Kurs kulturystyki online / czyli jak zostać trenerem ?

Kurs kulturystyki online
Kurs kulturystyki online

Kurs kulturystyki online / czyli jak zostać trenerem  i czym się to wiąże ?

Czym jest kulturystyka? Warto doprecyzować, aby uniknąć niedopowiedzeń. W naszym artykule idziemy dalej, nie pisząc jedynie o tej konkretnej dyscyplinie sportu, ale o innych, podobnych aktywnościach, jak crossfit, kalistenika. Co je łączy? Chęć pracy nad własnym ciałem, ale nie tylko. W tle pojawia się rozwój mentalny. I wbrew pozorom to on ma pierwszorzędne znaczenie…

Podstawy kulturystyki

Sama kulturystyka (kojarzona również jako bodybuilding) zalicza się do dyscyplin sportowych uprawianych zarówno amatorsko, jak i zawodowo. Jej głównym celem jest powiększanie masy mięśniowej i kształtowanie jej według z góry ustalonego planu, co uzyskuje się przede wszystkim dzięki ćwiczeniom i diecie. Im lepsza redukcja tkanki tłuszczowej, tym lepiej są widoczne mięśnie.

Samo skupienie się na budowaniu ciała ma swoje źródła w XIX wieku i wywodzi się ze środowiska zapaśników oraz siłaczy. Jeszcze w tamtym stuleciu na objazdowych cyrkach pojawiali się mężczyźni, którzy imponowali publiczności swoją potężną muskulaturą. Nowoczesne rozumienie kulturystyki zawdzięczamy z kolei braciom Benowi i Joemu Weiderom, którzy założyli organizację IFBB (Międzynarodową Federację Kulturystyki i Fitnessu) w 1946 roku w Stanach Zjednoczonych.

Z lat 70. i 80. doskonale kojarzymy Arnolda Schwarzeneggera, który przekuł rozliczne sukcesy (m.in. tytuły Mister Universe) w dalszy rozwój kariery prowadzącej aż do Hollywood oraz… na stanowisko gubernatora Kalifornii. Już w latach 70. kulturystyką w sposób zorganizowany zajmowały się kobiety, a sztuka budowania muskulatury dotarła także do Polski.

Kulturystykę kojarzymy z potężnymi siłaczami, jednak warto wiedzieć, że w ramach dyscypliny panuje wiele podziałów na kategorie wynikające z maksymalnie dopuszczanych wzrostu i wagi. Obok kulturystów „ekstremalnych”, którzy nie wahają się przed niczym, żeby zrealizować cel jak największego rozrostu mięśni, pojawiają się także kulturyści naturalni, dla których podstawową ideą jest rozwój bez jakiegokolwiek udziału „dopingów”, czyli hormonów, sterydów i innych niedozwolonych substancji.

Na zawodach kulturystycznych ocenia się wygląd zawodników, którzy pozują w określonych pozach, pozwalających na dokładną analizę kształtu i wielkości umięśnienia. Od 1989 roku istnieje Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego. Zawodnicy zrzeszają się w rozmaite federacje, biorąc udział w wielu konkursach, niektórych o międzynarodowej rozpoznawalności i prestiżu.

W treningach kulturystycznych niezwykle ważny jest odpowiedni dobór ćwiczeń i przyrządów, między innymi „ławeczek”, sztang i hantli. Bogatą w węglowodany, białko i zdrowe tłuszcze dietę uzupełnia się odpowiednimi suplementami, niezbędna jest także wiedza o budowie układu mięśniowego człowieka.

Piękno i siła – kalistenika oraz street workout

Innym rodzajem aktywności nastawionej na wzrost siły oraz rozrostu mięśni jest kalistenika, która bazuje praktycznie tylko na ćwiczeniach wykorzystujących własną masę ciała. Co to oznacza w praktyce? Zamiast godzin spędzanych na ławeczce preferuje się powtarzanie pompek, mostków, brzuszków czy podciągnięć na drążku. Do głównych zalet, oprócz budowy mięśni, zalicza się poprawę ukrwienia organizmu, a także lepszą koordynację ruchów czy równowagę całego ciała.

Nic dziwnego, że ćwiczenia kalisteniczne wpisały się już w kanon treningów wojskowych, a nawet szkolnych. Chociaż kalistenikę można z powodzeniem uprawiać w domowych warunkach, w wielu miastach na całym świecie zrzeszają się kluby i akademie, w których można ćwiczy się pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Przy tak dużym wysiłku optymalne rozłożenie sił czy prawidłowe ruchy mają niebanalne znaczenie dla zdrowia. Między dobrą formą a bolesną kontuzją biegnie wszakże cienka granica.

Ćwiczenia w oparciu o własne ciało mają antyczną tradycję, która sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Dzięki historykom i kronikarzom wiemy, że ćwiczenia (doskonale znane i dziś) były stosowane przed ważnymi w dziejach ludzkości bitwami, np. pod Termopilami. Podobne „plany treningowe” stosowali gladiatorzy, a w późniejszych czasach rycerze krzyżowi.

Pod koniec XIX wieku w Prusach, znanych z żelaznej, wojskowej dyscypliny, opracowano wiele technik i narzędzi pomagających w ćwiczeniach kalistenicznych. Tak powstała sportowa gimnastyka, znana obecnie jako dyscyplina olimpijska. Już w połowie XIX wieku kalistenika była przedmiotem opracowań, promowano ją w podręcznikach kierowanych zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.

Nieoczekiwany wzrost popularności kalisteniki nastąpił całkiem niedawno, bo wraz z rozwojem Internetu współtworzonego przez jego użytkowników. Dzięki takim platformom jak YouTube samodzielne ćwiczenia niewymagające chodzenia na siłownię czy kupowania drogich sprzętów stały się absolutnym hitem nie tylko w młodym pokoleniu.

Równolegle wzrosła popularność takich miejsc jak siłownie na świeżym powietrzu, nierzadko budowanych za pieniądze samorządowe w ramach budżetów obywatelskich. Dzięki temu zaczęto na szeroką masę uprawiać tzw. street workout, czyli aktywność fizyczną będącą treningiem ulicznym. Istnieją całe grupy, które gromadzą się w parkach i lasach, wykorzystując proste instalacje do ćwiczeń, aby rozwijać mięśnie i formę.

Do utraty tchu, czyli crossfit

Kolejną modą, która przyszła do Polski z Zachodu, jest crossfit – specyficzny, wymagający trening siłowy oraz kondycyjny. Jego głównym założeniem jest rozwój siły i masy mięśniowej. To nie przelewki! W akademiach crossfitowych ćwiczy się niezwykle intensywnie, bez wytchnienia. Poszczególne ćwiczenia wpływają na siłę, sprawność czy błyskawiczne podejmowanie decyzji. Czy jednak wiesz, że crossfit powstał dopiero w 2001 roku, za sprawą Grega Glassmana z amerykańskiej Kalifornii?

Co ważne, te ćwiczenia należy powtarzać pod ścisłą kontrolą doświadczonego trenera, od kilku do kilkudziesięciu minut codziennie! Wyzwanie? Oczywiście! Ale efekty bywają niesamowite. Kluby crossfitowe powstają w coraz większej liczbie miast i mniejszych miejscowości, zrzeszając osoby, które chcą przekraczać własne słabości. Właśnie… to dobry wstęp do zasadniczej części dzisiejszych rozważań.

Dlaczego podejmujemy wysiłek

Napakowany kulturysta, umięśniony miłośnik kalisteniki, ofiara katorżniczego treningu w klubie crossfit… Różne myśli i oceny krążą po głowie, gdy myśli się o osobach, które codziennie lub prawie codziennie ćwiczą. Po co narażać się na zakwasy, mikrourazy, przemęczenie?

Odpowiedź jest prosta. To już nie tylko trening, a styl życia. Wymieńmy podstawowe korzyści. Regularne ćwiczenia pozwalają pozbyć się tkanki tłuszczowej, dzięki czemu gubimy zbędne kilogramy. Wyglądamy dokładnie tak, jak chcemy. A jeśli komuś nie podobają się nasze mięśnie? Trudno! To kwestia subiektywnych wrażeń. Ważne jest czuć się dobrze we własnej skórze, a właśnie to umożliwia zorganizowany trening. Gdy wiesz, jak działa organizm, jak pracują mięśnie, wszystko staje się zrozumialsze.

Poza tym zdobywasz siłę, co dodaje pewności siebie. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W życiu codziennym siła, zwinność, stabilność sylwetki i wszystkie inne korzyści nabywane na treningach są po prostu przydatne. Poprawia się kondycja, a długie spacery, spontaniczne aktywności sportowe czy nawet wchodzenie po schodach o noszenie zakupów przestają być jakimkolwiek wyzwaniem i powodem do zadyszki.

Poprawia się zdrowie, oczywiście pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa, trzymania się wytycznych profesjonalnych trenerów organizm odczuwa poprawę pod każdym względem. Serce pracuje lepiej, komórki są bardziej dotlenione, mięśnie skuteczniej chronią ciało… Ważne jednak, aby nie przesadzać z obciążaniem stawów. Czasami lepsze jest wrogiem dobrego. Nie można przesadzić, żeby nie wylądować w szpitalu.

Styl życia nastawiony na wysiłek i rozwój ciała to wreszcie potężny zastrzyk mentalny. O co chodzi? Zarówno kulturystyka, jak crossfit i kalistenika, a także workout, fitness czy inne treningi na siłowniach lub w klubach to znakomita okazja do przekraczania własnych ograniczeń. Gdy potem i łzami torujesz sobie drogę do osiągnięcia kolejnego wyzwania, wszystko inne staje się łatwiejsze.

Z codziennymi problemami i zwątpieniami radzisz sobie zwyczajnie lepiej, mając pewność, że potrafisz pokonywać przeszkody. Siła mięśni jest wszakże okupiona wysiłkiem i poświęceniem. Wiesz, że nie ma rzeczy niemożliwych, uczysz się cierpliwego podążania za celem. Nagradzasz sobie drobne sukcesy. Panując nad dietą i kontrolując organizm, uczysz mózg, jak funkcjonować lepiej, z korzyścią dla każdej innej dziedziny życia, czy to prywatnego, czy zawodowego.

Oprócz tego poznajesz podobnych ludzi. Zaczynających od braków kondycyjnych i bez mięśni, często z dodatkowymi, zbędnymi kilogramami na wadze. Razem podejmujecie się treningu. Macie tego samego przewodnika, używanie podobnych suplementów, wymieniacie się poradami dotyczącymi diety. Dostrzegacie, że wszystkim jest trudno pokonywać pewne bariery, ale to naprawdę możliwe.

Często w klubach i na siłowniach rodzą się prawdziwe przyjaźnie. Poza tym pozyskujesz przydatne kontakty, ponieważ wysiłek fizyczny podejmują dziś przedstawiciele wszystkich środowisk, od więźniów i ludzi wyrzuconych poza margines społeczny, po lekarzy, prawników czy biznesmenów.

Sposób na życie

Kulturystyka, crossfit i inne aktywności to dziś potężny biznes. Jeżeli kochasz podejmować różne wyzwania i lubisz przekazywać swoją wiedzę innym, być może warto rozważyć zostanie profesjonalnym instruktorem, trenerem?

Żeby to zrobić, potrzeba indywidualnych osiągnięć, ale przy okazji szkoleń, które certyfikatami potwierdzają zdobyte doświadczenie. Nie można bowiem brać odpowiedzialności za czyjś rozwój, jeżeli nie ma się pojęcia o tym, jak działa organizm, jak pracują mięśnie, na czym opierają się poszczególne diety i plany treningowe. Na szczęście liczba szkoleń dla przyszłych instruktorów jest bardzo duża. Można się na nie zapisać również na platformach e-learningowych. Zarówno stacjonarne, jak i internetowe szkolenia dla instruktorów kulturystyki na wysokim poziomie organizuje Kar-Group.

Kurs kulturystyki online
Kurs kulturystyki online

Kurs kulturystyki online

Kursant podniesie umiejętności na kursie doszkalającym. Dodatkowo CERTYFIKAT ukończenia kursu, w języku polskim i angielskim.  Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu kursant otrzymuje dokumenty Instruktor Kulturystyki.

zapisz się          przebieg kursu          program kursu

Zachęcamy do rozwoju fizycznego. Pracuj nad swoim ciałem, aby ucieszyć ducha. Brzmi górnolotnie? Jeżeli spróbujesz, zrozumiesz, dlaczego ci wszyscy kulturyści i goście z siłowni potrafią ćwiczyć całymi dniami, tygodniami, latami…

fraza kluczowa artykułu: Kurs kulturystyki online, szkolenie kulturystyki online, Kurs kulturystyki online, Kurs kulturystyki online, Kurs kulturystyki online, Kurs kulturystyki online, Kurs kulturystyki online, na trenera kulturystyki, kurs instruktor kulturystyki online, Kurs kulturystyki online

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.