Psy od wieków odgrywają w życiu człowieka ważną rolę, jednak w ostatnich latach dostrzegamy prawdziwe poruszenie na rynku. Psi fryzjerzy, trenerzy czy hodowcy zyskują zainteresowanie kolejnych klientów, a branża rozszerza się w praktycznie każdym regionie Polski. Warto przyjrzeć się temu, co oferuje zawód trenera psów.
Kim jest trener psów
Trener lub instruktor psów stanowi odrębne zajęcie i nie ma w tym niczego dziwnego – Ministerstwo Pracy wpisało je na listę zawodów pod numerem 516405. Fachowy psi „coach” posługuje się praktyczną i teoretyczną wiedzą służącą szkoleniu psów – tak, aby zachowywały się w określony sposób, reagowały na komendy czy wykonywały specjalne zadania (np. pomoc policjantom, ratownikom czy osobom niepełnosprawnym). Trenerzy psów prowadzą indywidualną działalność lub są zatrudnieni jako eksperci bądź nauczyciele w wyspecjalizowanych szkołach czy schroniskach. Pracują ze szczeniętami, dorosłymi psami oraz tymi, które cierpią na określone problemy, na przykład z adaptacją w nowym otoczeniu.
Jak zostać trenerem psów
Najlepszą drogą do zostania profesjonalnym trenerem psów jest odbycie specjalnego szkolenia. Po przyswojeniu naukowej teorii kursanci odbywają cykl zajęć stacjonarnych w odpowiednio przygotowanych ośrodkach przystosowanych do szkolenia psów. Szkolenie kończy się egzaminem i wydaniem certyfikowanego dyplomu. Możesz też odbyć szkolenia i kursy doszkalający aby zacząć swoją przygodę jaki psi specjalista. Współcześnie niektóre kursy odbywają się również w wariancie zdalnym, e-learningowym. Warto rozpocząć zajęcie tresury psów od pozyskania gruntownej wiedzy i doświadczenie zanim zaczniemy to wykonywać zarobkowo.
Wymagania w zawodzie
Aby zostać trenerem psów, nie trzeba posiadać specjalnego doświadczenia czy wykształcenia w określonym kierunku. Dzięki temu niezależnie do dotychczasowej drogi zawodowej możesz być psim ekspertem w dynamicznie rozwijającej się branży.
Oczywiście w późniejszej pracy jest cenione nie tylko szkolenie, ale również określone doświadczenie w pracy ze zwierzętami, także w formie praktyk czy wolontariatu. Jak nietrudno się domyślić, aby zostać dobrym psim trenerem, powinno się lubić pracę ze zwierzętami i wykazywać się daleko idącą cierpliwością. Uczenie zwierzęcia określonych zachowań wymaga wszakże ogromnego zaangażowania i przełamania bariery komunikacyjnej.
Jak przy każdej pracy ze zwierzętami, niewątpliwą korzyścią są odpowiednie predyspozycje fizyczne i zdrowotne. Jeśli cierpisz na alergię lub nie możesz utrzymać na smyczy nawet niewielkiego szczeniaczka – zweryfikuj swoje plany.
Psi trener to zawód o ogromnym społecznym znaczeniu. Pomyśl, jak ważne są efekty Twojej przyszłej pracy. Od jakości Twoich działań zależy to, czy dany pies okaże się dobrym opiekunem niewidomego albo skutecznym pomocnikiem ratowników GOPR albo policji. I Ty możesz wyszkolić następnego Komisarza Alexa – nie ma w tym cienia żartu!
Specyfika zawodu
Po odbyciu odpowiedniego szkolenia otwiera się przed Tobą szeroka perspektywa zawodowa. Jako trener (treser) znajdziesz prace w różnych służbach mundurowych i ratunkowych, prywatnych szkołach, ośrodkach szkoleniowych czy schroniskach. Praca często odbywa się na świeżym powietrzu, co stanowi jej dodatkowy atut. Warto jednak pamiętać, że nieustannie pracuje się ze zwierzętami, więc trzeba je naprawdę lubić i szanować.
Jak zostać trenerem psów ?
Aby zostać trenerem lub instruktorem szkolenia psów należy mieć wiele lat doświadczenia lub ukończyć odpowiedni kurs. Szkolenia takie można odbyć stacjonarnie lub online. Na szkolenia zapraszamy do firm szkoleniowych jak Kar-Group gdzie podniesiecie swoje kwalifikacje.
Autor: Karol Leszczyński
fraza kluczowa artykułu: jak zostać trenerem psów,jak zostać behawiorystą psów,kurs trener psów,kurs szkolenia psów,kurs tresura psów online,jak zostać trenerem psów,jak zostać behawiorystą psów,kurs trener psów,kurs szkolenia psów,kurs tresura psów online,jak zostać treserem psów,jak zostać treserem psów