Poszukując pracy, zapewne zastanawiasz się, jakie kryteria decydują o zatrudnieniu na polskim rynku. Oczywiście, każda branża rządzi się swoimi prawami, ale istnieje kilka stałych reguł, które przesądzają o sukcesie w poszukiwaniu zatrudnienia. Sprawdź, o czym powinno mówić Twoje CV, aby osiągnąć sukces zawodowy w czasach specjalistów.
Jakie kryteria decydują o zatrudnieniu
1. Doświadczenie
Brzmi banalnie, ale rzeczywiście: w cenie jest doświadczenie. Myślisz sobie: „przecież kończę studia, skąd mam mieć doświadczenie?”. A co robiłeś przez ostatnie lata? Już na etapie szkoły średniej można rozpocząć swoją ścieżkę zawodową. Doświadczenie budują nie tylko etatowe prace, ale również wszelkie okazjonalne projekty, udział w konferencjach, praca w samorządach i organizacjach studenckich czy pozarządowych. Pomoc fundacjom, zaangażowanie społeczne, wolontariat, staże – na to wszystko masz czas już podczas nauki w liceum czy na studiach. Nie prześpij swojej szansy i nie wstydź się pochwalić tym, co potrafisz. Pracodawcy lubią ludzi czynu, pracowników aktywnych i żądnych nowych wyzwań.
2. Umiejętności
Nie ma co ukrywać – nawet przy niewielkim doświadczeniu fakt posiadania rzadkich i poszukiwanych przez pracodawców umiejętności wyraźnie podnosi szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia. Potrafisz programować? Znasz się na robotyce? Posiadasz wiedzę na funkcjonowania rynków kapitałowych? Poszukiwanie pracy z pewnością nie zajmie Ci wiele czasu.
3. Wykształcenie
Choć znaczenie wykształcenia na rynku pracy systematycznie maleje z uwagi na jego powszechność, nie da się odrzucić tego czynnika. Wciąż wiele stanowisk – w szczególności tych umysłowych i lepiej płatnych – wymaga posiadania kierunkowo lub (rzadziej) ogólnego wykształcenia. Oczywiście największe szanse na znalezienie pracy daje skończeniu jednego lub kilku kierunków technicznych na najlepszych politechnikach w największych polskich miastach. Im niżej notowania uczelnia absolwenta, tym mniejszą rolę odgrywa wykształcenie.
4. Języki
Język angielski jest już wręcz standardem przy rekrutacjach. W wielu sektorach pożądane są także dodatkowe umiejętności lingwistyczne: niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański czy włoski ułatwiają życie w wielu biznesach i osoby, które je znają, mogą tym samym liczyć na przychylność rekrutujących. Podczas wpisywania języków w CV nie kłam – łatwo zweryfikować praktyczną znajomość języka.
Staraj się uczestniczyć w kursach językowych i zdobywać uniwersalne, uznawane na całym świecie certyfikaty. Potwierdzają one przygotowanie do pracy na stanowiskach wymagających znajomości języków obcych i znacznie zwiększają Twoje szanse na rynku pracy. Im więcej języków, tym lepiej. Oczywiście największe perspektywy otwierają języki niszowe, ale istotne geopolitycznie: azjatyckie, skandynawskie, arabskie.
5. Kompetencje komunikacyjne
Żyjemy w epoce informacji i przepływu danych. To niepodważalny fakt. Władza leży nie w środkach produkcji, ale w kontroli know-how. Media, agencje informacyjne, firmy szkoleniowe, korporacje – te sektory decydują o kształcie dzisiejszego świata, choć oczywiście bez ogromnych firm przemysłowych ich działalność nie miałaby prawa bytu. W każdym razie obecnie trzeba umieć sprzedać swoje umiejętności, a także efektywnie komunikować się z klientami i kontrahentami. Na każdym stanowisku pożądane są miękkie kompetencje, takie jak komunikowanie interpersonalne czy umiejętność szybkiego wyszukiwania informacji. Wiele z tych rzeczy zrozumiesz samemu, ale jeszcze lepiej odbyć szkolenie i zdobyć certyfikat, który dobrze wygląda w CV.
6. Dodatkowe wykształcenie
Do lamusa przeszło twierdzenie, że matura lub wyższe wykształcenie świadczą o wysokich kompetencjach potencjalnego pracownika. Wszyscy wiemy, ze nie każdy magister zasługuje na miano absolwenta uniwersytetu… Pomijając już dyskusję na temat kondycji współczesnej edukacji, warto podkreślić, że pracodawcy zwracają uwagę na dodatkowe punkty wykształcenia. Czy odbyłeś szkolenia? Czy bierzesz udział w konferencjach? Czy możesz wykazać się certyfikatem z wybranej dziedziny? Istnieje tak wiele tanich i merytorycznych szkoleń. Zamiast tracić czas, zapisz się na jeden z kursów i prześcignij konkurencję na rynku pracy.
7. Zainteresowania
Kolejna kwestia – pasja. Nadeszły czasy, w których eksperci powinni jednocześnie wykazywać się holistyczną wiedzą i kierunkowymi zainteresowaniami. Nie wpisuj w CV ogólników w stylu „muzyka”. Napisz – jaki gatunek konkretnie! Pochwal się, że w wolnych chwilach uprawiasz wyczynowy sport, podróżujesz po krajach bliskowschodnich czy kolekcjonujesz monety. Wszystkie pasje są mile widziane, ponieważ dobrze świadczą o człowieku. Podkreślają jego wyjątkowość. Twoją wyjątkowość. A przecież chcesz się wyróżnić na tle innych kandydatów, prawda?
8. Poznaj sekrety rozmowy kwalifikacyjnej
Chcesz dobrze wypaść przed przyszłym pracodawcą ? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to oznacza, że powinieneś do takiej rozmowy dobrze się przygotować. Zależy nam abyś cie jak najlepiej mogli wykorzystać wiedzę do realnych efektów w życiu zawodowym. Przygotowaliśmy porady i wskazówki, które pomogą Wam w awansie zawodowym. Odbierz tutaj darmowe szkoleni w tym zakresie – LINK
Autor: Firma Szkoleniowa Kar-Group
Polecamy także artykuły:
Jak się rozwijać w domu ? Nauka w domu – sposoby i źródła !
Jak napisać dobry list motywacyjny do pracy ? Poradnik 10 skutecznych przykładów !
Praca w grupie – efektywna praca w zespole
Fraza kluczowa artykułu: jakie kryteria decydują o zatrudnieniu, jakie kryteria decydują o zatrudnieniu, jakie kryteria decydują o zatrudnieniu.