontekście przyszłościowego zajęcia i potencjalnej, przyszłej pracy.
Rosnąca liczba klientów to oczywiście powód do zadowolenia, jednak jednocześnie duża ilość placówek sportowych oznacza również dużą konkurencję na rynku. By zatem zaoferować swoim podopiecznym rzetelną wiedzę na temat sportu, jak również by stać się kompetentnym pracownikiem, konieczne jest uczestnictwo w kursach i szkoleniach, które efektywnie podnoszą kwalifikacje.
KTO MOŻE ZOSTAĆ INSTRUKTOREM FITNESS LUB TRENEREM PERSONALNYM?
Osoby, które chcą zostać trenerami powinny wykazywać pewien zestaw cech. To ułatwi im wykonywanie pracy, ale przede wszystkim sprawi, że będą oni zarówno dobrymi doradcami dla swoich klientów, jak i pracownikami wobec pracodawców:
-
Tężyzna fizyczna – szkoleniowiec powinien przede wszystkim posiadać nienaganną sylwetkę. Nie jest ona co prawda ujęta w odgórnie ustalonych ramach, dobrze jednak, by jego ciało nie posiadało zbędnej tkanki tłuszczowej. Jak również prezentowało chociażby lekki zarys mięśni. Taka osoba jest nie tylko wizytówką własnych umiejętności, ale również miejsca, w którym pracuje.
-
Wiedza dotycząca budowy ludzkiego ciała – by ukończyć nawet najbardziej podstawowy kurs na trenera czy instruktora konieczna jest wiedza. W zakresie ludzkiego ciała, ponieważ jest ono właśnie tym podmiotem, na którym szkoleniowiec wykonuje swoją pracę. By skutecznie trenować z uwzględnieniem bezpieczeństwa i zdrowia podopiecznego, konieczna jest szczególna znajomość układu kostnego i mięśniowego ciała.
-
Podstawowa wiedza dotycząca żywienia – chociaż to dietetyk zajmuje się profesjonalnym doradztwem w zakresie żywienia i suplementacji, również trener powinien znać tę dziedzinę, nie tylko dla samego siebie, ale dlatego, aby móc doradzić klientom w razie ewentualnych pytań.
-
Charyzma – trenowanie innych, mniej doświadczonych osób wymaga bezpośredniego z nimi kontaktu, dlatego otwartość i odpowiednie nastawienie (jak również cierpliwość) to zdecydowanie cechy, które powinny się znaleźć nawet u instruktora pracującego z dużą grupą podopiecznych.
-
Przekazywanie wiedzy – to bardzo ważny aspekt, ponieważ niekiedy wytłumaczenie poszczególnych elementów związanych z uprawianiem sportu czy kulturystką jest złożone. Odpowiednie przekazanie teorii oraz zaprezentowanie jej w praktyce będzie jednym z najważniejszych czynników na drodze do wyznaczonych celów.
POSZERZANIE WIEDZY TRENERA/INSTRUKTORA – DLACZEGO JEST WAŻNE?
Sport, jak i inne dziedziny, które bezpośrednio są z nim związane (dietetyka, suplementacja, zdrowie) są przedmiotem nieustannej analizy specjalistów, a ponadto na rynek wprowadzane są coraz to nowsze produkty związane ze światem fitnessu i sportu. Ta niezwykle rozwojowa branża poprzez swoją specyfikę niemal wymaga, by odbywać kursy doszkalające. Jakie można znaleźć m. in. w ofercie Kar-Group. Tego typu uzupełniający kurs na instruktora fitness lub trenera jest refundowany przez Urzędy Pracy. Dlatego warto jest korzystać z możliwości samorozwoju i podnoszenia własnych kompetencji, bez konieczności ponoszenia kosztów. Co więcej, wszystkie kursy instruktorskie kończą się otrzymaniem stosownego certyfikatu.
Chcesz prowadzić indywidualne treningi? A może szukasz pracy na siłowni, w klubie fitness lub sportowym? Szkolenie dla przyszłych i obecnych trenerów personalnych zwiększa kwalifikacje w zakresie planowania, motywacji, organizacji, dietetyki czy wystąpień publicznych.
zapisz się przebieg kursu program kursu
Dzięki kursom tego rodzaju możliwe jest przygotowanie do pracy m.in. w:
-
w ośrodkach sportu i rekreacji, związkach sportowych,
-
stowarzyszeniach, organizacjach sportowych,
-
klubach sportowych i rekreacyjnych, a także klubach komercyjnych,
-
kurs pomocny jest także dla nauczycieli i pracowników opiekujących się lokalnymi orlikami.
OFERTA KURSÓW INSTRUKTORSKICH
Duże zapotrzebowanie na instruktorów czy trenerów, to również poszerzająca się oferta związana ze szkoleniami z zakresu sportu i dietetyki. Przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek ofertę, dobrą praktyką jest zapoznanie się z wszystkimi dostępnymi możliwościami:
-
Kurs przygotowawczy do pracy – jego celem jest rzetelne przygotowanie do pracy w ośrodkach sportu – kluby fitness, siłownie, związkach i organizacjach sportowych itp. Ukończenie tego etapu jest pierwszym krokiem na drodze do rozpoczęcia nowej pracy jako instruktor lub trener.
-
Kurs doszkalający – w ramach tego szkolenia, możliwe jest nie tylko podniesienie swoich kwalifikacji, ale również zdobycie bardzo cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej – w tym m. in. składania wniosków o dofinansowanie z UP.
-
Kursy stacjonarne – to forma szkolenia, na którym wykładana jest wiedza praktyczna, odnosząca się do konkretnych zagadnień związanych ze sportem. Nierzadko prowadzona jest w formie obozów sportowych. Takie kursy kończą się zazwyczaj egzaminem praktycznym, podczas którego sprawdzana jest wiedza z zakresu demonstrowania ćwiczeń, asystowania instruktorom, prowadzenia rozgrzewki czy poszczególnych elementów zajęć.
-
Kursy on-line – szkolenia na instruktora lub trenera mogą mieć również postać on-line (webinaria). Z uwagi na korespondencyjny charakter kursu, są one zazwyczaj o wiele tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość odbycia pełnowymiarowego i wartościowego pod względem merytorycznym kursu, bez konieczności wychodzenia z domu. Taką ofertę można znaleźć na Kar-Group.
Jak zostać trenerem personalnym ?
JAK WYBRAĆ DOBRĄ FIRMĘ SZKOLENIOWĄ?
Kurs na trenera personalnego lub instruktora dopasowany pod indywidualne oczekiwania oraz wymagania to niezwykle istotna rzecz. Jednak kluczowym aspektem często okazuje się wybranie oferty firmy szkoleniowej. Rzetelnej zarówno pod względem przekazywanej wiedzy, jak i formalności potwierdzających nabycie odpowiednich umiejętności.
Rzetelna firma szkoleniowa powinna być przede wszystkim wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Taki wpis jest wymogiem wobec instytucji, które chcą prowadzić szkolenia i kursy finansowane ze środków publicznych dla osób bezrobotnych lub chcących podnieść swoje kwalifikacje. Niezwykle istotne jest, by status takiej firmy był aktywny, a wszystkie niezbędne dane (NIP, REGON, dane teleadresowe itp.) instytucji widniały w rejestrze.
Ponadto warto jest zwracać uwagę na certyfikaty takie jak np. Laur Wiarygodności. Każde zgłoszone przedsiębiorstwo przechodzi szczegółową weryfikację, po której przyznawane jest wyróżnienie. Dobrą oznaką są również rekomendacje od klientów oraz partnerów, którzy wyrażają swoją pozytywną opinię odnoszącą się do współpracy z daną instytucją.
Potencjalny kursant powinien również sprawdzić, jakie dokumenty zostaną mu przekazane po odbyciu kursu. Uwagę należy zwracać na ilość kopii i format certyfikatu, jego oprawę, jak również możliwości dorobienia sobie dodatkowych dokumentów np. w formie dyplomu lub identyfikatora. Jeśli poszukujesz firmy, która spełnia takie wymogi, warto szczególną uwagę zwrócić na ofertę Kar-Group – oprócz standardowych szkoleń dostępne są także wygodne kursy online. Warto je sprawdzić!
—
Przeczytaj także:
1. Prowadzenie klubu sportowego – zarządzanie w sporcie
2. Kurs instruktora sportu online – najlepsze kursy !
fraza kluczowa artykułu: Jak zostać trenerem personalnym, Jak zostać trenerem personalnym, Jak zostać trenerem personalnym, Jak zostać trenerem personalnym, Jak zostać trenerem personalnym, Jak zostać trenerem personalnym, Jak zostać trenerem personalnym