Praca z domu przez internet – jak to zrobić dzięki programom partnerskim
Internet stał się nieodłącznym elementem codziennego życia. Służy do komunikacji, rozrywki, nauki, a coraz częściej także do zarabiania. Czy to możliwe, że nie wychodząc z domu, można otrzymywać kilka tysięcy złotych albo chociażby dorobić w trakcie nauki, studiów albo przy ograniczeniach wynikających ze stanu zdrowia lub sytuacji życiowej? Jak najbardziej! Jednym z pomysłów na pracę w sieci jest udział w programach partnerskich. Dowiedz się więcej, na czym one polegają, jak z nich skorzystać i jak dzięki nim zarabiać.
Czym jest program partnerski
Program partnerski, często opisywany przy pomocy skrótu PP, jest jednym z narzędzi marketingu internetowego. Podczas gdy wiele firm ogranicza się np. do wykupowania przestrzeni reklamowej lub aktywności w mediach społecznościowych, inne przedsiębiorstwa stawiają na promocję również poprzez sieć partnerów zrzeszanych w ramach omawianych tu programów.
Ich działanie opiera się o bardzo prosty mechanizm. Organizatorem programu jest internetowy sklep, któremu zależy na jak najwyższej sprzedaży. Partnerzy, którzy wchodzą ze sklepem we współpracę, mają za zadanie dostarczyć mu jak największą liczbę klientów. Zarabia się na prowizji od produktów sprzedanych z polecenia. W Internecie, który jest jednym wielkim kłębowiskiem hiperłączy i odnośników, weryfikacja efektywności nie stanowi żadnego problemu. Zasady są więc proste.
Nie każdy sklep jest zainteresowany tworzeniem programów partnerskich, czego przyczyna leży w specyfice ekonomicznej niektórych branż. Po prostu część sklepów sprzedaje produkty o tak dużej marży, że nawet oddanie partnerowi kilku procent w ramach prowizji nie stanowi większego problemu, a inne nie mogą sobie pozwolić na takie ograniczenie zysków. W PP angażują się sklepy internetowe z branży jubilerskiej, sportowej, księgarskiej czy bankowej.
No dobrze, rozumiesz już, na czym z grubsza opiera się program partnerski. Teraz zastanawiasz się zapewne, jak skłonić kogoś do kliknięcia w link i zakupu, a także co to wszystko ma wspólnego z zarabianiem w domu? Spokojnie – wszystkie odpowiedzi rozwijamy w dalszej części tekstu.
Na początku zaznaczmy, że jeżeli konkretny regulamin nie stanowi inaczej, masz sporą dowolność w używaniu tzw. linków afiliacyjnych, które prowadzą do zakupu konkretnego produktu lub zamówienia usługi. Możesz wrzucić link w dyskusji na forum, możesz użyć go jako anchora na swoim blogu albo umieścić jako graficzny banner na prowadzonej stronie internetowej. W dalszej części tekstu rozwiniemy większość stosowanych technik.
A co z zarabianiem w domu? Cóż, jak widzisz, Twoim zadaniem jest promowanie linków, więc na dobrą sprawę nie musisz opuszczać mieszkania. Wystarczy stały dostęp do sieci i ulubiony, sprawdzony sprzęt: komputer stacjonarny, laptop, tablet albo nawet smartfon. Pojedyncza prowizja raczej nie zapewni Ci kokosów, ale wiele produktów sprzedanych dzięki Twojej aktywności pozwala traktować ten rodzaj działalności jako pracę. I to taką, w której tkwi spory potencjał finansowy!
Operatorzy programów partnerskich zachęcają Cię do jak najbardziej zaawansowanych działań, a przy okazji dostarczają wszelkich treści, które mogą okazać się pomocne – np. graficznych i reklamowych. Dodatkowe bonusy dla liderów programów sprawiają, że bycie zaangażowanym partnerem naprawdę się opłaca. Po Twojej stronie leży cała strona kreatywna. Bo widzisz, mechanizm jest dość prosty – najlepiej byłoby dotrzeć z linkiem do jak największego grona, wtedy wzrasta szansa na kliki i zakupy.
Jeżeli więc używasz swojego bloga, Twoją pracą jest nie tylko promowanie konkretnego linku, ale również całej strony, żeby miała jak najwięcej unikatowych odwiedzin, a także wysoką pozycję w wyszukiwarce Google. W najbardziej zaawansowanych programach możesz również tworzyć sieć współpracowników, ale nie jest to wymagane w każdym przypadku. Spokojnie: możesz przy tym pozostać niezależnym freelancerem, w dużej mierze decydując o charakterze swojej działalności czy godzinach pracy.
Praca z domu przez internet / Jak to działa ?
Póki co wszystko wydaje się dość proste, prawda? W szczegółach również nie ma zbędnych komplikacji. Programy partnerskie opierają się zazwyczaj o starannie zaprojektowane ramy, np. wbudowaną lub zewnętrzną platformę, która umożliwia precyzyjne rozliczanie współpracy i czytelną pomoc w jak najefektywniejszym działaniu.
Bardziej rozbudowaną formułę przyjmują sieci afiliacyjne, ale to również kwestia wprawy, żeby opanować każdą dostępną funkcję i narzędzie. Istnieją nawet porównywarki sieci afiliacyjnych, które pozwalają korzystnie wybierać partnerów zarówno Internautom, jak i firmom zainteresowanym tą formą promocji swoich produktów i usług.
Jako partner programu stajesz się niejako agentem handlowym, jednak różnica polega na tym, że nie zjeżdżasz całego kraju samochodem, lecz zasiadasz przed biurkiem i główkujesz, jak zachęcić do częstych kliknięć w odnośniki i konkretnych decyzji konsumenckich. Nie wysilasz się fizycznie, choć aby zarabiać dobre pieniądze, trzeba spędzać przed komputerem wiele godzin, a także nieustannie rozwijać się w dziedzinach oscylujących wokół:
-
mediów społecznościowych;
-
technik perswazji i sprzedaży;
-
content marketingu i copywritingu;
-
psychologii;
-
IT,
a także branży, którą promujesz.
Trudno skutecznie wypromować linki do sklepu dla młodych mam, jeżeli nie ma się w tej materii żadnego doświadczenia i nie odróżnia się pieluch od śpioszków. Nie zdobędziesz fortuny, będąc partnerem sklepu z odżywkami dla sportowców, jeżeli kompletnie nie interesują Cię procesy zachodzące w organizmie pod wpływem ćwiczeń.
Nie zrobisz furory w promocji instrumentów finansowych, o ile nie rozróżniasz pożyczek od kredytów, nie wspominając o bardziej zaawansowanych tematach, np. giełdowych. I tak dalej, i tak dalej. Brzmi jak wyzwanie? Praca w domu jest tym w istocie. Na szczęście w dobie Internetu, żadna branża nie ma już wielkich tajemnic. Wszystkiego można nauczyć się poprzez:
-
udział w szkoleniach, także online;
-
lekturę podręczników, raportów, poradników, blogów;
-
śledzenie komunikatów liderów opinii;
-
udział w wirtualnych seminariach (webinariach);
-
dyskusje na forach.
Ile zarobisz? To naprawdę zależy tylko od Ciebie. Należy mieć na względzie także takie czynniki jak popularność rynku czy nasycenie treściami. Pewne tematy nadal są niszowe, z kolei pod innymi frazami strasznie trudno się przebić, stosując standardowe metody. Nie można jednak zrażać się trudnymi początkami, bo one są nieodzowne w przypadku tej branży, jak również w wielu innych.
Jeżeli chcesz zarabiać co najmniej odpowiednik przyzwoitej pensji, potrzebujesz czasu, aby nabrać doświadczenia, rozwinąć swoje kanały komunikacji, poznać branżę, a także wymyślić skuteczne sposoby na przekazywanie linków w takiej formie, żeby skutkiem kliknięcia w odnośnik była decyzja o zakupie, z którego otrzymujesz określoną prowizję. To wymaga czasu, wiedzy i doświadczenia, czego nie zdobywa się ani szybko, ani łatwo.
Popularne programy partnerskie znajdziesz w takich branżach, jak:
-
bankowość i finanse: ubezpieczenia, kredyty, lokaty, giełda, forex;
-
księgarnie: książki, podręczniki, słowniki, albumy, audiobooki, e-booki;
-
dietetyka: suplementy, odżywki, programy żywieniowe;
-
oprogramowanie i gry komputerowe;
-
porównywarki cen i serwisy aukcyjne;
-
kosmetyki i perfumy;
-
obiekty noclegowe;
i wielu innych. Jeżeli więc masz jakąś pasję, a być może już tworzysz treści na jej temat, nie wahaj się sprawdzić, czy istnieje w tym obszarze jakiś konkretny PP. Przecież nie ma nic przyjemniejszego niż zarabianie na tym, co się lubi i zna. Żeby zacząć, nie potrzeba kierunkowego wykształcenia – wystarczy zapoznać się z materiałami dostarczonymi przez twórców programu lub platformę pośredniczącą. W końcu to im zależy na Twoim maksymalnie dobrym przygotowaniu.
Formy promowania linku
W ramach swoistego podsumowania warto przejść do kwestii najbardziej żywotnej: jak konkretnie promować linki afiliacyjne. Istnieje wiele ciekawych sposobów, które pokrótce opisujemy poniżej. Pamiętaj jednak, że najlepsze wyniki osiągasz, dochodząc do oryginalnych koncepcji i wdrażając mieszane, przemyślane, a przede wszystkim skuteczne formy. Powodzenia!
Fora tematyczne i grupy
Mówi się, że kto pyta, nie błądzi. Z tego założenia od lat wychodzą Internauci, którzy w dosłownie każdej sprawie poszukują odpowiedzi w sieci. Dzięki temu istnieją praktycznie wszystkie możliwe fora tematyczne, od kilku lat zastępowane coraz częściej dużymi grupami na Facebooku. Poprzez system hasztagów, tematów, komentarzy i wyszukiwarek można z łatwością dotrzeć do każdego zagadnienia. Gdzie zamówić najlepszy prezent na wieczór kawalerski? Jak zarabiać, nie wychodząc z domu? Jak wymieć zamek w drzwiach? Jak popracować nad figurą i zdrowiem? To jedne z milionów pytań, które padają na forach i grupach tematycznych.
Już rozumiesz? To idealne pole do promowania linków afiliacyjnych. Ktoś pyta – Ty odpowiadasz, wskazując konkretny produkt lub usługę. Jeżeli forumowicz kliknie i zamówi, trafi do Ciebie prowizja. Problem mogą rodzić restrykcyjne regulaminy (ale tylko w niektórych przypadkach) czy specyfika użytkowników. Wklejanie linków z krótkim hasłem reklamowym działa raczej odpychająco. Trzeba zdobyć zaufanie użytkowników, a swoje komunikaty ubierać w język, który nie zraża, a zachęca. Jedno jest pewne: w takich miejscach trafiasz w samo epicentrum grupy docelowej, na której klikach Ci zależy.
Blog i strona internetowa
Odwróćmy sytuację. Nie Ty wyszukujesz miejsca, w których wklejasz linki, tylko przygotowujesz stronę, na którą ma trafić jak najwięcej odbiorców. Właśnie dlatego uczestnicy programów partnerskich rejestrują lub kupują na giełdach tematyczne, chwytliwe domeny, po czym zakładają swój własny serwis.
Operujmy na konkretnym przykładzie. Powiedzmy, że należysz do programu partnerskiego księgarni internetowej. Linki, które masz za zadanie promować, przekierowują do książek. A tak się składa, że interesujesz się literaturą i zawsze masz coś do powiedzenia na temat swoich wrażeń. Jakiś pomysł? Oczywiście, to strona internetowa o charakterze regularnie prowadzonego bloga. Praca w domu podwójnie przyjemna: czytasz książki, następnie je recenzujesz, potem promujesz działalność, a na końcu zarabiasz dzięki udziałowi w PP. Przy okazji zdobywasz popularność, co również otwiera ciekawe perspektywy zarobkowe.
Linki możesz umieszczać w różnorodnej formie – bannerów graficznych, np. na stronie głównej lub z boku recenzji, a także jako anchor lub hiperłącze w tekście. To ciekawy przykład perswazji, ponieważ zachęcasz do przeczytania konkretnej książki, a jeżeli zrobisz to skutecznie, jeszcze na tym zarobisz.
Istnieje także możliwość współpracy z innymi blogerami, na przykład na zasadzie wzajemnej wymiany wpisów i gościnnych udziałów na stronach internetowych. Możesz tworzyć rankingi, porównania i zestawienia, testować produkty, aby skutecznie polecać ich zakup. Jeśli chodzi o paletę narzędzi content marketingowych, granicą jest jedynie wyobraźnia. Im szerszy zakres działań, tym większa szansa na sukces. Twórz memy, ogłaszaj się w Internecie, buduj pozycję branżowego eksperta, rozsyłaj newsletter – wszystko, co uznasz za odpowiednie i mieści się w ramach zasad programu partnerskiego, jest wart wzięcia pod uwagę. Powodzenia!
Polecane przez nas programy partnerskie
1. ZłoteMyśli.pl,
2. Ebookpoint
Na koniec prezent ! Szkolenie z pozyskiwania Klientów
Prezent od firmy szkoleniowej Kar-Group. Darmowe szkolenie jak pozyskać klienta ! Odbierz kurs (dostęp limitowany, sprawdź czy jest jeszcze miejsce ! Będziesz dostawać od nas inne porady i wskazówki marketingowe. Posiadasz także prawo do wypisania z newsletera w każdym momencie.
Dziękujemy za uwagę
fraza kluczowa: Praca z domu przez internet, Praca z domu przez internet, Praca z domu przez internet, Praca z domu przez internet, Praca z domu przez internet, Praca z domu przez internet, Praca z domu przez internet, Praca z domu przez internet