Ilość wiedzy do przyswojenia, czy to w trakcie szkolnej i akademickiej nauki, czy na etapie rozwoju kariery zawodowej, potrafi przytłaczać. Jest to fakt, z którym trudno polemizować. Jesteśmy obciążeni tyloma bodźcami, a tempo życia jest tak wysokie, że zapamiętywanie informacji (szczególnie na tematy, które nie są naszą pasją) bywa bardzo trudnym wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Odpowiedź stanowi szybka nauka – poznaj sposoby, które pozwalają na jej przyswojenie!
Szybka nauka – dlaczego jest taka ważna?
Sposoby na szybką naukę są w dzisiejszym świecie bardzo potrzebne. Już system edukacyjny – od szkoły podstawowej po średnią jest skonstruowany tak, że wyklucza możliwość pełnego skupienia się na jednej dziedzinie. Długie godziny spędzone w szkole trzeba uzupełniać kolejnymi, które poświęca się na odrabianie zadań czy przygotowanie do sprawdzianów. Jeśli dodamy do tego inne zajęcia (np. sportowe) czy chęć zabawy (to przecież przywilej bycia dzieckiem i nastolatkiem!), wychodzi na to, że nauka w szybkim tempie jest niezbędna, aby mieć dobre oceny, a przede wszystkim: rzeczywiście przyswajać wiedzę i rozwijać się.
Nie inaczej na studiach, w trakcie których wiele osób podejmuje się pierwszych prac czy stara się korzystać możliwie intensywnie z życia towarzyskiego. Niestety, szczególnie w okolicach sesji egzaminacyjnej obowiązki edukacyjne nawarstwiają się. Kolokwia, prezentacje, projekty, egzaminy… szybka nauka cieszy się wówczas największym zainteresowaniem studentów.
Później? Wcale nie jest łatwiej, a wręcz przeciwnie. Edukacja w dorosłym życiu wymaga umiejętnego łączenia z pracą zawodową, prowadzeniem domu czy innymi obowiązkami. Bardzo często musimy przyswoić nową wiedzę choćby do pracy, a czasu na to mamy mniej niż można by oczekiwać. Tym samym trzeba wiedzieć, jak optymalnie wykorzystać czas i szybko radzić sobie z błyskawiczną nauką. Oto kilka porad – zarówno uniwersalnych, związanych z szeroko pojętym stylem życia, jak i bliżej związanych z samymi metodami nauki. Miłej (i szybkiej!) lektury.
Czytanie jako nawyk i sposób na szybką naukę
Choć współczesna edukacja silnie stawia na treści multimedialne, więc uczymy się także poprzez słuchanie i oglądanie, wciąż to właśnie czytanie stanowi fundament. I o ile umiejętność czytania jest dziś w Polsce powszechna – zjawisko analfabetyzmu praktycznie nie istnieje – niestety nie każdy potrafi czytać szybko i ze zrozumieniem. Abstrahując od sytuacji, w których jest to podyktowane względami zdrowotnymi, często przyczyną jest po prostu brak regularnego czytania.
Tymczasem gdy czytanie – książek, prasy, pojedynczych artykułów czy nawet dłuższych postów w mediach społecznościowych – jest naszym nawykiem, przyswajanie wiedzy idzie dużo sprawniej. Nie chodzi o to, że każdy musi każdego dnia „pożerać” klasyków literatury albo „nabijać licznik” przeczytanych artykułów. Nie! Ale sama chęć mierzenia się z różnymi formami treści pisanych zdecydowanie rozwija i pozwala łatwiej się uczyć. Najważniejsze korzyści płynące z czytania, które jest naturalnym, codziennym nawykiem to:
- wzbogacanie słownictwa, odkrywanie języka polskiego (i obcych),
- stopniowe zwiększanie tempa czytania,
- pobudzanie wyobraźni,
- umiejętność analizy, wyciągania wniosków, pozyskiwania informacji,
- poszerzanie światopoglądu, otwartość na różne perspektywy.
Mówiąc krótko: chcesz się szybko uczyć, zaprzyjaźnij się z tekstami. Jakimi? To już zależy od Twoich zainteresowań i potrzeb. Po prostu w natłoku multimedialnych treści znajduj czas także i na te czytane, nie traktuj ich jako „nudne” z zasady…
Powtarzaj i… chciej zapamiętać
Na przestrzeni dekad przeprowadzono wiele badań i eksperymentów, które potwierdzają coś, co zapewne intuicyjnie wyczuwasz i zauważasz na swoim przykładzie. Gdy powtarzasz kilkukrotnie informacje, których się uczysz, jest znacznie większa szansa, że je zapamiętasz. Poza tym ważne jest, by zaznaczać w swojej świadomości, że chce się zapamiętać wybrane informacje. Musi to być Twoja intencja.
Co ciekawe, dobre efekty daje też wspólna nauka, gdy powtarzamy wybrane informacje nie tylko sobie, ale także drugiej osobie. To najlepszy argument za wspólną nauką, np. w szkole czy na studiach. Ważne jednak, by podejść do takiego spotkania na poważnie, gdy wszystkim zależy, by rzeczywiście się uczyć, a nie… szukać wymówek.
W moc powtarzania wiedzy wierzy się także w wielu korporacjach, gdzie stałą praktyką jest raportowanie postępów czy szybkie zebrania wymagające od każdego z pracowników powtórzenia, czego się dowiedział, nauczył. Jeśli ograniczymy się tylko do pojedynczego przeczytania wybranej informacji, jest bardzo duże ryzyko, że wypadnie nam z głowy przy pierwszej lepszej okazji.
Szybka nauka – właściwe materiały edukacyjne
O ile w trakcie szkolnej czy akademickiej nauki siłą rzeczy korzystamy ze wskazanych podręczników i lektur, o tyle w dorosłym życiu bardzo wiele zależy od naszych decyzji. Możesz np. wybrać kurs, który całkowicie zniechęci Cię do wybranej dziedziny, możesz też trafić na taki, który zmieni Twoje życie, bo zainspiruje do zmian czy ułatwi znalezienie wymarzonej pracy.
O rozwoju osobistym, motywacji i pracy zawodowej warto czytać na stronie
https://www.poradnik-edukacyjny-kargroup.eu/ – znajdziesz tam wiele bezpłatnych wskazówek oraz inspiracji, zarówno związanych z wybranymi branżami, jak i uniwersalne, dla każdego.
Akademia Kar-Group przeszkoliła już tysiące kursantów, zadowolonych z wygodnej formuły e-learningu. W ofercie firmy znajduje się kilkadziesiąt kursów z certyfikatami, które dzięki atrakcyjnej cenie i wygodnej formie nauki pozwalają szybko przyswoić wiedzę z wybranej dziedziny. Co więcej, firma szkoleniowa oferuje część kursów całkowicie za darmo. Możesz skorzystać m.in. z takich kursów jak:
- Marketing i reklama,
- Jak i gdzie pozyskać klienta?
- Administracja publiczna i samorządowa,
- Poradnik dietetyczny.
Zmysły – którymi przyswajasz wiedzę?
Właściwe sposoby na szybką naukę wybierzesz też na podstawie znajomości swoich… zmysłów. Czy jesteś wzrokowcem i łatwiej uczysz się czytając? A może słuchowcem, dlatego wolisz materiały audio i video do przesłuchania? W dobie e-learningu i dostępu do wiedzy online możesz wybierać. Korzystaj z tego – a, nomen omen, szybko dostrzeżesz efekty.
Odpowiednie warunki do szybkiej nauki
W tym poradniku trzeba też poświęcić chwilę na omówienie optymalnych warunków do nauki. Warto zatem pomyśleć o ergonomii. Zadbaj o:
- porządek w pomieszczeniu,
- regularne wietrzenie i wentylowanie,
- przyjazne dla oka oświetlenie,
- wygodne siedzenie, np. fotel gamingowy,
- ergonomiczne stanowisko komputerowe.
Naucz się robić przerwy, dbaj o zdrową i zbilansowaną dietę, unikaj przeciążeń czy bodźców, które odrywają od efektywnej nauki. Na jej czas najlepiej wyloguj się z popularnych aplikacji społecznościowych, ogranicz przeszkadzające dźwięki. W miarę możliwości stwórz sobie dobre warunki do wydajnej nauki. Wówczas pójdzie szybciej i łatwiej.
Szybka nauka – wybierz skuteczne sposoby
Powoli przechodzimy do podsumowania artykułu, a nie wspomnieliśmy jeszcze o wielu popularnych metodach, które są przedstawiane w rozmaitych poradnikach? Nieprzypadkowo. Naszą intencją było pokazanie, że bardzo wiele zależy od Twojego podejścia, od codziennych nawyków oraz właściwych warunków nauki. Mnóstwo wykształconych i wszechstronnych osób nawet nie słyszało o metodach, które bywają reklamowane niczym „magiczny eliksir”, dzięki któremu zaczniesz się szybko uczyć. Nie ma jednej, uniwersalnej metody dla każdego. Każdy z nas potrzebuje bowiem nieco innych bodźców, nieco innych form. Ważne, by dobierać je pod kątem własnych potrzeb.
Warto wspomnieć o takich sposobach, na które składa się szybka nauka, jak:
- metoda ciekawskiego dziecka,
- mapy myśli,
- metoda walenia,
- metoda terminatora…
…jest ich dużo więcej. O każdej warto poczytać, z każdą opłaca się zapoznać. Ale czy każda przyda się akurat Tobie? To już nie jest takie oczywiste. Dlatego zacznij od podstaw przedstawionych w naszym poradniku, a jeśli to wciąż nie poprawi tempa nauki, poszukaj konkretnych metod i sprawdź w praktyce skuteczność, którą gwarantuje szybka nauka!