Wizerunek firmy w internecie w 7 krokach ! – poradnik przedsiębiorcy

wizerunek firmy w internecie

Wizerunek firmy w internecie w 7 krokach ! – poradnik przedsiębiorcy

Działania w Internecie sprzyjają nie tylko sprzedaży i wzrostowi zainteresowania firmą, ale także jej wizerunkowi w oczach odbiorców. Zależy Ci na zbudowaniu uznanej marki, która budzi zaufanie? W takim razie zapoznaj się z praktycznym poradnikiem przygotowanym z myślą o przedsiębiorcach zainteresowanych nowoczesnym podejściem do biznesu i komunikacji.

Jak zwiększyć wizerunek firmy w internecie

1. Strona internetowa

Dobrze zaprojektowana i wykonana strona internetowa nadal stanowi podstawę budowania wizerunku w Internecie. Wielu przedsiębiorców zdaje się zapominać o jej możliwościach, skupiając swoje działania na mediach społecznościowych. Tymczasem to właśnie witryna WWW jest pierwszym miejscem, do którego dociera większość internautów w poszukiwaniu usług czy produktów.

Sieć rozwija się w dynamicznym tempie. Najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają uzyskać nie tylko estetyczny efekt, ale również sprzyjają bezpieczeństwu. Strony osadzone na platformach Joomla czy WordPress mogą prezentować się nowocześnie, ale bywają częściej atakowane przez hakerów lub ulegają awariom. Wykonanie autorskiej strony internetowej to wydatek rzędu 2-3 tysięcy złotych, dlatego warto zainwestować, żeby się cieszyć swoistą wizytówką w Internecie.

Pamiętaj, że wygląd i aktualność strony WWW wpływają na odbiór przedsiębiorstwa. Jeżeli witryna jest przestarzała, nieaktualna, nieczytelna, to nawet gdy przedsiębiorstwo funkcjonuje bez zarzutu, odbiorca nie dowie się o tym, gdyż momentalnie straci zainteresowanie marką w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Bardzo ważne, aby strona internetowa posiadała łatwy do zapamiętania adres, a także była przystosowana do urządzeń mobilnych. Pamiętaj, że coraz więcej osób wyświetla witryny wyłącznie na tabletach i smartfonach. Wbrew obiegowej opinii utrzymywanie strony WWW na stale wysokim poziomie nie jest szczególnie drogie. Zyski wizerunkowe z prowadzenia aktywnej komunikacji za pomocą witryny internetowej bywają trudne do oszacowania, jednak z całą pewnością są wysokie, jeżeli pamiętasz o podstawowych zasadach.

2. Treść strony internetowej

Wyszliśmy od pewnych ogólników, żeby teraz skupić się bardziej nie tyle na formie, ile na treści strony internetowej. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się usługami, sprzedażą produktów, czy może działalnością publiczną, wizerunek buduje się na stronie internetowej podobnymi elementami.

Jednym z nich jest czytelne przedstawienie się, czyli „o nas”. Warto odejść od banalnych i bezosobowych formułek na rzecz autorskiej, kreatywnej autoprezentacji. Żywi ludzie budzą większe emocje. W zależności od charakteru działalności można podkreślać różne elementy – istotne z punktu widzenia odbiorcy, a nie nadawcy. Historia marki buduje tożsamość, jeżeli ma praktyczne znaczenie i łączy się z całą strategią komunikacji marketingowej. O zasięgu działania, ideach stojących u podłoża działalności czy innych elementach autoprezentacji warto wspominać tylko wtedy, gdy jest to jednorodne z działaniami PR. Spójność to słowo klucz!

Na stronie internetowej warto również w oryginalny i uczciwy sposób potraktować zakładki związane z misją i wizją firmy. Klienci lubią wiedzieć, z czego wynika konkretna filozofia marki. Jeszcze bardziej interesuje ich jednak szybka odpowiedź na pytanie, które postawili, gdy zaczęli surfować po Internecie. Dlatego na wielu stronach internetowych zwykle znajduje się zakładka FAQ, gromadząca najczęściej zadawane pytania i podająca od razu wyczerpujące, choć bardzo krótkie odpowiedzi. W sklepie internetowym można zacząć od podstawowych kwestii, takich jak np.:

Czy istnieje możliwość zwrotu zamówionego towaru?

Tak, zgodnie z aktualnymi przepisami można odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od zakupu, bez podania przyczyny.

Jak można odebrać przesyłkę?

Każdy produkt możemy wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej, wybranej firmy kurierskiej lub pozostawić do odbioru osobistego w punkcie stacjonarnym pod adresem.

I tak dalej, widzisz, jakie to proste? A właśnie to najprostszych informacji szuka się w internecie. Firma, która wychodzi naprzeciw praktycznym potrzebom, buduje wiarygodny wizerunek.

3. Optymalizacja i pozycjonowanie strony internetowej

Nawet najładniejsza i najbardziej funkcjonalna strona internetowa na nic się nie przyda, jeżeli nie będzie łatwo wyszukiwana. Słowem – liczy się jej pozycja w Google i innych wyszukiwarkach, którą należy wypracować odpowiednimi działaniami. Mogą w tym pomóc odpowiednie agencje SEO i marketingowe.

Każdą stronę należy zoptymalizować pod kątem wyników wyszukiwania. Na podstawie audytu i fachowej wiedzy można ustalić, jaka treść powinna znajdować się w meta danych, nagłówkach czy tytułach. Warto przemyśleć kwestię stosowania słów kluczowych, które są istotne z punktu widzenia konkretnej działalności. Często podstawowe i najogólniejsze słowa kluczowe są już zdominowane przez największych graczy na rynku, w związku z czym trudno z nimi konkurować. W takiej sytuacji warto poszukać szans na bardziej niszowych frazach, które również zapewniają zwiększenie ruchu na stronie, a także pozycję w Google.

Pozycjonowanie strony jest wspierane m.in. przez dodawanie stron do profesjonalnych katalogów, tworzenie stron zapleczowych, regularne dodawanie treści, artykuły sponsorowane z linkami. Choć dla początkującego przedsiębiorcy brzmi to jak czarna magia, w praktyce nie jest to aż tak skomplikowane. Doświadczony specjalista od SEO może nawet w kilka miesięcy zapewnić awans strony w wynikach wyszukiwania. Pozycja i wizerunek w Internecie mogą być wspierane również poprzez działania reklamowe z wykorzystaniem Google AdWords. Mierzenie ich efektywności i opłacalności nie jest trudne.

4. Social media

Nie bez powodu artykuł rozpoczął się od kompleksowego opisu działań wokół stron internetowych, które wpływają na wizerunek określonej działalności. Marki bardzo chętnie inwestują w social media, ale trzeba pamiętać, że nie jest to jedyna forma budowania prestiżu wśród potencjalnych klientów i kontrahentów.

Błędem byłoby wykorzystywanie wszystkich dostępnych na rynku narzędzi. Osiedlowy fryzjer z powodzeniem może wykorzystać zasoby Facebooka, ale, ujmując wprost, nie ma czego szukać na Twitterze. Wręcz przeciwnie korporacja, której skomplikowane usługi są skrajnie niszowe i globalne. Ta raczej nie porwie tłumów na Facebooku, za to do wielu zadań potrzebuje Twittera.

Zawsze warto pamiętać o spójności przekazu. Budująca profesjonalny, poważny wizerunek, firma raczej nie będzie żartować na Snapchacie. Z kolei działalność obliczona na młode osoby siłą rzeczy musi sprawnie wykorzystywać trendy na Instagramie.

Kluczowa dla wizerunku jest również regularność publikowania treści. Porzucone profile społecznościowe niezbyt dobrze świadczą o działalności w internecie. Warto też inwestować w reklamę w social media i mierzyć jej efektywność. Pamiętaj, że media społecznościowe wymagają odważnej i profesjonalnej komunikacji. Często padają trudne pytania, nieprzyjazne komentarze. Trzeba wiedzieć, jak wyjść z klasą z każdego tego typu zdarzenia. Spraw, aby media społecznościowe zbliżyły Twoją działalność do odbiorców, pozwoliły ją poczuć i zrozumieć. Dobry wizerunek w social media jest w dzisiejszych czasach bezcenny.

5. Blog

Na przestrzeni lat blogi zmieniły swój charakter. Dawniej były to przede wszystkim wirtualne pamiętniki, prowadzone przez mniej lub bardziej anonimowych pasjonatów. Dziś blogi służą przede wszystkim profesjonalizacji każdej możliwej dziedziny życia. Dzięki nim wiemy, jak zdrowo żyć, smacznie gotować, sprawnie majsterkować, rozwiązywać zadania matematyczne czy radzić sobie z zawiłym systemem prawnym. W dużej mierze blogi są efektem prowadzenia kampanii content marketingowych i pisane przez copywriterów na zamówienie, pozwalając budować wizerunek firm sprzedających produkty lub oferujących usługi.

Oficjalny blog sygnowany przez Twoją firmę może stać się świetnym, dodatkowym kanałem komunikacji. Wiadomo, że nie o wszystkim napisze się na stronie internetowej, a w mediach społecznościowych komunikaty są skrajnie krótkie. Tymczasem na blogu można, a nawet warto się rozpisać, dodać zdjęcia, filmy, linki. Pod wpisami toczy się żywa dyskusja, każdą publikację łatwo udostępnić w social media, podać dalej.

Jeżeli do strategii PR wpiszesz takie działania jak storytelling, blog może stać się kluczowym narzędziem budowania długofalowego, pozytywnego wizerunku. Możliwość spersonalizowania przekazu ściśle pod kątem odbiorcy i grupy docelowej pozwala wykorzystać Internet do zwiększenia zainteresowania działalnością i spójnego przekazu szeroko rozumianych wartości.

6. CSR

Wykorzystując Internet, łatwiej zaistnieć z działaniami wpisującymi się w CSR, czyli społeczne zaangażowanie biznesu. Nie zawsze chodzi o pomoc charytatywną, choć ta niezmiernie cieszy się popularnością wśród większości potencjalnych odbiorców. Warto jednak działać na rzecz lokalnej społeczności, budować porozumienie i solidarność, szukać ciekawych rozwiązań, żeby wszystkim zainteresowanym żyło się lepiej.

Internet nie powinien być tubą nachalnej promocji każdej możliwej aktywności społecznej, jednak umiejętnie wykorzystany, może skutecznie wspierać budowanie wizerunku firmy, której zależy na otoczeniu i która robi coś więcej, niż tylko zarabia pieniądze. Korzyści płynące ze szlachetnej postawy są niepomierne!

7. Certyfikacja

Na wizerunek firmy wpływają także certyfikaty – zarówno pracowników, które można podkreślać w przekazach internetowych, jak również dla firm, takie jak Laur Wiarygodności. Wspomniany program sprzyja budowaniu reputacji w oparciu o niezależne i wiarygodne badania działalności. Chcesz wyróżnić się na tle konkurencji? Interesuje Cię logo Laur Wiarygodności, które można wykorzystywać w działaniach wizerunkowych? Chcesz wzbudzać zaufanie potencjalnych klientów? W takim razie zainteresuj się możliwościami, jakie daje taki certyfikat.

Niniejszy artykuł jest oczywiście wprowadzeniem do zagadnienia wizerunku firmy w Internecie. Na ten temat nie bez powodu napisano dziesiątki książek i poradników. Mamy jednak nadzieję, że przystępna forma artykułu pozwoliła Ci zastanowić się nad elementami, nad którymi warto i należy pracować, żeby cieszyć się pozytywnym wizerunkiem, niezależnie od charakteru działalności.

Program certyfikujący firmy:

Kreowanie wizerunku firmy

 

 

 

Przeczytaj także:

1. Jak zmotywować pracownika ? Jak zmotywować zespół ? / 6 pomysłów

2. Jak skutecznie sprzedawać ? / skuteczna sprzedaż DARMOWE szkolenie

 

 

Fraza kluczowa artykułu:

Wizerunek firmy w internecie w 7 krokach ! Wizerunek firmy w internecie w 7 krokach ! Wizerunek firmy w internecie w 7 krokach ! Wizerunek firmy w internecie w 7 krokach ! Wizerunek firmy w internecie w 7 krokach ! Wizerunek firmy w internecie w 7 krokach !

Rating: 10.0/10. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.