Jak zwiększyć wiarygodność firmy ?
Zastanawiasz się, w jaki sposób jak zwiększyć wiarygodność firmy i zbudować w ich oczach klientów wiarygodną opinię? Na rzetelny wizerunek w biznesie składa się bardzo wiele czynników. Zebraliśmy w tym miejscu 9 praktycznych porad, które pomagają w lepszym prowadzeniu przedsiębiorstwa. Firmy z ambicjami na dużą rozpoznawalność wśród potencjalnych i obecnych klientów.
Jak zwiększyć wiarygodność firmy ? 10 kroków które musisz zrobić
1. Możliwość bezpośredniego kontaktu
Praktycznie każdy z nas zwraca uwagę na to, czy z firmą istnieje kontakt, słowem, czy w razie wątpliwości, pytań jest się do kogo skierować. Mimo rozwoju technologicznego nadal lubimy kontakt twarzą w twarz, możliwość rozmowy na żywo. W wielu branżach tworzenie punktów obsługi klienta jest jednak niemożliwe lub nieopłacalne. W tej sytuacji warto zadbać o inne formy kontaktu.
Jeżeli podajesz klientom numer telefonu, odbieraj połączenia. Upubliczniając adres e-mail, odpisuj na wiadomości najszybciej i najdokładniej, jak tylko możesz. Chwalisz się możliwością kontaktu w social media? Niech nie pozostanie to czczą obietnicą. Umówmy się, niby nie każdemu musi zależeć na kontakcie, ale firma, do której nie można przyjść lub chociaż napisać bądź zadzwonić, wydaje się podejrzana. Dopasuj formy komunikacji do charakteru swojego biznesu, ale nie pozostawiaj pytań i uwag klientów bez odpowiedzi. Rozmawiaj i bądź otwarty na pytania. Wtedy zbudujesz zaufanie. Firmy-krzaki kojarzą się właśnie z brakiem możliwości wyjaśnienia swoich wątpliwości.
2. Przejrzysta strona internetowa
Strona WWW to podstawa w dzisiejszych czasach, choć istnieją firmy, które jej nie potrzebują. Umówmy się jednak, że w większości przypadków warto postawić na Internet, inwestując w atrakcyjną domenę i stronę internetową. Jednak nie może być byle jaka. Strona to wizytówka przedsiębiorstwa. Jeśli jest nieczytelna lub przestarzała, jak możesz być wiarygodnym w tym, co robisz? To tak jak z siedzibą firmy, w której przyjmujesz gości. Raczej nie zaprosisz ich do budynku z wybitą szybą i zamalowanym szyldem, prawda?
Nie wahaj się inwestować w działania internetowe, które przynoszą skuteczne efekty. Strona powinna być dostosowana do mobilnych urządzeń, nieprzeładowana grafiką i tekstem, z bardzo czytelnym interfejsem. Jeżeli klient jest w stanie w symboliczną sekundę odnaleźć odpowiedź na swoje pytania, wie, gdzie klikać, aby obejrzeć cennik, dane kontaktowe lub opis usług i produktów, wszystko w porządku.
Tworzenie i aktualizowanie strony WWW powierz doświadczonym, profesjonalnym programistom. Treść na stronę (teksty, grafiki, animacje) mogą przygotować specjalistyczne agencje copywritingowe lub content marketingowe. Z kolei specjaliści od SEO/SEM potrafią zadbać o optymalizację i lepsze pozycjonowanie, czyli widoczność w Internecie. Taka współpraca owocuje efektywniejszym wykorzystaniem sieci, a także pozytywnym wizerunkiem w oczach odbiorców, także tych przypadkowych.
3. Aktualizacja danych i bieżąca komunikacja
Fajnie, jeżeli inwestujesz w stronę internetową i prowadzisz działania na portalach społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook, Instagram czy Snapchat. Gorzej, gdy w pewnym momencie je porzucisz. Internauci z reguły niezbyt przychylnie oceniają firmy z zawieszonymi kontami. Jeżeli nie zamierzasz dalej prowadzić aktywności na konkretnym portalu, czasem lepiej po prostu zlikwidować, zamknąć konto, niż pozostawać je bez opieki.
Podobnie ze stronami internetowymi. Co z tego, że istnieją, skoro ewidentnie nikt ich nie aktualizuje danych od lat? W tej sytuacji odbiorca zaczyna wątpić, czy przedsiębiorstwo jeszcze w ogóle działa albo czy podany numer telefonu lub adres są prawidłowe. Niestaranność w tym aspekcie naprawdę nie popłaca. Angażuj się w Internet tylko pod warunkiem, że masz możliwość trzymania ręki na pulsie!
4. Przedstawienie zespołu
Klienci lubią historie. Doceniają, jeżeli za produktami i usługami stoją ludzie ze swoją tożsamością, a nie bezimienne roboty. Dlaczego od pokoleń kupujecie bułki w piekarni pana Kowalskiego? Dlaczego Pani Nowak to najlepsza krawcowa? Skąd rozchwytywany szef kuchni, Wiśniewski, wziął talent do przyprawiania swoich dań? Właśnie tak myślimy. Doceniamy pojedynczych pracowników, szukamy ich w każdym przejawie działalności.
W tej sytuacji przedstaw się. Pokaż swój zespół. Nie zawsze jest to możliwe, ale może chociaż kilku pracowników? Przecież mają oni swoje pasje, zainteresowania, umiejętności. Każdy daje przedsiębiorstwu inne umiejętności i atuty. Na pewno znajdziesz sposób na ich ciekawą prezentację. A klienci? Cóż, jeżeli mają wybrać usługę lub produkt i widzą, kto za tym stoi, chętniej podejmują decyzję. Zadbaj o profesjonalne fotografie, ciekawy sposób przedstawienia się, możliwość kontaktu z pracownikami, np. poprzez indywidualne skrzynki mailowe.
5. Szkolenia pracowników
Zastanawiasz się jak zwiększyć wiarygodność firmy, jeżeli budżet firmy pozwala na inwestycje, zwiększ efektywność pracowników poprzez ich lepsze wyszkolenie. Na rynku nie brakuje kursów, które podwyższają kompetencje i otwierają nowe horyzonty. Wiarygodna firma dba o poziom umiejętności swoich pracowników, od najniższego, do najwyższego szczebla. Przecież jako klient też chcesz korzystać z produktów i usług, które przygotowują najlepiej przygotowani pracownicy, zgadza się? No właśnie. Wszyscy szukamy najwyższej jakości.
Na kursy dla pracowników można uzyskać dofinansowanie, dlatego tym bardziej warto zainteresować się tematem. Im lepiej wyszkolona kadra, tym bardziej warto się pochwalić kompetencjami, na przykład za pomocą bloga czy strony internetowej. Ważne jednak, aby za certyfikatami szło realne przygotowanie. Co po dyplomach, jeżeli tak naprawdę pracownik nie jest gotowy do pracy na swoim stanowisku… Należy więc odpowiednio wybierać firmy szkoleniowe, a następnie budować prawdziwą opinię swojej organizacji jako eksperckiej, merytorycznej, bardzo dobrej w tym, czym się zajmuje.
6. FAQ
Twoi klienci w zależności od charakteru działalności mogą mieć mniej lub więcej pytań i wątpliwości. Ale takie z pewnością się pojawiają, nie można ulegać złudzeniu, że to, co robimy, jest oczywiste. Wiarygodne przedsiębiorstwa wychodzą naprzeciw klientom, tak konstruując ofertę, żeby z miejsca zniwelować jak wszelkie możliwe niejasności. Szkopuł w tym, że nie zawsze jest to możliwe.
Właśnie dlatego na stronach internetowych, a w nawet materiałach promocyjnych i ulotkach stosuje się system FAQ – z języka angielskiego „frequently asked questions”. W najprostszej definicji zadajesz pytania, na które od razu odpowiadasz. Musisz wtedy myśleć dokładnie tak jak Twój klient. W FAQ można wprowadzać kategorie, ale nie należy zapominać o maksymalnym uproszczeniu języka i syntetycznej formie. Jak najwięcej praktycznych informacji w jak najkrótszych słowach. Brzmi jak wyzwanie? Spokojnie, to zlecenie również możesz powierzyć copywriterom. Dobrze jednak poświęcić na to uwagę, gdyż wiarygodne firmy rozwiewają wątpliwości swoich klientów.
7. CSR
Współczesny świat jest pełen zagrożeń, katastrof i nierówności. Dlatego istnieje coś takiego jak społeczna odpowiedzialność w biznesie, działania CSR-owe. Wiarygodne podmioty gospodarcze angażują się w akcje o charakterze charytatywnym lub prospołecznym. Nie robią tego jednak zbyt nachalnie, sztucznie, spontanicznie. CSR wymaga strategii, mądrych decyzji i konsekwencji w realizacji.
Jeżeli chcesz budować wiarygodną pozycję wśród swoich klientów, zrób coś dla najbliższego otoczenia, postaraj się włączyć w jakąś ciekawą inicjatywę, która pasuje do profilu Twojej działalności. Czasem będzie to pomoc w budowie placu zabaw dla dzieci, innym razem sponsoring lokalnej drużyny. Niektórzy wspierają budowanie studni w Afryce, kolejni organizują zbiórki wyprawek do szkoły. Rób to, na czym się znasz, a jeśli możesz przy okazji pomóc, zwiększysz wiarygodność swojej firmy jako tej, która ma pewne idee, cele i myśli nie tylko o zarobku.
8. Przemyślana rekrutacja
Nie da się ukryć, że wizerunek firmy to w pewnym stopniu wypadkowa wizerunku poszczególnych pracowników. Co z tego, że jesteś wyjątkowo medialnym prezesem, jeżeli Twój rzecznik prasowy jedynie wszczyna konflikty z dziennikarzami? Co z Twoich zapewnień o najwyższych standardach, jeżeli kierownicy dopuszczają się mobbingu, a afery są zamiatane pod dywan? Chcąc zbudować trwale pozytywny wizerunek, skup się na odpowiednim doborze współpracowników, od najniższego, do najwyższego szczebla.
HR jest dziedziną przydatną w każdej branży. Zarządzanie zasobami ludzkimi czy przyjmowanie do pracy to w każdym przypadku ważna decyzja. Wiarygodna firma przyjmuje tylko dobrych pracowników, sprawdza ich potencjał, umie wykryć oszustwa czy dyskwalifikujące wady. Jeśli chcesz, żeby klienci patrzyli na Ciebie jako dobrego pracodawcę, nie pozwól, aby pracownicy mieli powody do narzekania lub głośnego podważania Twojego autorytetu.
9. Transparentne działania
Wiarygodna firma jest… wiarygodna. Brzmi zabawnie? Ale tak jest naprawdę! Nie obiecuj produktów i usług, których nie możesz w rzeczywistości zaoferować. Nie gwarantuj błyskawicznej realizacji, jeżeli z różnych względów nie wyrabiasz się z terminami. Nie zapraszaj do kontaktu, nie odbierając telefonu. Nie mów o najwyższej jakości, nie mając na to żadnych dowodów. Przykłady można mnożyć. Rozumiesz, o co chodzi? Na renomę po prostu trzeba sobie zapracować. Wysiłkiem, poświęceniem, inwestycjami, cierpliwością.
Ale to wszystko naprawdę się opłaca. Im większy wybór na rynku, tym większa świadomość konsumentów. Interesuje nas selekcja, więc finalnie wygrają marki i produkty, które są wiarygodne, nie bez podstaw sprawiają takie wrażenie. Do lamusa odeszły czasy, gdy klientem można było bezkarnie pomiatać, a odbiorców reklamy traktować jak bezrozumne, chodzące portfele. Zdziwiłbyś się, jak dużą wagę przykładają konsumenci do wizerunku firm z otoczenia. Nie wszyscy umieją wyrazić swoją opinię, ale każdy ma mniejszą lub większą intuicję, przestrzegającą przed niewiarygodnymi organizacjami i przedsiębiorstwami.
7. Certyfikaty
Droga do utrwalonego, dobrego wizerunku jest kręta i pełna wyzwań, ale realizacja przynosi ogromne korzyści. Warto odnotowywać dobre notowania u dziennikarzy oraz pochlebne, szczere komentarze zadowolonych klientów. Należy także dążyć do zdobywania nagród, które realnie podbijają oceny marki.
Jednym z takich przykładów jest program Laur Wiarygodności. Przecież chcesz się znaleźć w gronie firm znanych z uczciwości oraz rzetelności, prawda? Dlatego zgłoś się do programu, aby obiektywnie zweryfikować swoje standardy i otrzymać certyfikat, którym warto się pochwalić. Możesz dołączyć niezależnie od wielkości swojego przedsiębiorstwa. Przy okazji dowiesz się, nad czym jeszcze należy popracować, a które elementy zasłużyły na nagrodę.
Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszego poradnika i zauważysz, nad czym warto popracować, żeby Twoja firma cieszyła się jeszcze lepszą opinią. Powodzenia!
Program certyfikujący firmy:
Fraza kluczowa artykułu:
Jak zwiększyć wiarygodność firmy ? Jak zwiększyć wiarygodność firmy ? Jak zwiększyć wiarygodność firmy ? Jak zwiększyć wiarygodność firmy ? Jak zwiększyć wiarygodność firmy ? Jak zwiększyć wiarygodność firmy ?