Praca specjalista IT – jak zostać specjalistą ?

Praca specjalista IT

Praca specjalista IT – jak zostać specjalistą ?

Zawód „specjalista ds. IT” brzmi dość ogólnie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, jak szerokim zagadnieniem jest sama technologia informacyjna. Dzięki temu wpisowi dowiesz się, jak pracują i zarabiają eksperci od praktycznej strony informatyki.

Czym jest technologia informacyjna

Technologia Informacyjna (czyli osławione IT) obejmuje wszystko, co dotyczy przetwarzania informacji. Wiąże się z tworzeniem i obsługą sieci, łączeniem urządzeń, metodami gromadzenia danych, a także zabezpieczeniami czy usprawnieniami komunikacji, np. wewnątrz konkretnej firmy. Szerzej IT kojarzy się z branżą informatyczną, cyfrową, internetową. Oczywiście to, czego oczekuje się od „specjalisty ds. IT”, tak pożądanego w wielu organizacjach, zależy od specyfiki konkretnej firmy. Nieco inne obowiązki mają eksperci IT w międzynarodowych korporacjach świadczących specjalistyczne usługi, inne np. w hurtowniach, bankach czy na uniwersytetach.

Tym, co łączy wszystkich specjalistów ds. IT, jest praca przy komputerze. Nie wystarczy znać się na obsłudze podstawowych programów i aplikacji – liczą się umiejętności tworzenia baz, programowania, administrowania serwerami, łączenia ze sobą urządzeń, gwarantowania bezpieczeństwa, tworzenia sieci itp. Etatowy informatyk w firmie dba o to, by przez cały czas wszystkie komputery firmowe były odpowiednio połączone, zabezpieczone i efektywne, a gromadzone dane znajdowały się w uporządkowanych, trwałych bazach. Jednocześnie odpowiada na pytania pracowników i klientów.

Dzień z życia specjalisty

Praca specjalista ITOsoba odpowiedzialna za IT w danej organizacji często łączy dwie formy pracy – biurową i domową. Z jednej strony pojawia się w siedzibie firmy, by programować, nadzorować czy naprawiać, co może wiązać się np. z zatrudnieniem na etat w formule 40 godzin tygodniowo, ale z drugiej ze względu na specyficzne kompetencje musi być często gotowy reagować na kryzys, np. wieczorem lub w nocy, rozwiązując problem za pomocą służbowego laptopa w domu.

Specjalista ds. IT pomaga pracownikom w korzystaniu z komputerów i sieci, konfiguruje połączenia i ogół sprzętu elektronicznego, odpowiada za jego wybór i zakup, instaluje systemy i programy, wdraża indywidualne projekty. Codziennie łączy wiedzę teoretyczną i praktyczną, kreatywnie rozwiązując problemy, ale także dokonując wielu rutynowych, powtarzalnych czynności.

Kariera w branży IT wiąże się z dyspozycyjnością i sporą samodzielnością. Przychodząc do nowej firmy i zajmując stanowisko specjalisty, z miejsca stajesz się niezależną, dość istotną jednostką, ponieważ mało kto lub nikt z kadry zarządzającej i pozostałych pracowników nie ma wiedzy na temat technologii informacyjnej. Stajesz się więc niezbędny do funkcjonowania całej firmy.

Możliwości rozwoju, zarobki, zatrudnienie

Informatyk, podobnie jak lekarz czy księgowy, uczy się przez całe życie. Jeśli chcesz stać się rozchwytywanym specjalistą ds. IT, nie możesz ograniczać się jedynie do własnej pasji i stosownego wykształcenia. W cenie są także specjalistyczne kursy zapewniające certyfikaty z wybranych obszarów dziedziny, jak również szkolenia, które np. zwiększają Twoje kompetencje interpersonalne.

Specjalista ds. IT choć pracuje przy komputerach, nieustannie styka się z pracownikami każdego szczebla, a także klientami z zewnątrz firmy. To wymaga umiejętności klarownego, przystępnego komunikowania specjalistycznej wiedzy. Również takie kompetencje rozwiniesz na stosownych szkoleniach.

Jak wspomnieliśmy, praca na stanowisku specjalisty ds. IT wymaga sporej mobilności. Pracuje się w biurze, ale i pozostałych pomieszczeniach firmy, czasami w innych oddziałach, jak również w domu. Większość czasu spędza się na krześle, przed komputerem, konieczne jest więc przygotowanie stosownego, ergonomicznego stanowiska.

Specjalistów poszukują nie tylko firmy z branży IT, ale również bardzo wiele dużych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych czy naukowych. Praktycznie w każdym mieście nieustannie pojawiają się ciekawe oferty pracy dla informatyków. Jeśli chodzi o zarobki, jako specjalista ds. IT możesz równie dobrze zarabiać 2500, 5000 czy 7500 tysiąca złotych netto – wszystko zależy od Twoich kompetencji, doświadczenia, oczekiwań pracodawcy, wielkości firmy, rodzaju jej działalności czy sytuacji gospodarczej miasta, w którym szukasz zatrudnienia.

Dziękujemy za uwagę.

Na szkolenia dla kadry menadżerskiej, kierowniczej i zarządzającej zapraszamy do Kar-Group

 

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.