Motywacja do pracy dla każdego
Motywacja do pracy ! Jak znaleźć motywację do pracy ✊
Motywacja do pracy wynika z czynników, które w ogóle nie zależą od ciebie, jak bycie docenionym przez przełożonego, od czynników które tylko częściowo zależą od ciebie, jak dobre relacje ze współpracownikami, jednak w większości możesz zmienić to, co odbiera ci chęć do pracy (wysokość zarobków, brak poczucia celu, przytłoczenie zbyt dużym projektem), a jeśli to się nie uda – zawsze możesz zmienić… pracę. Życie jest za krótkie, by marnować je w pracy, która jest źródłem frustracji!
Gdy frustrują cię zarobki
Jeśli pensja nie starcza na podstawowe potrzeby, sama pasja do zajęcia zarobkowego to za mało. Co możesz zrobić, jeśli wynagrodzenie odbiega od twoich oczekiwań? Masz trzy wyjścia do wyboru: wynegocjować podwyżkę, znaleźć dodatkowe źródło dochodu po pracy etatowej lub… poszukać innej pracy. Jak znaleźć zajęcie dodatkowe, a z czasem nowe miejsce zatrudnienia? Możesz zacząć od kursu doszkalającego i szukać klientów wieczorami lub w weekendy. Gdy będziesz mieć bazę stałych klientów, możesz przejść na mniejszą część etatu i założyć własną firmę.
Gdy frustrują cię godziny pracy
Job crafting to dostosowanie pracy do swoich indywidulanych predyspozycji, nim zacznie frustrować nas na tyle, że zechcemy ją rzucić. Jeśli męczy cię tryb ośmiogodzinny, a najbardziej produktywny jesteś wieczorami, poproś szefa o możliwość pracy zdalnej. To też świetne rozwiązanie, gdy rozpraszają cię współpracownicy. Rozliczaj się z zadań, a nie z liczby godzin spędzonych w biurze.
(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)
Gdy przytłacza cię niekończący się projekt
Na osłabienie motywacji może wpłynąć przytłoczenie ciągnącym się w nieskończoność projektem. Wynika to nie tylko ze znużenia, ale też z braku informacji zwrotnej. Aby odzyskać motywację, poproś przełożonego o informację zwrotną dotyczącą twoich postępów. To wzmacnia odporność na chwilowe porażki i dodaje energii. Podziel duży projekt na kawałki, które dadzą ci poczucie, że zakończyłeś pewien etap, co będzie źródłem małych sukcesów w drodze do większego celu. Pamiętaj o odpoczynku, nie realizuj projektu po nocach, by szybciej go skończyć i mieć już z głowy. Jeśli pracujesz więcej, niż osiem godzin na dobę, spada twoja produktywność, praca męczy, zajmuje więcej czasu i zaczyna frustrować.
Chcesz więcej odbierz darmowy poradnik video ! / kliknij
Gdy frustruje cię brak celowości
Są takie zawody, w których cała wykonana praca po jej zakończeniu trafia do… kosza, np. księgowy, który po roku rozliczenia podatkowego zaczyna wszystko od nowa. Taka praca może dawać poczucie stabilizacji, finansowe bezpieczeństwo, ale brakuje poczucia celu. Czy jesteś skazany na frustrację? Nie! Możesz po godzinach realizować pasje, które zapewnią ci poczucie sensu i celowości, np. prowadzić blog, zapisać się na kurs, kto wie, może dzięki temu odkryjesz nowy zawód, zarobisz dodatkowe pieniądze?
Marta Szyszko
Firma Szkoleniowa Kar-Group